Praca.pl Poradniki Rynek pracy
System motywacyjny - czynniki, techniki, narzędzia

System motywacyjny - czynniki, techniki, narzędzia

 
System motywacyjny - czynniki, techniki, narzędzia

System motywacyjny - co to jest

 

Na sukces przedsiębiorstwa wpływają działania całej grupy ludzi. To, czy załoga działa tylko na minimum swoich możliwości, czy daje z siebie wszystko, zależy w dużej mierze od motywacji – posiadanej przez jednostki, a także przez całą grupę.

 

Według internetowej Encyklopedii PWN motywacja z ujęcia psychologicznego oznacza proces regulacyjny, który nadaje energię i kierunek postępowania człowieka.
System motywacyjny w firmie jest więc zbiorem takich działań, procesów, które mają wpłynąć na konkretne osoby bądź grupę ludzi. Dobór poszczególnych elementów systemu polega na tym, by pobudzić zachowania mogące przynieść korzyści przedsiębiorstwu, ale też być adekwatnie korzystnymi i zachęcającymi z indywidualnego punktu widzenia pracownika.

 

System motywowania pracowników

 

W związku z tym, że niektóre instrumenty motywowania można określić statutowo, a inne nie – system motywowania pracowników można podzielić na formalny i nieformalny.
Okresowe awanse, gratyfikacje finansowe, opieka medyczna – to między innymi elementy, które łatwo można uregulować formalnie, przez co są jasne i przejrzyste dla pracownika.

 

Są też jednak elementy nieformalne – takie jak pochwała, uznanie, wzrost autorytetu w grupie - które również mają wpływ na motywację pracownika. Jednak nie należą one do „oficjalnego” zbioru procedur motywujących, lecz stanowią oddzielną, pozaprotokolarną grupę.

 

System motywowania jest tworzony po to, aby zwiększać efektywność pracowników i maksymalnie wykorzystywać ich potencjał.

 

Czynniki motywacyjne

 

Istnieje wiele teorii na temat systemów motywacyjnych, mających wpływ na zarządzanie zasobami ludzkimi. Skupiają się na różnych elementach.

 

Do ważnej grupy należą czynniki motywujące pracowników. Najbardziej popularna ich klasyfikacja opiera się na pięciu kryteriach podziału.
• Pierwsze kryterium wyznacza rodzaj potrzeb, jakie są zaspokajane. Tu występuje rozdzielenie na potrzeby podstawowe (fundamentalne potrzeby egzystencjalne) oraz potrzeby wyższego rzędu (społeczne, moralne, wysublimowane zaspokajanie potrzeb podstawowych).
• Drugie kryterium to kierunek oddziaływania danych czynników motywacyjnych. Występują tu dwa bieguny. Czynniki pozytywne, czyli system nagród oraz czynniki negatywne, czyli kary.
• Podstawą kolejnego podziału jest zakres oddziaływania. Wyróżnia się tu czynniki zewnętrzne (nastawione na rozwój wartości instrumentalnych) i wewnętrzne (nastawione na rozwój wartości immanentnych).
• Sposób oddziaływania to kolejny punkt. Czynniki mogą oddziaływać indywidualnie na jednostkę lub zespołowo, na całą grupę.
• Ostatnie kryterium to forma – tutaj czynniki dzielą się na płacowe i pozapłacowe.


Techniki motywacji pracowników

 

Techniki motywacji pracowników powinny być indywidualnie dopasowane do każdego z nich.
Oczywiście, kiedy mowa o sformalizowanym systemie motywowania to część elementów jest ściśle określona wewnętrznymi przepisami i paragrafami firmy. Jednak pracodawca/przełożony powinien zadbać o to, żeby w miarę możliwości poznać pracownika i zastosować takie formy, które przyniosą odpowiednie efekty. Dla jednych będzie to np. możliwość wyjazdu na kursy doszkalające, dla innych nagroda finansowa. Jeszcze inni zwiększą swoją efektywność po słownych pochwałach i uznaniach dla ich pracy.

 

Narzędzia motywowania pracowników

 

Na system motywacji pracowników składają się różne narzędzia. Wiele się mówi o motywacji finansowej. Obecnie odchodzi się od poglądu, iż jest to najlepsza metoda zwiększenia efektywności pracowników. Poczucie bezpieczeństwa, stabilności, narzędzia rozwoju, poszerzania wiedzy i zakresu obowiązków mogą dawać podobne wyniki.

 

System motywacyjny w firmie to podstawa do płynnego funkcjonowania przedsiębiorstwa. To atut w przypadku poszukiwania nowych pracowników, a także ważne narzędzie w przypadku zatrzymywania tych z większym stażem.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.