Gdzie szukać ofert pracy
Obecnie bardzo popularne i skuteczne jest szukanie pracy przez Internet. Codziennie mamy dostęp do nowych ogłoszeń i możemy na bieżąco śledzić oferty pracodawców z interesującej nas branży. Jeśli chcemy zwiększyć swoje szanse na objęcie idealnego, wymarzonego stanowiska, warto wykorzystać także inne możliwości. Doskonałą sposobnością dotarcia do przyszłego pracodawcy są m.in. targi pracy.
Targi pracy
Targi, nazywane też giełdą pracy, to okazja do spotkania osób szukających zatrudnienia i przedstawicieli firm rekrutujących pracowników. Wydarzenia te najczęściej cyklicznie organizują urzędy pracy, akademickie biura karier lub organizacje studenckie czy agencje pracy. Warto być na bieżąco i śledzić harmonogram targów. Warszawa, Kraków, Wrocław i inne duże miasta kilka razy do roku są miejscami takich eventów.
Udział w nich daje firmom możliwość umocnienia wizerunku solidnego pracodawcy i wzrostu rozpoznawalności na rynku pracy. Umożliwia także dotarcie do interesujących kandydatów. Natomiast dla osób szukających zatrudnienia stanowi realną pomoc w znalezieniu pracy. Choć najczęściej organizowane są targi pracy dla studentów, warto wiedzieć, że może na nie przyjść każdy. Zazwyczaj udział jest bezpłatny i wymaga jedynie wcześniejszej rejestracji online.
Jeśli chodzi o liczbę organizowanych corocznie targów pracy - Warszawa wiedzie prym. Dla osób z mniejszych miast, które zastanawiają się gdzie szukać pracy, świetną alternatywą są targi pracy online. Podczas nich kandydaci mają możliwość porozmawiania na wideoczacie z przedstawicielami firm. Jest to dobra okazja, zwłaszcza, jeśli szukamy pracy za granicą, bądź w odległym mieście. Organizatorzy prześcigają się w pomysłach, jak uatrakcyjnić targi. Często zarejestrowani uczestnicy mogą zrobić sobie profesjonalne zdjęcie do CV, wysłać online swoją kandydaturę do wszystkim wystawców jednocześnie, a nawet otrzymać hot-doga.
Targi pracy - jak się przygotować
Wybierając się na targi pracy, zapoznajmy się wcześniej z listą wystawców. Bardzo często organizowane są wydarzenia tematyczne, skupiające pracodawców i pracowników z jednej branży, np. logistyczne targi pracy albo targi it. W Polsce można także uczestniczyć w giełdzie pracy za granicą. Jeśli planujemy emigrację, udział w tym wydarzeniu utwierdzi nas w słuszności podjęcia decyzji, pozwoli nawiązać kontakty, rozeznać się w naszych możliwościach i przede wszystkim znaleźć ineteresujące stanowisko czy zagraniczne praktyki. W tych targach poza pracodawcami często swoją ofertę przedstawiają także największe agencje rekrutacyjne i szkoły językowe. Otrzymamy więc kompleksowe wsparcie.
Pamiętajmy, że idziemy na targi w określonym celu. Chcemy znaleźć pracę, a powodzenie naszej misji zależy od tego, jak się przygotujemy. Warto spotkanie z pracodawcą, mimo że w tym przypadku jest niezobowiązujące, potraktować jak rozmowę rekrutacyjną. I tak jak na rozmowę nie przyjdziemy w koszulce z wesołym napisem i dżinsach, tak na targi powinniśmy ubrać się schludnie i elegancko. Warto mieć ze sobą wydrukowane w kilku kopiach CV, które będziemy mogli zostawić na firmowych stoiskach.
Należałoby także wcześniej przejrzeć strony internetowe interesujących nas pracodawców i wiedzieć, czym się zajmują, jaka jest misja firmy i jej wartości. Jeśli kontakt z przedstawicielami firm wydaje nam się stresujący, możemy wcześniej zastanowić się, jak chcemy zacząć rozmowę i jak zwięźle, ale z dobrej strony się zaprezentować. Dobre pierwsze wrażenie z pewnością sprawi, że pracodawca będzie o nas pamiętał.
Reasumując, warto wziąć udział w giełdzie pracy. Korzystanie z portali dla szukających pracy jest oczywiście skuteczne, ale spotkanie twarzą w twarz z przedstawicielami pracodawcy może zwiększyć nasze szanse na zdobycie wymarzonego stanowiska. A jeśli dodatkowo odpowiednio się do tego przygotujemy - na pewno wizyta na targach nie będzie czasem straconym.