Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Tanatokosmetolog – kim jest, zadania, obowiązki, warunki pracy, zarobki

Tanatokosmetolog – kim jest, zadania, obowiązki, warunki pracy, zarobki

 
Tanatokosmetolog – kim jest, zadania, obowiązki, warunki pracy, zarobki

Tanatokosmetolog – kim jest


Tanatokosmetolog to osoba, która jako ostatnia zajmuje się ciałem zmarłej osoby. Oznacza to, że to właśnie ona przygotowuje zwłoki do pogrzebu. W związku z tym, że jest to praca ze zwłokami, nie każdy będzie w stanie ją wykonywać. Oprócz tego, że samemu trzeba wykazać się dużą odpornością psychiczną, to trzeba także wziąć pod uwagę spotkania z rodziną zmarłej osoby. Często są to ludzie pogrążeni w smutku i żałobie, dlatego trzeba się wykazać dużą dozą empatii i taktu.

Jeżeli chcemy rozpocząć pracę w tym zawodzie, to musimy odbyć specjalne szkolenie, po zakończeniu którego otrzymujemy certyfikat. Taki kurs jest organizowany między innymi przez Polskie Centrum Balsamacji i Tanatokosmetologii, w którym mogą się szkolić np. balsamiści. Podczas takiego kursu organizowane są wykłady i zajęcia praktyczne z zakresu tanatologii ogólnej, konserwacji i zabezpieczenia zwłok, pośmiertnej toalety, rekonstrukcji oraz BHP.

 

Tanatokosmetolog – zadania i obowiązki


Tanatokosmetolog zaczyna pracę ze zwłokami już w chłodni. W przypadku każdego pochówku ciała są poddawane pewnym standardowym zabiegom. Zalicza się do nich mycie, ubieranie oraz zabezpieczenie ciała. I właśnie tym zajmuje się tanatokosmetolog. Reszta usług jest zależna od woli rodziny. Jednym z zadań tanatokosmetologa jest też między innymi wykonywanie pośmiertnego makijażu w celu ukrycia oznak śmierci. Osoba, która pracuje w prosektorium, może zajmować się też tanatopraksją. Jest to zabieg, który polega na zabezpieczaniu ciała przed rozkładem.

Warto tutaj po raz kolejny podkreślić, że jest to praca związana z ciągłym przebywaniem ze zwłokami. Jeżeli jest to dla nas ciężkie do zaakceptowania i nie jesteśmy w stanie przeprowadzić podstawowych zabiegów (nie wspominając już o tych bardziej zaawansowanych), to nie ma sensu decydować się na taką ścieżkę kariery.

 

Praca w prosektorium – warunki


Podczas pracy w prosektorium tanatokosmetolog musi pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad BHP. Jest to ważne głównie ze względu na jego własne zdrowie. Tanatokosmetolog musi wiedzieć, jak w trakcie przeprowadzania różnorodnych zabiegów nie doprowadzić do zakażenia np. poprzez zacięcie lub ukłucie samego siebie.

Praca w prosektorium wiąże się także z całą fizjologią zwłok. Oznacza to, że w wielu przypadkach będziemy mieli do czynienia z różnymi wyciekami. W skrajnych przypadkach będziemy musieli usunąć sprzęt medyczny pozostawiony w ciele zmarłego. Praca tanatokosmetologa wiąże się z dość nieprzewidywalnymi sytuacjami. Często trzeba będzie zająć się ciałem, które doznało rozległych urazów po wypadku.

W Polsce niewiele osób pracuje w tym zawodzie. Jeżeli jesteśmy osobą o silnych nerwach, możemy zastanowić się nad taką pracą. Jak zatem wyglądają zarobki osób, które zajmują się kosmetyką pośmiertną? Wszystko zależy od rodzaju usługi oraz zakładu pogrzebowego. Najczęściej jednak podstawowe zabezpieczenie ciała, makijaż i ubiór kosztują od 150 zł wzwyż. W przypadku rozległych obrażeń za pełną rekonstrukcję tanatokosmetolog może zarobić nawet kilka tysięcy złotych.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów Czarnego Piątku, Black Weeked i wreszcie Cyber Monday, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Skorzystaj promocji i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadszedł długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy jest to najgorszy dzień w pracy sprzedawcy? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku. 

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!