Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Syndrom Kopciuszka w pracy – co to takiego?

Syndrom Kopciuszka w pracy – co to takiego?

 
Syndrom Kopciuszka w pracy – co to takiego?

Motyw osieroconej dziewczyny tkwiącej w złych relacjach rodzinnych, której los odmienia się dzięki małżeństwu z księciem, jest znany od wieków w wielu kręgach kulturowych. Baśń o Kopciuszku została napisana pierwotnie przez Perrault w XVII w. i doczekała się ekranizacji w 1950 r. przez Disneya. W jaki sposób opowieść o pięknej i miłej dziewczynie, biernie czekającej na księcia, odnosi się do współczesnego świata? Co oznacza syndrom Kopciuszka w miejscu pracy?

 

Spis treści

Syndrom Kopciuszka – co to?

 

Zgodnie z opowieścią Kopciuszek był uprzejmą i bardzo pracowitą dziewczyną, którą bez najmniejszych skrupułów wykorzystywały macocha i przyrodnie siostry – zmuszając ją do pracy ponad siły i życia w ubóstwie, podczas gdy one same opływały w luksusach. Kopciuszek odpłacał się za takie traktowanie jedynie życzliwością i współczuciem. 

 

Na szczęście jednak kolejnym atutem głównej bohaterki baśni była jej uroda i – z małą pomocą dobrej wróżki – Kopciuszkowi udało się zauroczyć księcia, który uratował dziewczynę z nieprzyjaznego środowiska domowego.

 

Kompleks Kopciuszka po raz pierwszy przeanalizowała Colette Dowling, autorka książki „Kompleks Kopciuszka: ukryta obawa kobiet przed niezależnością”. Wg psychoterapeutki kobiety z tym syndromem czekają na księcia na białym koniu, który się nimi zaopiekuje, zdejmie z nich odpowiedzialność za ich własne życie. Trzeba zauważyć, że Kopciuszek nigdy nie przeciwstawił się macosze i siostrom, nie podjął żadnego działania, aby samodzielnie coś zmienić.

 

Syndrom Kopciuszka – objawy

 

Syndrom może objawiać się zarówno w życiu prywatnym – gdy szuka się dominującego partnera – jak i na gruncie zawodowym. Po czym poznać, że możesz mieć cechy Kopciuszka w pracy? 

 

Pracujesz ciężko, zawsze jesteś przygotowana, z powodzeniem i w terminie realizujesz kolejne projekty, ale w ciągu kilku ostatnich lat Twoja kariera zawodowa stoi w miejscu... Awansują pracownicy z krótszym stażem w firmie, mniejszym doświadczeniem. Zauważasz to, jesteś rozczarowana, rozgoryczona taką sytuacją, ale nie naciskasz, nie upominasz się o swoje, żeby nie wywoływać konfliktów. Skrycie marzysz, że pojawi się ktoś, kto w końcu odkryje Twoje umiejętności, doceni zaangażowanie i symbolicznie założy na Twoją stopę pantofelek, który zgubiłaś. Oczyma wyobraźni widzisz, jak awansujesz i zajmiesz należne Ci miejsce w firmowej hierarchii. Nie robisz jednak zbyt wiele, aby ten cel osiągnąć.

 

Całą energię wkładasz więc w wyobrażanie sobie sukcesu, marzysz o nim, ale faktycznie jesteś bierny/bierna zawodowo. Nie podejmujesz inicjatywy, nie wyróżniasz się, nie protestujesz też, gdy inni przypisują sobie Twoje sukcesy, pomijają Twój wkład w realizacji projektów. 

 

Syndrom Kopciuszka – kto jest na niego narażony?

 

Kopciuszek to osoba chcąca się rozwijać, ale pomijana przy awansach, pełniąca rolę wspierającą, asystencką, gdzie nie ma miejsca na poszerzanie zakresu obowiązków czy coraz ambitniejsze zadania. Kopciuszka charakteryzuje też przesadna skromność, za którą może kryć się niskie poczucie własnej wartości.

 

Takie osoby czekają na przyzwolenie, aby móc się rozwijać, mają problemy z komunikacją, a zwłaszcza rozmawianiem o swoich potrzebach. Nie chcą być też odebrane jako nieuprzejme, zarozumiałe czy konfliktowe. Kopciuszki mylą mówienie o swoich atutach z przechwalaniem się, zamiast asertywności wybierają uległość.

 

Mając syndrom Kopciuszka, zdajemy sobie sprawę, że nasze życie zawodowe nie wygląda tak, jak powinno, ale hamujemy się przed rozwiązaniem tej sytuacji.

 

Syndrom Kopciuszka – przyczyny

 

Przyczyny syndromu mogą być bardzo złożone. Często wśród nich pojawiają się:

 

  • niskie poczucie własnej wartości, 

  • lęk przed odpowiedzialnością, 

  • lęk przed odrzuceniem, 

  • próżność i pragnienie uznania ze strony wszystkich, 

  • nieumiejętność komunikowania swoich potrzeb, 

  • nieumiejętność wyrażania swojej opinii, lęk przed krytyką. 

 

Syndrom Kopciuszka – jak sobie z nim radzić?

 

Syndrom Kopciuszka często dotyka kobiety. Przeświadczenie, że wartość kobiety jest ściśle zależna od mężczyzny, przez wieki silnie zakorzeniło się w naszej świadomości. To kwestia wychowania dziewcząt do pełnienia określonych ról społecznych, wciąż funkcjonujących stereotypów, w których mężczyzna jest silny, niezależny i aktywny, a kobieta opiekuńcza, uprzejma i bierna. Warto jednak zawalczyć z syndromem Kopciuszka, uwierzyć, że nasz rozwój zawodowy jest wyłącznie w naszych rękach.

 

Jak poradzić sobie z syndromem? Warto zacząć od stworzenia dla siebie własnej przestrzeni, w której przejmujemy inicjatywę, zachowujemy się aktywnie. Nowy pomysł w projekcie, zajmowanie głosu w czasie spotkań, a może obranie nowej, obiecującej ścieżki doskonalenia zawodowego? Małe sukcesy i widoczne zmiany pomogą odbudować samoocenę. 

 

Warto też ćwiczyć się w mówieniu: nie, a także wyrażaniu własnego zdania na różne tematy. 

 

W wypracowaniu dobrych nawyków i dróg radzenia sobie z kompleksami i lękami pomóc może psychoterapia. Nie warto odkładać wizyty u specjalisty na później. Im szybciej odzyskamy kontrolę nad swoim życiem, tym lepiej. 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Product Governance Analyst

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    16 godz.
    How this opportunity is different The product governance team has undergone some exciting new changes which means that we are in the process of embedding the new framework and systems into our team. These processes will help Aon to cater for the varied range of products and services under our remit...
  • Pracownik ds. fakturowania i rozliczeń w firmie transportowej

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   4 300 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Twój zakres obowiązków: Wystawianie faktur: Wdrażanie procesu wystawiania faktur oraz dbanie o ich terminową i poprawną emisję. Uzgadnianie i weryfikacja danych: Dokładna weryfikacja i porównywanie danych, zarówno finansowych, jak i operacyjnych, w celu zapewnienia zgodności i...
  • Doradca Klienta w Dziale Guest Relations

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Twoje obowiązki: Przyjmowanie zgłoszeń i reklamacji od Klientów (drogą telefoniczną oraz e-mailowa), Kontakt z Klientami, działami firmy oraz podmiotami zewnętrznymi w celu rozpatrzenia reklamacji, Procesowanie reklamacji pomiędzy Działami Firmy a podmiotami zewnętrznymi, Koordynacja...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?