Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Tajemnica zawodowa – czym jest, kogo obowiązuje, zasady zwolnienia z tajemnicy

Tajemnica zawodowa – czym jest, kogo obowiązuje, zasady zwolnienia z tajemnicy

 
Tajemnica zawodowa – czym jest, kogo obowiązuje, zasady zwolnienia z tajemnicy

Tajemnica zawodowa – czym jest


W przypadku niektórych zawodów mamy do czynienia z tajemnicą zawodową. Co tak naprawdę oznacza to określenie? Najprościej można powiedzieć, że jest to informacja, która została uzyskana przez osobę wykonującą konkretny zawód. Brak takiej wiadomości mógłby uniemożliwić wykonywanie obowiązków. Musimy jednak pamiętać, że ujawnienie takiego sekretu, przekazywanie osobom trzecim może być surowo karane. W przypadku rozpowszechniania tajemnicy zawodowej trzeba się liczyć z pewnymi konsekwencjami. Można nawet utracić prawo do wykonywania zawodu.

 

Tajemnica zawodowa – kogo obowiązuje


Tajemnica zawodowa jest szczególnie ważna w przypadku niektórych profesji. W związku z tym liczne zasady prawa regulują obowiązek jej zachowania. Dotyczy to między innymi adwokatów, radców prawnych oraz notariuszy, a także sędziów. Oprócz zawodów z dziedziny prawniczej tajemnica zawodowa jest też kluczowa w przypadku lekarzy, pielęgniarek i położnych, farmaceutów, psychologów i psychiatrów. Także żołnierze nie mogą przekazywać żadnych wojskowych informacji do wiadomości publicznej.

Zasada, która zakazuje przekazywania pewnych informacji, nie odnosi się tylko do wyżej wymienionych branż. Każdy pracownik powinien pamiętać o tym, że niezależnie od wykonywanego zawodu i miejsca pracy, obowiązuje go zachowanie tajemnicy, której ujawnienie może narazić na szkodę firmę. Dodatkowo to z reguły pracodawca sam określa, jakie to są informacje. Najczęściej dotyczą one funkcjonowania firmy lub różnych technologicznych kwestii obowiązujących w danym zakładzie pracy. W momencie podpisywania umowy, a więc w chwili nawiązania stosunku pracy, dostajemy do podpisania specjalne zobowiązanie do zachowania tajemnicy służbowej.

Warto tutaj także dodać, że nie tylko przepisy prawa powinny określać zasady zachowania tajemnicy służbowej, ale również zasady moralności i etyki zawodowej.

 

Zwolnienie z tajemnicy zawodowej


Polskie prawo ściśle określa, kiedy osoba objęta zasadą zachowania tajemnicy zawodowej, może zostać zwolniona z takiego obowiązku. Najczęściej dotyczy to postępowania karnego. W takiej sytuacji można składać zeznania bez obawy, że ujawnimy zakazane informacje, pod warunkiem, że dana osoba została zwolniona przez sędziego lub prokuratora z tego obowiązku. Jest to umotywowane dobrem wymiaru sprawiedliwości oraz chęcią rozwiązania danej sprawy karnej. Sąd podejmuje taką decyzję na posiedzeniu, w którym żadna ze stron postępowania karnego nie bierze udziału.


Tajemnica służbowa – ustawa


Jedną z ustaw, która określa, co to jest tajemnica zawodowa, jest rozporządzenie z dnia 29.07.2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Zapis ten dotyczy głównie branży finansowej i ściśle opisuje profesje, które są zobowiązane do zachowania tajemnicy zawodowej. Są to między innymi maklerzy i doradcy, pracownicy banków powierniczych, firm inwestycyjnych, Krajowego Depozytu. Oprócz tego traktuje o tym także Kodeks pracy ( art. 100 § 1 pkt. 4). Jest to wyżej wspomniany zapis o zasadzie nieudzielania informacji, jeżeli mogą one zadziałać na szkodę pracodawcy.

Istnieje także wiele zapisów prawnych określających zasady nieujawniania tajnych informacji przez poszczególne profesje.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Mikołajki tuż tuż. Zwyczaj wręczania drobnych upominków jest w Polsce równie popularny w gronie najbliższych, co w środowisku pracy. W wielu firmach odbywają się zabawy związane z losowaniem prezentów. Co kupić koleżance z działu, a z czego zadowolony będzie szef? I najtrudniejsze, na co się zdecydować, gdy musimy kupić uniwersalny prezent? Oto sprawdzone pomysły na upominki w pracy.

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów Czarnego Piątku, Black Weeked i wreszcie Cyber Monday, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Skorzystaj promocji i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadszedł długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy jest to najgorszy dzień w pracy sprzedawcy? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku.