Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Strój biznesowy – biurowy dress code, damski, męski, zasady

Strój biznesowy – biurowy dress code, damski, męski, zasady

 
Strój biznesowy – biurowy dress code, damski, męski, zasady

Dress code business


Pojęcie dress code pojawiło się w polskich firmach w latach 90. Co tak naprawdę oznacza to sformułowanie? Jest to zbiór zasad, które określają normy dobierania ubioru stosownie do sytuacji.  Jeżeli podporządkujemy się tym regułom, to jest duża szansa, że nie popełnimy faux pas. Wizerunek jest bardzo ważnym elementem, który wpływa na sukces zawodowy. Same kwalifikacje nie wystarczą, aby zrobić jak najlepsze pierwsze wrażenie na potencjalnym pracodawcy. Jak zatem ubrać się do biura lub na spotkanie biznesowe?

 

Strój biznesowy – zasady


Pierwszą podstawową zasadą, na którą powinien zwracać każdy człowiek, jest schludne i czyste ubranie. Garderoba musi być także dopasowana do naszego rozmiaru oraz sylwetki. To, że koleżanka z biurka dobrze wygląda w jakimś fasonie, nie oznacza, że my także będziemy prezentować się w nim niczym modelka z żurnala. Trzeba zdać sobie sprawę, że za szeroka marynarka, zbyt kolorowa koszula lub za krótka spódnica nie są odpowiednim wyborem do biura.

Strój do pracy nie powinien być wyzywający. Kobietom zaleca się zrezygnowanie z kusych mini, dużych dekoltów czy bluzek, które odsłaniają plecy. Mężczyźni nie mogą pojawić się w zakładzie w krótkich szortach. Ważne są także kolory. Sprawdzą się stonowane barwy, takie jak: szary, granatowy, biały, czarny, beż. Należy unikać „odblaskowych” ubrań.

 

Strój biznesowy damski


W kobiecej garderobie powinny dominować eleganckie garsonki oraz klasyczne bluzki. Oczywiście nie chcemy postarzać się ubraniem, dlatego warto podążać za modą. W przypadku spódnic bardzo ważna jest ich długość – według zasad spódnica ma sięgać do kolan. Nawet jeżeli jesteś szczęśliwą posiadaczką zgrabnych i długich nóg, to nadmierne eksponowanie ich w miejscu pracy może być źle odebrane. Dopuszczana jest także tak zwana włoska długość, czyli do trzech palców powyżej kolan. Jeśli chodzi o krój, to kobiety najczęściej wybierają tak zwaną ołówkową spódnicę. Jednak tutaj każda pani powinna dobrać fason odpowiedni do figury.


W związku z tym, że biuro raczej kojarzy się z profesjonalizmem, warto zrezygnować z falban, tiulowego materiału oraz zbyt ozdobnej biżuterii. Także wzór ma znaczenie. Już od dłuższego czasu królują paski lub krata. Można także wybrać kwiatowy materiał, ale dość stonowany.


Jeżeli chodzi o górę ubioru, to zawsze modne będą klasyczne koszule, które sprawdzą się przy każdej okazji. Dress code odnosi się także do butów. Odkryte palce raczej nie kojarzą się z pracą w biurze, tylko z plażą i wakacjami. Zbyt wysokie szpilki lepiej zostawić na inną, bardziej stosowną okazję.

Strój biznesowy męski

Wydawać by się mogło, że kobiety mają o wiele łatwiej, jeżeli chodzi o dobór odpowiedniej garderoby. Nic bardziej mylnego. Mężczyźni także mają duże pole do popisu. Po pierwsze nie zawsze trzeba wkładać garnitur i krawat. Taki strój najlepiej zostawić na bardzo oficjalne okazje. Na co dzień panowie decydują się na mniej formalną odzież, jednak często w zestawie znajduje się koszula bądź T-shirt. Preferowane są stonowane barwy, jednak część mężczyzn decyduje się na bardziej żywe odcienie, ale nadal eleganckie. Wzór to najczęściej krata lub paski. W kwestii spodni można wybrać klasyczne, materiałowe modele. Mogą też być jeansy, jednak wszystko zależy od rodzaju pracy. Natomiast krótkie szorty i sandały do biura raczej nie będą dobrym wyborem.

Warto tutaj podkreślić, że strój będzie w dużej mierze zależał od rodzaju pracy. Inaczej ubiorą się pracownicy banku, a inaczej osoby zatrudnione w biurze, gdzie nie ma bezpośredniego kontaktu z klientami. Dlatego podpisując umowę, warto zapytać, jakie zasady obowiązują w danej organizacji. Często bowiem kwestie garderoby są poruszane w regulaminie wewnątrzzakładowym firmy. Obecnie coraz częściej możemy zauważyć rozluźnienie sztywnych reguł, dzięki czemu pracownicy czują się bardziej swobodnie.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.