Niezależnie od tego, czy jesteś copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, czy też dopiero zaczynasz – może dopaść Cię syndrom pustej kartki. Kiedy nadejdzie, nawet najłatwiejsze zlecenia będą wydawać Ci się trudną pracą, wręcz niemożliwą do zrealizowania. Jak przejawia się syndrom pustej pracy? Co możesz zrobić, by go pokonać?
Syndrom pustej kartki – definicja
Syndrom pustej kartki nazywany jest też blokadą twórczą. Dopada przede wszystkim osoby, które zarabiają na życie pisaniem – wykonują pracę jako copywriter, dziennikarz lub są pisarzami. Niemniej syndrom może dopaść też rzecznika prasowego przygotowującego komunikaty dla mediów, asystenta piszącego przemówienia, a także naukowca, który nie może ukończyć referatu na konferencję.
Blokada pisarska może przejawiać się bardzo różnie. Zwykle mówi się o braku weny, pustce w głowie, a także zawężeniu zasobu słownictwa. Trudnościom w przygotowaniu tekstu towarzyszy frustracja, rośnie poziom stresu, wynikający np. z natłoku pracy, goniących terminów.
Skąd się bierze syndrom pustej kartki? Blokada może wynikać np. z przepracowania, zmęczenia i przeciążenia psychicznego. Problemy potęgują presja czasu, presja finansowa, wygórowane wymagania pracodawcy / zleceniodawcy.
Niekiedy przyczyną syndromu jest również perfekcjonizm danej osoby. Można mieć zbyt wysokie oczekiwania wobec siebie i jednocześnie bać się, że się im nie sprosta. Presja psychiczna jest tak duża, że copywriter czy pisarz obawia się nawet zacząć realizować zadanie, gdyż jest przekonany, że i tak mu się nie uda, a każdy wynik pracy będzie rozczarowujący.
Syndrom pustej kartki – jak mu zaradzić?
Pierwszym krokiem do rozwiązania problemów z pisaniem jest zadbanie o swój własny komfort psychiczny i zdrowie fizyczne. Oznacza to wprowadzenie do swojego życia nawyków, które pozwolą zachować work-life balance, czyli równowagę między pracą a życiem prywatnym. Dzięki temu będziesz ogólnie bardziej wypoczęty i mniej zestresowany, oraz poprawisz wydajność w pracy. Zamień szybkie gotowe obiady i fast foody na zdrowe jedzenie, dobrze wpływające na koncentrację. Przeznaczaj na sen odpowiednią liczbę godzin. Ruszaj się – spaceruj, uprawiaj sport. Zadbaj również o dostateczne nawodnienie organizmu.
W odblokowaniu kreatywności pomagają też różne aktywności twórcze, niezwiązane z pisaniem, a także kontakt ze sztuką, naturą, muzyką, oddanie się (niepisarskiemu) hobby. Zacznij robić coś, co sprawia Ci przyjemność, dostarcz sobie nowych wrażeń, przewietrz głowę. Możesz pojechać na wycieczkę rowerową, odwiedzić galerie sztuki, wybrać się na spektakl czy zrobić z przyjaciółmi maraton filmowy – cokolwiek Ci odpowiada. Oderwij się na chwilę, by spojrzeć na swoją pracę z innej perspektywy.
Uporządkuj też zadania do wykonania. Przygotuj plan – nie może być nadmiernie przeładowany. Uwzględnij w nim także przerwy w pracy. Trzymaj się godzin przeznaczonych na pisanie. Nawet jeśli blokada pozostaje, spędzaj czas przed kartką / edytorem tekstu, po prostu rób szkice i notatki. Ważne, by wyznaczone godziny pracy stały się Twoją rutyną. Dzięki temu Twój organizm nauczy się, że o danej porze wchodzi w tryb koncentracji.