Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Ubezpieczenie rentowe - wysokość, kto płaci

Ubezpieczenie rentowe - wysokość, kto płaci

 
Ubezpieczenie rentowe - wysokość, kto płaci

Ubezpieczenie rentowe

 

Ubezpieczenie rentowne jest jednym z czterech ubezpieczeń społecznych, które jest wypłacane w razie orzeczenia przez odpowiednią komisję lekarską niezdolności do pracy. Przyczyny takiej niezdolności to między innymi: wypadek przy pracy, który trwale uszkodził zdrowie pracownika, przez co nie może wykonywać podstawowych obowiązków pracowniczych lub choroba.

 

Opłacanie składki rentowej gwarantuje w późniejszym czasie wypłacanie świadczeń pieniężnych, w przypadku, gdy dana osoba utraciła dochody z powodu niezdolności do pracy. Otrzymywane w takiej sytuacji świadczenie jest nazywane rentą. Jeżeli doszło do śmierci jedynego żywiciela rodziny, to wypłacane są tak zwane renty rodzinne.

 

Składka rentowa - wysokość

 

Ubezpieczenie pracownika to jeden z obowiązków każdego pracodawcy. Pracownik, który ma podpisaną umowę o pracę, podlega następującym rodzajom ubezpieczenia: emerytalnemu, rentowemu, chorobowemu i wypadkowemu.


Nie tylko osoba, która została zatrudniona na podstawie umowy o pracę, podlega ubezpieczeniu rentowemu. Są to także osoby:
• wykonujące pracę nakładczą,
• wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej oraz umowy-zlecenia,
• prowadzące działalność pozarolniczą oraz osoby z nimi współpracujące,
• na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński,
• posłowie, senatorowie pobierający uposażenie oraz posłowie do Parlamentu Europejskiego wybranymi w Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Wszystkie składki, czy to rentowe, czy emerytalne mają określoną wysokość. Wysokość składek emerytalnych to 19,52% podstawy wymiaru. Składki rentowe są mniejsze: 8% podstawy wymiaru.

 

Składki emerytalne i rentowe – kto płaci

 

Bardzo często zadajemy sobie pytanie, jakie są składki pracodawcy? Składki emerytalne i rentowne są płacone zarówno przez pracownika, jak i pracodawcę. W przypadku składki emerytalnej obie strony płacą po równo (9,76%). Podobnie jest w przypadku składki rentowej, jednak tutaj wysokość składek jest inaczej rozłożona. Pracownik płaci składkę w wysokości 1,5%, natomiast pracodawca 6,5%.


Jedyne ubezpieczenie, które jest całkowicie opłacane przez pracownika, to składki na ubezpieczenie chorobowe, które wynoszą 2,45% podstawy wymiaru.


Warto także pokreślić, że jeżeli chcemy ubiegać się o przyznanie renty, to specjalna komisja lekarska musi wydać oświadczenie, które będzie równoznaczne z pozwoleniem na pobieranie takich świadczeń.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów Czarnego Piątku, Black Weeked i wreszcie Cyber Monday, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Skorzystaj promocji i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadszedł długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy jest to najgorszy dzień w pracy sprzedawcy? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku. 

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!