Przez osiem godzin dziennie pracujesz przed komputerem, a po pracy wypoczywasz, przeglądając internet, oglądając na laptopie seriale, czytając z tabletu książki? Jesteś narażony na syndrom widzenia komputerowego. Jest on tak powszechny, że został okrzyknięty przypadłością cywilizacyjną. Poznaj objawy syndromu widzenia komputerowego, sposoby leczenia i metody zapobiegawcze.
Syndrom widzenia komputerowego – co to jest?
Syndrom widzenia komputerowego (CVS – od angielskiego computer vision syndrome) ma kilka objawów. Typowe dla niego jest ogólne przemęczenie oczu, pojawiający się co jakiś czas ból oczy, niekiedy z towarzyszącym mu bólem głowy, zaburzenia ostrości widzenia. U osób dotkniętych syndromem widzenia komputerowego występują ponadto:
- podrażnienie oczu, widoczne jako zaczerwienienie,
- zespół suchego oka – objawiający się najczęściej jako pieczenie, swędzenie oczu,
- pogorszenie widzenia, najczęściej z bliska, ale także widzenia barw,
- powracające bóle głowy, karku, pleców.
Kombinacja tym symptomów, pojawiający się co jakiś czas ból czy zaburzenia widzenia mogą świadczyć o syndromie widzenia komputerowego. Wyżej wymienione objawy mogą być też oznaką różnego rodzaju chorób, dlatego kiedy zauważysz u siebie jakiekolwiek problemy ze wzrokiem, najlepiej jak najszybciej umów się do specjalisty.
Syndrom widzenia komputerowego – przyczyny
Ludzki wzrok nie jest przyzwyczajony do wielogodzinnego skupiania się na urządzeniach emitujących światło, często jaskrawe i o wysokim natężeniu. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu kontakt z monitorami był znikomy. Pierwszym krokiem milowym w radykalnej zmianie stylu życia, obejmującej niemal cały glob, było powstanie i upowszechnienie się telewizji. Postęp technologiczny – komputery osobiste powszechne w domach, następnie telefony komórkowe, na które patrzymy także poza domem – nastąpił tak szybko, że ludzki organizm nie mógł się do niego przystosować. Za stałą ekspozycję np. na tzw. niebieskie światło – w pracy, w domu, w szkole, w podróży itp., płacimy bardzo wysoką cenę – jedną z nich jest powszechne pogarszanie się wzroku w społeczeństwach krajów rozwiniętych.
Syndrom widzenia komputerowego – jak sobie pomóc?
Długotrwałego zmęczenia wzroku nie można bagatelizować, gdyż prowadzi ono do trwałych wad, a także różnego rodzaju chorób. Co możesz zrobić, by pomóc oczom wypocząć? Jeśli komputer to Twoje podstawowe narzędzie pracy, trudno mówić o ograniczeniu czasu patrzenia na monitor. Niezwykle istotne jest jednak wprowadzenie regularnych przerw w pracy przy komputerze. Zgodnie z Kodeksem pracy masz prawo do minimum 5 minut przerwy na każdą godzinę pracy przed monitorem – bezwzględnie z tego korzystaj! W czasie przerwy nie przeglądaj telefonu komórkowego, ale przejdź się, patrz w dal, wykonuj ćwiczenia wzroku. Z kolei w czasie pracy pamiętaj o tym, by regularnie mrugać! Kiedy wpatrujesz się w monitor, średnio mrugasz znacznie rzadziej niż potrzebują tego Twoje oczy, w wyniku czego może dojść do zaburzenia gospodarki łzowej i wspomnianego wyżej zespołu suchego oka. Wykonuj zatem mrugnięcia świadomie, możesz też przykleić w okolicy karteczkę z przypominającą o tym notatką. Wiele osób chwali sobie także okulary z powłoką antyrefleksyjną dedykowane do pracy przy komputerze.
Pamiętaj również o właściwym kącie patrzenia na monitor. Zgodnie z zasadami ergonomii pracy górna krawędź monitora powinna znajdować się na wysokości Twojego wzroku, gdy siedzisz wyprostowany, patrząc wprost przed siebie. Zadbaj o właściwe oświetlenie stanowiska pracy. Monitor nie powinien być jedynym źródłem światła w pomieszczeniu. Nie może być także oświetlony z przodu – gdyż wówczas na jego powierzchni pojawiają się drażniące refleksy. Istotne jest też zadbanie o nawilżenie powietrza w pomieszczeniu – zbyt suche może potęgować dolegliwości wzrokowe.
Dla własnego dobra staraj się wypoczywać po pracy z dala od jakichkolwiek monitorów. Przyjaciółmi twojego wzroku jest naturalne światło i zieleń natury, staraj się więc spędzać czas na powietrzu, np. uprawiać sport w parku, spotykać się z przyjaciółmi w plenerze itp. Nie zaszkodzi także wprowadzić do diety produkty dobrze wpływające na pracę układu wzrokowego, np. bogate w beta-karoten (witaminę A) marchew, szpinak, jarmuż czy dynię.