Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Tygodniowy czas pracy

Tygodniowy czas pracy

 
Tygodniowy czas pracy

Maksymalny  czas pracy


Czas pracy to maksymalna liczba godzin, jaka może być przepracowana przez jednego pracownika w trakcie jednej dobry lub tygodniu pracy. Zgodnie z artykułem 129. Kodeksu pracy, tygodniowy wymiar czasu pracy dla pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę wynosi 8 godzin dziennie, co daje w sumie 40 godzin tygodniowo. Ważne jest, aby podwładny miał zapewnioną 11-godzinną przerwę między zakończeniem jednego dnia pracy a rozpoczęciem kolejnego.

 

Tygodniowa norma czasu pracy


Warto tutaj zaznaczyć, że tygodniowy czas pracy może być w niektórych przypadkach wydłużany, jednak pracodawca nie może zapomnieć, aby w takich sytuacjach odpowiednio go zbilansować. Oznacza to, że jeżeli pracownik w jednym tygodniu pracował 6 dni, to w kolejnym tygodniu może skrócić tygodniowy wymiar czasu pracy do 4 dni.

Istnieje możliwość zobowiązania pracowników do pracy w godzinach nadliczbowych. Dotyczy to między innymi następujących sytuacji:  prowadzenie akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrona mienia lub środowiska oraz usunięcie awarii lub przy szczególnych potrzebach pracodawcy. Zasada ta nie dotyczy pracownic w ciąży, pracowników młodocianych (są to osoby od 15 do 18 roku życia), pracowników niepełnosprawnych oraz pracowników, którzy opiekują się dzieckiem do 4 roku życia.

Godzin nadliczbowych ze względu na szczególne potrzeby pracodawcy nie można wymagać od osób, które pracują w środowisku, gdzie wszelkie normy dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych zostały przekroczone.

 

Tygodniowy limit czasu pracy – Kodeks pracy


Kodeks pracy określa także maksymalny tygodniowy czas pracy osób niepełnosprawnych ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Wynosi on 7 godzin dziennie, czyli 35 godzin tygodniowo. Limit ten może zostać zwiększony do 40 godzin tygodniowy, ale tylko za zgodą lekarza. Warto tutaj podkreślić, że o takie zaświadczenie od doktora może z własnej inicjatywy ubiegać się osoba niepełnosprawna. Sam pracodawca nie może zmusić lub zasugerować takiego rozwiązania.

Artykuł 187. Kodeksu pracy podaje także zapis, dotyczący pracy kobiet, które w naturalny sposób karmią dzieci. W takich przypadkach mają one prawo do dwóch półgodzinnych przerw, które są wliczane do czasu pracy (jeżeli karmią jedno dziecko). Przy dwójce dzieci przerwy te są wydłużone do 45 minut. Przy czym ta przerwa nie pozbawia karmiących kobiet prawa do piętnastominutowej przerwy śniadaniowej.

Przerwa na karmienie piersią jest udzielana na wniosek pracownicy, która dodatkowo musi przedstawić zaświadczenie o karmieniu. Owa przerwa może być w jednym dniu skumulowana, natomiast nie można jej sumować z całego tygodnia np. w jeden dzień wolny.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Kierowca C+E / Skoczek

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...
  • Skoczek / Kierowca w Transporcie Międzynarodowym

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.