Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Syndrom poniedziałku – stres a praca

Syndrom poniedziałku – stres a praca

 
Syndrom poniedziałku – stres a praca

Syndrom poniedziałku, syndrom niedzielnego popołudnia, lęk przed poniedziałkiem – wszystkie oznaczają strach i stres związany z rozpoczęciem kolejnego tygodnia pracy. Co powoduje tak silne emocje i sprawia, że ciężko jest nam w pełni wykorzystać wolny czas w weekend? Kto jest najbardziej narażony na cotygodniowe lęki przed powrotem do biura?

 

Spis treści

Syndrom poniedziałku – co to jest?

 

Weekend można spędzić na różne sposoby. Dla wielu priorytetem będzie odpoczynek fizyczny i umysłowy. Leżenie na kanapie, oglądanie filmów lub seriali, żadnej presji ze strony budzika – to jeden z pomysłów na weekend. Inni wykorzystują go, by oderwać się od miejsca pracy i zamieszkania, i wyjeżdżają. Tzw. city break to coraz popularniejszy sposób na przerwy między tygodniami w biurze. Jeszcze inni wykorzystują weekend na aktywności fizyczne, kulturalne itp.

 

Jednak wszystkie te przyjemne czynności łączy jedna rzecz – kończą się w niedzielę. I to właśnie w niedzielę wiele osób zaczyna odczuwać dolegliwości związane z tzw. syndromem poniedziałku. 

 

Syndrom poniedziałku objawia się jako stres, uczucie niepokoju, rozdrażnienia i lęku wywołanego perspektywą powrotu do pracy. Niekiedy pojawiają się także dolegliwości fizjologiczne na tle nerwowym, np. bóle głowy, bule brzucha, niestrawność i inne kłopoty żołądkowe, drżenie rąk, ospałość, znużenie, bezsenność. 

 

Syndrom poniedziałku – przyczyny

 

Syndrom poniedziałku wiąże się zatem z lękami i napięciem wywołanymi końcem weekendu i nadchodzącym pracującym dniem. 

 

Mimo że wszelkie negatywne emocje związane z tym zjawiskiem kojarzą się z kolorem czarnym (utożsamianym z nieszczęściem, smutkiem), to poniedziałek podobno najtrudniejszy w roku nazywa się Blue Monday. Warto dodać, że pozornie wyznaczony matematycznym algorytmem, „niebieski poniedziałek” nie jest żadnym potwierdzonym, naukowym faktem (sformułowanie powstało na potrzeby kampanii reklamowej).

 

Z kolei pojęcie „czarnego poniedziałku” funkcjonuje jako określenie wydarzenia historycznego – dotyczy kryzysu finansowego na nowojorskiej giełdzie 19 października 1987 r.

 

Syndrom poniedziałku – kogo może dotknąć?

 

W grupie wysokiego zagrożenia syndromem poniedziałku są przede wszystkim osoby niezadowolone ze swojej obecnej sytuacji zawodowej. Każdorazowo w poniedziałek wracają do miejsca, w którym nie chcą być. Jednocześnie zobowiązania (najczęściej finansowe) powodują, że nie podejmują ryzyka ani wysiłków, by szukać czegoś nowego. Syndrom poniedziałku jest więc wynikiem zdenerwowania, frustracji, że wciąż tkwią na tym samym etapie oraz że w weekend nie posunęli sprawy planowania kariery do przodu. Wpadają tym samym w błędne koło.

 

Inną przyczyną lęku przed poniedziałkiem mogą być problemy związane z wykonywanymi zadaniami lub ze spotykanymi w biurze czy zakładzie osobami. Trudny klient, który opóźnia projekt od kilku miesięcy, irytujący współpracownik robiący wciąż te same błędy wpływające na pracę zespołu, ciężkie do wykonania zadanie od szefa – wszystko czeka na nas od poniedziałku, po weekendzie spędzonym na przyjemnościach. Kontrast między spokojnymi dniami, zaplanowanymi według własnych upodobań, a czekającymi obowiązkami naznaczonymi samymi trudnościami, jest przyczyną nagromadzenia napięć, z którymi nie zawsze potrafimy sobie radzić. 

 

Syndrom poniedziałku – jak sobie z nim radzić?

 

Jak przetrwać zderzenie z brutalną rzeczywistością poniedziałku? To wcale nie musi być tak dramatyczne przeżycie. Oczywiście wszystko zależy od tego, jak bardzo lubimy swoją pracę i czy jest to miejsce, w którym chcemy się znajdować. 

 

Jeśli przepadamy za swoim miejscem zatrudnienia, będzie zdecydowanie łatwiej. Z kolei w przypadku, gdy przed każdym rozpoczęciem nowego tygodnia pracy odczuwamy ogromny stres, który faktycznie uniemożliwia nam odpoczynek – wówczas warto zastanowić się, czy nie jest to najwyższy czas na przekierowanie swojej ścieżki zawodowej na inny tor. 

 

Poniedziałek można zaplanować – rozłożyć zadania od tych najbardziej istotnych do najmniej wymagających. Można też przyjąć strategię, zgodnie z którą najmniej przyjemne i najtrudniejsze zadania wykonujemy na samym początku. Pozbywając się najbardziej wymagającego i pochłaniającego energię tematu, będziemy mieli spokojny umysł. To zdecydowanie lepsza opcja niż codzienne przerzucanie zadania, aż nie pozostanie żaden wybór i trzeba będzie je skończyć w najmniej odpowiednim momencie. W planowaniu tygodniowego harmonogramu pomoże np. Macierz Eisenhowera. Ułożenie planu zajęć to dobre zajęcie na piątek, ponieważ większość osób i tak nie może skupić się na poważniejszych tematach i jest rozproszona planami weekendowymi.

 

Jeśli syndrom poniedziałku przybiera rozmiary ergofobii (lęku przed pracą), warto także pomyśleć o właściwej organizacji niedzielnego wieczoru. Wyciszenie, relaks, odpowiednia higiena snu mogą zniwelować napięcie i dyskomfort związane z tym, że trzeba następnego dnia wstać do pracy.

 

Sunday night blues (stres przed poniedziałkiem) to syndrom, który dotyczy też osób bez fobii. Spadek formy, energii po niedzielnym obiedzie dotyczy wielu ludzi. Można jednak to wykorzystać – odpocząć, wyciszyć się. Najważniejsze, by nie myśleć o obowiązkach służbowych, które czekają na nas następnego dnia.

 

W niedzielę szczególnie zadbajmy też o higienę snu – wywietrzmy pokój, uporządkujmy przedmioty dookoła, odłóżmy na bok urządzenia elektroniczne przynajmniej na dwie godziny przed snem. To znacznie ułatwia zasypianie, co w efekcie wpływa na nastrój w poniedziałek po przebudzeniu. Bardziej skoncentrowani łatwiej poradzimy sobie z problemami dnia codziennego.

 

A jak sobie pomóc już w poniedziałek? Przede wszystkim nie warto zakładać najczarniejszego scenariusza. Być może nasze obawy co do tego dnia i całego tygodnia są bezpodstawne. Zamartwianie się tym, co będzie, nie ułatwi nam też rozwiązania problemów. 

 

Kiedy jest naprawdę ciężko, pomagają drobne przyjemności. Można np. zacząć dzień od wyjątkowo dobrej kawy – wzbogacić rutynowy klasyk odrobiną cynamonu lub czekolady. To właśnie w poniedziałek warto zaplanować sobie wyjątkowo dobry lunch lub ulubioną przekąskę. 

 

Warto dopracować niektóre obowiązkowe elementy dnia, by mogły ułatwić przejście przez poniedziałek w pracy.

 

  • Budzik – niestety, musi zadzwonić. Ale może niech zadzwoni jakąś nową melodią, która wprawi nas w dobry nastrój.

 

  • Ubiór – warto przygotować go sobie dzień wcześniej, wtedy rano będziemy mogli poświęcić chwilę więcej na wylegiwanie się w łóżku.

 

  • Jedzenie – przyrządźmy sobie jakiś smakołyk i miłą niespodziankę.

 

  • Dojazd – w zależności od rodzaju komunikacji i naszych możliwości, warto zorganizować sobie ciekawą playlistę, audiobooka lub wziąć ulubioną książkę do tramwaju czy pociągu. Zajmijmy czymś głowę, by nie dać dojść do głosu myśli, że poniedziałki są ciężkie.

 

  • Śmiech – chociażby memy o „poniedziałkowym dole”. 

 

Każdy ma swoje własne potrzeby i sposoby na to, jak przetrwać pierwszy dzień w pracy po weekendzie. Dużo zależy od naszej motywacji i charakteru. Pamiętajmy jednak, że poniedziałek wcale nie musi być najgorszym dniem w tygodniu.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Actuarial Analyst

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    What the day will look like Work with colleagues (brokers, analytics and others) to identify and respond to client needs and develop additional opportunities related to products and services; You will perform technical analysis and get an innovative insight into insurance companies, their portfolios...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Doradca / Przedstawiciel Handlowy w branży produktów dla zwierząt

    Over Group   Łask    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   4 500 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    9 godz.
    Zadania: Nie tylko Przedstawiciel, ale i Doradca - bądź Specjalistą w swojej dziedzinie i zdobywaj uznanie Klientów poprzez zrozumienie, profesjonalne wsparcie i odpowiedź na Jego potrzeby. Ciesz się samodzielnością, to Ty planujesz własną pracę - umawiasz wizyty, tworzysz trasówki,...
  • Technik dentystyczny - ortodoncja

    Fachlabor Dr. W. Klee für grazile Kieferorthopädie GmbH   Niemcy, Hamburg / Frankfurt nad Menem / Poczdam   
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    1 aplikacja: TRAINING ON THE JOB - Ortodoncja 3 miejsca pracy do wyboru: Hamburg, Frankfurt nad Menem lub Poczdam 3 działy/specjalizacje do wyboru: akryl, cad/cam, gips Zadania, które czekają na Ciebie: dział akryl Wykonywanie ruchomych aparatów ortodontycznych, np. płytek i/lub ruchomych...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.