Tanatokosmetolog – kim jest
Tanatokosmetolog to osoba, która jako ostatnia zajmuje się ciałem zmarłej osoby. Oznacza to, że to właśnie ona przygotowuje zwłoki do pogrzebu. W związku z tym, że jest to praca ze zwłokami, nie każdy będzie w stanie ją wykonywać. Oprócz tego, że samemu trzeba wykazać się dużą odpornością psychiczną, to trzeba także wziąć pod uwagę spotkania z rodziną zmarłej osoby. Często są to ludzie pogrążeni w smutku i żałobie, dlatego trzeba się wykazać dużą dozą empatii i taktu.
Jeżeli chcemy rozpocząć pracę w tym zawodzie, to musimy odbyć specjalne szkolenie, po zakończeniu którego otrzymujemy certyfikat. Taki kurs jest organizowany między innymi przez Polskie Centrum Balsamacji i Tanatokosmetologii, w którym mogą się szkolić np. balsamiści. Podczas takiego kursu organizowane są wykłady i zajęcia praktyczne z zakresu tanatologii ogólnej, konserwacji i zabezpieczenia zwłok, pośmiertnej toalety, rekonstrukcji oraz BHP.
Tanatokosmetolog – zadania i obowiązki
Tanatokosmetolog zaczyna pracę ze zwłokami już w chłodni. W przypadku każdego pochówku ciała są poddawane pewnym standardowym zabiegom. Zalicza się do nich mycie, ubieranie oraz zabezpieczenie ciała. I właśnie tym zajmuje się tanatokosmetolog. Reszta usług jest zależna od woli rodziny. Jednym z zadań tanatokosmetologa jest też między innymi wykonywanie pośmiertnego makijażu w celu ukrycia oznak śmierci. Osoba, która pracuje w prosektorium, może zajmować się też tanatopraksją. Jest to zabieg, który polega na zabezpieczaniu ciała przed rozkładem.
Warto tutaj po raz kolejny podkreślić, że jest to praca związana z ciągłym przebywaniem ze zwłokami. Jeżeli jest to dla nas ciężkie do zaakceptowania i nie jesteśmy w stanie przeprowadzić podstawowych zabiegów (nie wspominając już o tych bardziej zaawansowanych), to nie ma sensu decydować się na taką ścieżkę kariery.
Praca w prosektorium – warunki
Podczas pracy w prosektorium tanatokosmetolog musi pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad BHP. Jest to ważne głównie ze względu na jego własne zdrowie. Tanatokosmetolog musi wiedzieć, jak w trakcie przeprowadzania różnorodnych zabiegów nie doprowadzić do zakażenia np. poprzez zacięcie lub ukłucie samego siebie.
Praca w prosektorium wiąże się także z całą fizjologią zwłok. Oznacza to, że w wielu przypadkach będziemy mieli do czynienia z różnymi wyciekami. W skrajnych przypadkach będziemy musieli usunąć sprzęt medyczny pozostawiony w ciele zmarłego. Praca tanatokosmetologa wiąże się z dość nieprzewidywalnymi sytuacjami. Często trzeba będzie zająć się ciałem, które doznało rozległych urazów po wypadku.
W Polsce niewiele osób pracuje w tym zawodzie. Jeżeli jesteśmy osobą o silnych nerwach, możemy zastanowić się nad taką pracą. Jak zatem wyglądają zarobki osób, które zajmują się kosmetyką pośmiertną? Wszystko zależy od rodzaju usługi oraz zakładu pogrzebowego. Najczęściej jednak podstawowe zabezpieczenie ciała, makijaż i ubiór kosztują od 150 zł wzwyż. W przypadku rozległych obrażeń za pełną rekonstrukcję tanatokosmetolog może zarobić nawet kilka tysięcy złotych.