Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Targi pracy - czy warto iść w poszukiwaniu pracy?

Targi pracy - czy warto iść w poszukiwaniu pracy?

 
Targi pracy - czy warto iść w poszukiwaniu pracy?

Gdzie szukać ofert pracy

 

Obecnie bardzo popularne i skuteczne jest szukanie pracy przez Internet. Codziennie mamy dostęp do nowych ogłoszeń i możemy na bieżąco śledzić oferty pracodawców z interesującej nas branży. Jeśli chcemy zwiększyć swoje szanse na objęcie idealnego, wymarzonego stanowiska, warto wykorzystać także inne możliwości. Doskonałą sposobnością dotarcia do przyszłego pracodawcy są m.in. targi pracy.

 

Targi pracy

 

Targi, nazywane też giełdą pracy, to okazja do spotkania osób szukających zatrudnienia i przedstawicieli firm rekrutujących pracowników. Wydarzenia te najczęściej cyklicznie organizują urzędy pracy, akademickie biura karier lub organizacje studenckie czy agencje pracy. Warto być na bieżąco i śledzić harmonogram targów. Warszawa, Kraków, Wrocław i inne duże miasta kilka razy do roku są miejscami takich eventów.

 

Udział w nich daje firmom możliwość umocnienia wizerunku solidnego pracodawcy i wzrostu rozpoznawalności na rynku pracy. Umożliwia także dotarcie do interesujących kandydatów. Natomiast dla osób szukających zatrudnienia stanowi realną pomoc w znalezieniu pracy. Choć najczęściej organizowane są targi pracy dla studentów, warto wiedzieć, że może na nie przyjść każdy. Zazwyczaj udział jest bezpłatny i wymaga jedynie wcześniejszej rejestracji online.


Jeśli chodzi o liczbę organizowanych corocznie targów pracy - Warszawa wiedzie prym. Dla osób z mniejszych miast, które zastanawiają się gdzie szukać pracy, świetną alternatywą są targi pracy online. Podczas nich kandydaci mają możliwość porozmawiania na wideoczacie z przedstawicielami firm. Jest to dobra okazja, zwłaszcza, jeśli szukamy pracy za granicą, bądź w odległym mieście. Organizatorzy prześcigają się w pomysłach, jak uatrakcyjnić targi. Często zarejestrowani uczestnicy mogą zrobić sobie profesjonalne zdjęcie do CV, wysłać online swoją kandydaturę do wszystkim wystawców jednocześnie, a nawet otrzymać hot-doga.

 

Targi pracy - jak się przygotować

 

Wybierając się na targi pracy, zapoznajmy się wcześniej z listą wystawców. Bardzo często organizowane są wydarzenia tematyczne, skupiające pracodawców i pracowników z jednej branży, np. logistyczne targi pracy albo targi it. W Polsce można także uczestniczyć w giełdzie pracy za granicą. Jeśli planujemy emigrację, udział w tym wydarzeniu utwierdzi nas w słuszności podjęcia decyzji, pozwoli nawiązać kontakty, rozeznać się w naszych możliwościach i przede wszystkim znaleźć ineteresujące stanowisko czy zagraniczne praktyki. W tych targach poza pracodawcami często swoją ofertę przedstawiają także największe agencje rekrutacyjne i szkoły językowe. Otrzymamy więc kompleksowe wsparcie.

 

Pamiętajmy, że idziemy na targi w określonym celu. Chcemy znaleźć pracę, a powodzenie naszej misji zależy od tego, jak się przygotujemy. Warto spotkanie z pracodawcą, mimo że w tym przypadku jest niezobowiązujące, potraktować jak rozmowę rekrutacyjną. I tak jak na rozmowę nie przyjdziemy w koszulce z wesołym napisem i dżinsach, tak na targi powinniśmy ubrać się schludnie i elegancko. Warto mieć ze sobą wydrukowane w kilku kopiach CV, które będziemy mogli zostawić na firmowych stoiskach.

 

Należałoby także wcześniej przejrzeć strony internetowe interesujących nas pracodawców i wiedzieć, czym się zajmują, jaka jest misja firmy i jej wartości. Jeśli kontakt z przedstawicielami firm wydaje nam się stresujący, możemy wcześniej zastanowić się, jak chcemy zacząć rozmowę i jak zwięźle, ale z dobrej strony się zaprezentować. Dobre pierwsze wrażenie z pewnością sprawi, że pracodawca będzie o nas pamiętał.


Reasumując, warto wziąć udział w giełdzie pracy. Korzystanie z portali dla szukających pracy jest oczywiście skuteczne, ale spotkanie twarzą w twarz z przedstawicielami pracodawcy może zwiększyć nasze szanse na zdobycie wymarzonego stanowiska. A jeśli dodatkowo odpowiednio się do tego przygotujemy - na pewno wizyta na targach nie będzie czasem straconym.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • OPTIMO Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Twoje główne zadania: doradztwo w zakresie rozwiązań telekomunikacyjnych i ICT dla klientów biznesowych; negocjacje, sprzedaż i przygotowywanie ofert handlowych; pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa posprzedażowa; monitorowanie rynku; praca na przydzielonym portfelu klientów;...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Skoczek / Kierowca w Transporcie Międzynarodowym

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.