Terapeuta SI – wymagania
Integracja sensoryczna to termin określający odpowiednią organizację bodźców docierających przez receptory. Nasze zmysły odbierają informację z zewnątrz. Mózg przetwarza je w taki sposób, by w ciągu rozpoznania, sortowania, interpretowania oraz powiązania ze wcześniejszymi doświadczeniami, wywołać odpowiednie reakcje.
Jeśli w którymś z procesów przetwarzania pojawiają się nieprawidłowości, mamy wtedy do czynienia z zaburzeniami integracji sensorycznej. Terapia tych zaburzeń powinna polegać na działaniach, które pomogą przywrócić lub usprawnić odpowiednie reakcje (np. pomagać w koordynacji wzrokowo-ruchowej).
Terapia integracji sensorycznej może być wykonywana wyłącznie przez certyfikowanych terapeutów sensorycznych. Taki tytuł można uzyskać po ukończeniu kursu SI co najmniej drugiego stopnia lub po studiach podyplomowych, które kończą się wydaniem odpowiednich uprawnień.
Warunki przyjęcia na poszczególne kursy oraz studia umieszczone są na stronach jednostek prowadzących edukację.
Najczęściej wymogiem jest ukończenie odpowiedniego kierunku studiów (najczęściej pedagogika, pedagogika specjalna, psychologia). W niektórych przypadkach wymaga się również doświadczenia przy pracy z dziećmi.
Terapeuta integracji sensorycznej – obowiązki
Zanim dziecko zostanie skierowane na terapię, powinno mieć wystawioną odpowiednią diagnozę. Wykwalifikowany terapeuta ma uprawnienia do jej wystawiania. Przeprowadza odpowiedni wywiad, próby, testy – tak aby prawidłowo ocenić sytuację zdrowotną dziecka.
Drugim podstawowym zadaniem terapeuty SI jest prowadzenie zajęć z wykorzystaniem metod integracji sensorycznej.
Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku konieczne jest opracowanie odpowiedniego programu działania (leczenia) dziecka z zaburzeniami integracji sensorycznej.
Praca w gabinecie integracji sensorycznej - specyfika pracy
Ubiegając się o uprawnienia do prowadzenia zajęć sensorycznych dla dzieci warto skupić się na specyfice pracy. Trzeba być osobą lubiącą pracę z dziećmi, cierpliwą i wyrozumiałą. Bardzo ważne są tutaj wszelkie kompetencje miękkie.
Jeśli marzymy o założeniu własnego gabinetu dobrze jest, by spełniał on określone wymogi. Powinien być bezpiecznym miejscem, pełnym bodźców, które mają pomóc w leczeniu zaburzeń u dzieci. Często w takich gabinetach pojawiają się hamaki, wielkie poduszki, sprzęt umożliwiający wspinaczkę lub kręcenie się. Trzeba oczywiście zwrócić uwagę by wszystkie przedmioty były wykonane z odpowiednich materiałów.
Ważna jest przestrzeń, aby dziecko mogło się w niej swobodnie poruszać. Istotną rolę odgrywa również oświetlenie – musi być przygotowane w taki sposób, by nie potęgowało zaburzeń u dzieci z nadwrażliwym wzrokiem.
Terapeuta sensoryczny - zarobki
Terapeuta integracji sensorycznej może podejmować pracę w różnych miejscach. Pracowników na to stanowisko szukają przedszkola i poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Istnieje również możliwość założenia własnego gabinetu integracji sensorycznej.
Od miejsca i charakteru zatrudnienia uzależnione będzie wynagrodzenie terapeuty sensorycznego.