Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

 
Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Grudzień i nadchodzące wielkimi krokami święta sprzyjają pogłębianiu dobrych relacji w życiu prywatnym. Nastrój życzliwości i ciepła warto też przenieść w miejsce pracy. Integracja firmowa nie zawsze wymaga ogromnych nakładów finansowych, spotkań z coachem czy wyjazdów na szkolenia. Dobrym pomysłem może być też krótkie spotkanie ze współpracownikami np. na koniec dnia pracy. Jak zorganizować mikołajki w firmie? Jakie prezenty dla współpracowników i podwładnych będą odpowiednie? Oto kilka wskazówek, co robić, a czego się wystrzegać w czasie organizacji tego święta.

 

Spis treści

Kiedy są mikołajki w 2024 roku?

 

Mikołajki obchodzimy 6 grudnia. W 2024 r. przypadają one we wtorek. Ściśle rzecz ujmując, jest to dzień świętego Mikołaja – ma upamiętniać biskupa z Miry, świętego chrześcijańskiego. Współcześnie mikołajki kojarzą się przede wszystkim z rozdawaniem drobnych upominków rodzinie, przyjaciołom czy współpracownikom. Można nawet powiedzieć, że to forma rozgrzewki przed obsypywaniem się prezentami na gwiazdkę!

 

Obecnie mikołajki nie są dniem wolnym od pracy. Nie jest to także święto katolickie. Zwyczaj celebrowania mikołajek jest jednak w naszym kraju powszechny.

 

Mikołajki – skąd się wzięło to święto?

 

Jak wyżej wspomniano, mikołajki ustanowiono ku pamięci świętego Mikołaja, prawdopodobnie żyjącego około III-IV wieku i powszechnie uwielbianego biskupa z Miry w Licji (dzisiejsza Turcja). Do dziś trwają jednak spory co do tego, czy ktoś taki żył naprawdę – o Mikołaju traktują późniejsze hagiografie, brak jednak jakichkolwiek wzmianek na temat postaci w dokumentach sprzed VI wieku (czyli około 200-300 lat po domniemanych czasach św. Mikołaja). 

 

Przez wieki średnie snuto opowieści o biskupie-cudotwórcy, wędrownym mnichu i męczenniku św. Mikołaju. Popularność i kult świętego rozpoczęły się od około XI wieku, kiedy stał się także patronem dzieci. W tym czasie z okazji wydarzeń poświęconych św. Mikołajowi zaczęto wręczać najmłodszym drobne upominki. 

 

Postaci św. Mikołaja przyjrzał się Sobór Watykański II (1962-1965). Jedno ze stronnictw optowało za zniesieniem święta na część św. Mikołaja, z uwagi na to, że nie sposób udowodnić jego historyczności. Drugie opowiadało się na kontynuowaniem kultu świętego. Ostatecznie zdecydowano się na rozwiązanie kompromisowe – co prawda mikołajki przestały być świętem katolickim, zachowano jednak możliwość wspominania pamięci Mikołaja (na zasadzie tzw. wspomnienia dowolnego).

 

Atrybutami św. Mikołaja, znanymi już w średniowieczu, była długa, siwa broda, czerwona szata (pierwotnie biskupia), a także pastorał (rodzaj ozdobnej laski) i mitra (wysokie, bogato zdobione nakrycie głowy). Niektóre z tych elementów w zmienionej formie wciąż są obecne w popkulturze – na przykład nie sposób pomyśleć o św. Mikołaju bez długiej brody i czerwonego stroju. 

 

Czytaj także: Życzenia świąteczne firmowe – czego życzyć szefowi, koleżankom i klientom

 

 

Co kupić na mikołajki koledze z pracy?

 

 Ponieważ nie tylko dzieci uwielbiają niespodzianki, prezenty na mikołajki w pracy to świetny pretekst do zacieśniania więzi. Zwłaszcza że integracja w takiej formie jest dużo mniej angażująca niż wyjazdy firmowe czy wspólne wyjścia po pracy. 

 

Najczęściej wręczanie upominków poprzedza losowanie i nikt nie wie, przez kogo zostanie obdarowany. Ustala się też niewielki limit wydatków np. do 20, 50 czy 70 zł. Prezent nie powinien obciążać portfela pracowników i sprawiać kłopotu – tak naprawdę jest miłym pretekstem do integracji. Co kupić koleżance z działu, a z czego będzie zadowolony szef? Oto kilka pomysłów na mikołajki w pracy.

 

  • słodycze

 

Koszyk pełen łakoci, domowe ciasto albo ulubione batoniki. Taki prezent zadowoli każdego łasucha. Żeby jednak nie popełnić faux-pas, warto upewnić się, czy wylosowana osoba nie jest na diecie wykluczającej słodkości.

 

  • kalendarz

 

To dobry prezent dla praktycznych i dobrze zorganizowanych tradycjonalistów. Są osoby, które wszystkie ważne informacje, swój grafik oraz bliższe i dalsze plany wolą notować nie w pamięci smartfona, a właśnie w papierowym kalendarzu. Na mikołajki wybierzmy pięknie oprawiony egzemplarz książkowy bądź przydatny w pracy kalendarz na biurko.

 

  • artykuły papiernicze

 

Ładny notatnik, skoroszyt, piękna papeteria? Dobrym pomysłem na prezent są też artykuły papiernicze. Mogą być zabawne, nawiązujące do popkultury, okolicznościowe czy eleganckie. Artykuły papiernicze to uniwersalny prezent, który jest jednocześnie bardzo praktyczny.

 

  • kubek

 

O ile przyjemniej pije się poranną kawę z pięknego kubka! Jeśli chcemy, by obdarowywana przez nas osoba jeszcze długo pamiętała o tym, że wpadliśmy na bardzo dobry pomysł na prezent, podarujmy jej coś praktycznego, a zarazem miłego dla oka. Możemy wybrać elegancki wzór albo spersonalizowany kubek na zamówienie. Koszt ozdobienie go wedle naszego pomysłu jest niewielki i dzięki odrobinie kreatywności będziemy mieć pewność, że zadbaliśmy o niepowtarzalny, wyjątkowy prezent.

 

  • zestaw herbat

 

Miłośnicy długich, zimowych wieczorów spędzanych pod kocem z książką w jednej ręce i kubkiem aromatycznej herbaty w drugiej z pewnością uśmiechną się na widok tego podarku. Wybór jest naprawdę szeroki i dość łatwo znaleźć coś, co zrobi wrażenie i zmieści się w przedziale cenowym. Kupując herbaciany zestaw, nie musimy się już martwić o zapakowanie prezentu – bez problemu znajdziemy taki, który będzie pięknie opakowany w lniany woreczek z kokardką lub papier ze świątecznym motywem.

 

  • świece

 

Wśród superprezentów to sprawdzony klasyk. Można wybrać świece, ale też wosk, który podgrzewany w malutkim ceramicznym kominku uwalnia swój zapach. Producenci zadbali o bogactwo oferty. W zimie popularne są aromaty jabłka z cynamonem, sosnowych igieł w połączeniu z drzewem cedrowym, cytrusów i przypraw – czyli wszystkie przywodzące na myśl bożonarodzeniowy czas.

 

  • uniwersalne artykuły toaletowe

 

Mydło, żel myjący, krem do rąk. Ostatnio bardzo wiele marek wypuszcza na rynek serie świąteczne, ładnie opakowane i z okolicznościowymi grafikami. Jeśli decydujemy się na artykuły toaletowe, warto trzymać się uniwersalnych zestawów, które mogą stosować wszyscy, niezależnie od typu skóry. 

 

  • szalik

 

Szalik to jeden z popularnych prezentów wręczanych w okresie okołoświątecznym. Kiedy robi się zimno, miękkich, ciepłych szalików nigdy dosyć. Jeśli decydujemy się na taki prezent, wybierzmy coś, co pasuje do obdarowywanej osoby lub w neutralnych kolorach (np. granatach, beżach).

 

Mikołajki w pracy – jakich prezentów należy się wystrzegać?

 

Są prezenty, które zamiast uśmiechu mogą wywołać pewne zakłopotanie. Z pewnością lepiej wystrzegać się:

 

  • upominków sugerujących jakieś mankamenty bądź problemy obdarowywanej osoby – kosmetyków korygujących, leków, suplementów diety, np. na odchudzanie, na uspokojenie czy odmładzających, 

  • prezentów zbyt drogich, to znaczy znacznie przekraczających ustalony cenowo limit, a także zbyt tanich sugerujących lekceważenie – najbezpieczniej trzymać się górnej granicy limitu cenowego,

  • podarków niestosownych z powodów obyczajowych, np. bielizny, używek, “śmiesznych” gadżetów, które nikogo nie śmieszą…

  • prezentów zakupionych na ostatnią chwilę w sklepiku obok pracy – to także wyraz lekceważenia, który może być zapamiętany na długo.

 

Najważniejsze to trafić w gust obdarowanego i zadbać o miłą atmosferę. Jeśli nie wiemy, kto otrzyma podarunek – będą one rozdawane na zasadzie loterii – warto pomyśleć o uniwersalnym prezencie. Pamiętajmy – prezenty są istotne, dlatego warto przemyśleć wybór, jednak mikołajkowa impreza w pracy jest przede wszystkim okazją do lepszego poznania się wzajemnie!

 

Wspólne świętowanie może dotyczyć także zespołu zdalnego. Nikogo już nie dziwią mikołajki czy andrzejki online. W tym wypadku upominki można wysłać kurierem prosto do domów pracowników. Taki gest na pewno zostanie doceniony i zapamiętany na długo. 

 

Jak zorganizować Mikołajki w pracy? 

 

Organizowanie zabawy w pracy na mikołajki może być okazją do zacieśnienia więzi zespołowych i dodania odrobiny świątecznego ducha do codziennej rutyny. Jeśli jesteś pewny, że taka zabawa ucieszy współpracowników i podwładnych, możesz postarać się ją zorganizować w firmie. Zacznij od ustalenia daty i godziny. Firmowe mikołajki powinny odbywać się w godzinach pracy, ale jednocześnie nie zakłócać zbytnio normalnego rytmu dnia. Dobrym pomysłem jest przygotowanie niewielkiej dekoracji biura, na przykład przez rozwieszenie świątecznych ozdób lub ustawienie symbolicznej choinki. Można również zorganizować konkurs na najlepszy świąteczny sweter, kostium lub dekorację biurka – to zawsze wprowadza dużo radości i kreatywności.

 

Warto też pomyśleć o wspólnym posiłku. Mogą to być świąteczne ciasteczka, pierniki, ciasto czy gorąca czekolada, które umilą czas i pozwolą na chwilę relaksu. Można także postawić na zdrowe przekąski albo słodycze bez cukru, zależnie od potrzeb i preferencji pracowników. Jeśli czas i przestrzeń na to pozwalają, zorganizowanie krótkich gier i zabaw zespołowych także będzie strzałem w dziesiątkę. Pamiętaj, aby czuł się komfortowo, bez względu na to, czy woli aktywnie uczestniczyć w zabawach i konkursach, czy być tylko obserwatorem. Co ważne, uczestnictwo w mikołajkach w pracy powinno być całkowicie dobrowolne. 

 

Czytaj także: Choinka w biurze – czy można ją zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

 

Mikołajki w pracy – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Dlaczego warto organizować Mikołajki w pracy?

 

Organizacja mikołajek w miejscu pracy może być sposobem na przełamanie codziennej rutyny oraz zbudowanie pozytywnej atmosfery w zespole. To także okazja, aby lepiej się poznać i zintegrować, co przekłada się na bardziej efektywną współpracę i wzajemne zrozumienie w codziennych zadaniach zawodowych. Udział w mikołajkach firmowych powinien być jednak dobrowolny, podobnie jak kupowanie prezentów mikołajkowych dla koleżanek i kolegów z pracy.

 

  • Mikołajki w pracy – lepiej je zorganizować online czy stacjonarnie?

 

Wybór między organizacją mikołajek online a stacjonarnie zależy od specyfiki zespołu i aktualnych warunków pracy. Jeśli zespół pracuje zdalnie, spotkanie online może być bardziej praktyczne i dostępne dla wszystkich zainteresowanych. W przypadku, gdy pracownicy są na miejscu w firmie, spotkanie stacjonarne pozwoli na bezpośrednią interakcję i bardziej osobiste doświadczenie świątecznej atmosfery.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.