Rodzinny biznes to nie tylko wartość materialna, ale też tradycja, wieloletnie doświadczenie, stabilny wizerunek, nawiązywane przez lata kontakty. Lojalni klienci i zaufani pracownicy są kapitałem, którego nie da się wypracować w kilka miesięcy. Przedsiębiorca, który chce, by jego bliscy odziedziczyli firmę w takiej formie, w jakiej ją pozostawi w chwili śmierci, może skorzystać z sukcesji. Co to znaczy? Czym jest zarząd sukcesyjny?
Sukcesja firmy: co to znaczy?
Sukcesja firmy pozwala zachować jej płynność finansową, nieprzerwane działanie po śmierci przedsiębiorcy. Dzięki temu biznes może generować przychód pomimo tego, że sprawy spadkowe nie zostały jeszcze rozwiązane. Do czasu załatwienia wszystkich formalności firmę prowadzi zarządca sukcesyjny. Uprawnienia, zasady powołania i obowiązki takiej osoby reguluje Ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw. Warto zaznaczyć, że sukcesja w firmie jest możliwa tylko w przypadku jej rejestracji w CEIDG.
Zarządca sukcesyjny po śmierci przedsiębiorcy, który we własnym imieniu wykonywał działalność gospodarczą, tymczasowo zarządza firmą, kontynuuje jej działalność. Oznacza to, że maksymalnie przez 2 lata od śmierci właściciela firmy (w szczególnych przypadkach sądownie okres ten może wydłużyć się do 5 lat) odpowiada za umowy o pracę, może też podpisywać nowe, załatwia wszelkie sprawy podatkowe, odprowadza składki ZUS. Zarządca sukcesyjny może być wybrany i zgłoszony do CEIDG przez przedsiębiorcę bądź po jego śmierci – przez małżonka lub spadkobierców.
Sukcesja firmy: korzyści
Przede wszystkim sukcesja firmy rodzinnej pozwala zachować jej płynność. Zaprzestanie prowadzenia działalności na kilka miesięcy często wiąże się nie tylko z utratą dochodów, ale także ze stratą partnerów biznesowych, koniecznością wypowiedzenia umów pracownikom, odejściem klientów do konkurencji. Po wznowieniu biznesu ponowne zajęcie miejsca na rynku może być po pierwsze czasochłonne, a po drugie kosztowne. Niejednokrotnie zdarzało się, że nagła śmierć przedsiębiorcy oznaczała w zasadzie koniec działalności w dotychczasowym kształcie. Wygasały bowiem zawarte przez niego umowy o pracę, pełnomocnictwa, brakowało osoby uprawnionej do podejmowania decyzji biznesowych.
Sukcesja firmy po śmierci właściciela likwiduje ten problem. Przedsiębiorstwo działa i wypracowuje przychody, gdy toczą się sprawy spadkowe. Korzyści wynikające z sukcesji to przede wszystkim:
- stabilna sytuacja pracowników – śmierć przedsiębiorcy nie ma wpływu na nawiązane przez niego stosunki pracy,
- z chwilą śmierci – bez załatwiania żadnych dodatkowych formalności – ustanowiony za życia przedsiębiorcy zarządca przejmuje prowadzenie firmy,
- zarządca sukcesyjny może kontynuować realizowanie umów z kontrahentami podpisanych przez zmarłego,
- zarządca ma dostęp do firmowych kont bankowych, dzięki temu może regulować bieżące płatności, wywiązywać się z zobowiązań.