Wynagrodzenie akordowe
W przypadku akordowego systemu pracy wynagrodzenie jest wypłacane za wykonaną pracę. Oznacza to, że wynagrodzenie akordowe jest zależne od wyników, jakie dana osoba uzyskała w okresie rozliczeniowym. W takiej sytuacji ważne jest wprowadzenie ściśle określonych norm pracy, które pozwolą podwładnym zastosować je podczas wykonywania obowiązków.
Pracodawca powinien jednak pamiętać, że wprowadzenie akordowego systemu wynagradzania nie jest możliwe w pracy, w której ciężko określić takie jednoznaczne normy. Najczęściej rozliczenie akordowe jest stosowane w pracach sezonowych np. zbieranie owoców, na budowach lub w branży produkcyjnej.
Stawka akordowa
Warto podkreślić, że w przypadku systemu akordowego, wszystkie zasady wynagradzania powinny być opisane w umowie. Musimy jednak pamiętać, że system akordowy nie dotyczy czasu pracy, a wynagrodzenia. Oznacza to, że pracownicy, którzy są zatrudnieni w takim systemie, są normalnie zobowiązani do przestrzegania 8-godzinnego dnia pracy, czyli 40-godzinnej normy w tygodniu. Jeżeli pracownik pracuje dłużej niż obowiązujące czasowe normy, to należy mu się wypłata za pracę w nadgodzinach. To samo dotyczy dni, które miały być wolne dla pracownika. Jeżeli w takim dniu pracownik musiał przyjść do pracy, to należy mu się za to inny dzień wolny, który sam sobie wybierze. System akordowy dotyczy tylko wynagrodzenia i opiera się na wytworzonych przez pracownika produktach.
Stawka akordowa jest ustalana przez pracodawcę, musi on jednak zwrócić uwagę, aby wyrobienie wymaganej normy było dla pracowników realne.
Akordowy system pracy - zalety i wady
Wynagrodzenie na akord może być bardzo dobrym czynnikiem motywacyjnym (podobną funkcję motywującą pełni wynagrodzenie prowizyjne). Sumienni pracownicy, którym zależy na większej wypłacie, będą starali się realizować założone przez pracodawcę normy w jak najkrótszym czasie. Nie może to być równoznaczne z obniżeniem jakości wytwarzanych produktów. Pracodawca nie może też podnosić norm, jeżeli widzi, że dany pracownik szybko i sprawnie wykonuje swoje obowiązki.
System akordowy może nie sprawdzić się w przypadku osób, które dopiero wdrażają się w swoje obowiązki. Niedoświadczeni pracownicy, którym praca idzie zwyczajnie wolniej, mogą dostać niższe wynagrodzenie. Może się to wiązać z dość dużym stresem. Istnieje też system akordowy zespołowy. W tym wypadku za zrealizowanie norm odpowiada cały zespół. Jeżeli jedna osoba nie angażuje się zbytnio w pracę, to może to wpłynąć na wyniki całego zespołu. Pracownicy muszą też pamiętać, że wynagrodzenie nie przysługuje w przypadku wadliwie wykonanego produktu.
Nie w każdej firmie może być wprowadzony akord. Najczęściej stosowany jest w firmach produkcyjnych, w których łatwo jest policzyć ilość wytworzonych produktów materialnych.
Wynagrodzenie akordowe a płaca minimalna
Według Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki społecznej, płaca minimalna wynosi obecnie 2250 zł brutto. W przypadku wynagrodzenia na akord pracodawca powinien wypłacić pracownikowi, który nie uzyskał wymaganych wyników z różnych przyczyn, wyrównanie do płacy minimalnej, przy czym taka dopłata nie przysługuje w momencie, gdy pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim.
Akord - praca a umowa
Wszystkie informacje, dotyczące norm pracy w danym zakładzie, muszą być zawarte w umowie o pracę. Normy mogą być zmienione, ale pracodawca musi o takiej zmianie poinformować pracownika dwa tygodnie przed ich wprowadzeniem. Zmiany z dnia na dzień w tym systemie są niezgodne z prawem i pracownicy mogą wtedy upomnieć się o sprawiedliwe traktowanie. Akordowa forma płac musi być podana do wiadomości każdego pracownika, zgodnie z zasadą, według której pracodawca ma obowiązek poinformować o wszystkich warunkach panujących w danym zakładzie pracy.