Straż graniczna – co to jest
Straż graniczna to umundurowana i uzbrojona formacja, której głównym zadaniem jest ochrona granic Rzeczypospolitej Polskiej oraz kontrola ruchu granicznego. Nazwa Straż Graniczna jest zarezerwowana wyłącznie dla tej formacji. Jest ona także zaliczana do organów ścigania. Strażnicy graniczni mają zatem określone przez prawo uprawnienia, które mogą zastosować w przypadku sytuacji zagrożenia.
Straż graniczna – uprawnienia
Straż graniczna posiada całkiem szerokie spektrum uprawnień. Przede wszystkim mogą oni zatrzymać nas nie tylko na granicach naszego państwa, ale również na terenie całego kraju. Do uprawnień strażników granicznych należą między innymi: sprawdzanie dokumentów kierowców oraz pasażerów, przeszukanie samochodów, nałożenie kar kierowcom, którzy prowadzą pojazd bez odpowiednich dokumentów (lub nie zatrzymali się do kontroli). Pogranicznicy mogą także mierzyć prędkość, z jaką się poruszamy prowadząc samochód oraz nałożyć mandat w przypadku przekroczenia prędkości (mogą nawet zatrzymać dowód rejestracyjny auta, jeżeli zajdzie taka potrzeba). Warto także podkreślić, że funkcjonariusze straży granicznej należą do tak zwanych formacji uzbrojonych, dlatego mają uprawnienia do użycia broni, jeżeli zajdzie taka potrzeba.
Zadania straży granicznej
Podstawowym zadaniem funkcjonariuszy straży granicznej jest organizowanie i kontrolowanie ruchu granicznego. Zaliczyć do tego można także zapobieganie i przeciwdziałanie nielegalnej migracji. W zakres ich zadań wchodzi także wydawanie wiz i zezwoleń na przekraczanie granicy. Strażnicy podczas kontroli muszą także wykrywać i zapobiegać przewozowi nielegalnych substancji, szkodliwych i toksycznych środków chemicznych oraz materiałów jądrowych czy promieniotwórczych. Strażnicy graniczni gromadzą także informacje z zakresu ochrony granicy państwowej i w razie potrzeby udzielają zebrane wiadomości właściwym organom państwowym. Współpraca z innymi służbami umundurowanymi ma na celu przeciwdziałanie terroryzmowi.
Bardzo ważnym zadaniem funkcjonariuszy jest także osadzanie i utrzymywanie w dobrym stanie znaków granicznych oraz aktualizowanie dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej.
Straż graniczna – praca
Praca strażnika granicznego nie należy do łatwych. Przede wszystkim obowiązuje tutaj system zmianowy. Służba często może się wiązać z niebezpiecznymi sytuacjami, w których funkcjonariusze są zmuszeni użyć broni, co może skutkować narażeniem zdrowia, a nawet utratą życia. Ważna jest także znajomość języków obcych. Podstawą jest oczywiście język angielski, jednak w przypadku naszej wschodniej granicy przydają się również języki rosyjski oraz ukraiński. Strażnicy graniczni powinni także dokładnie znać swoje uprawnienia, które są określone w ustawach o straży granicznej.
Praca w tak zwanych mundurowych służbach ma także wiele zalet. Przede wszystkim jest to stabilność zatrudnienia. Zarobki już na początku służby mogą wynosić około 2 000 zł netto i, tak jak w wojsku, dolicza się do tego liczne dodatki i nagrody. Płaca rośnie wraz z awansami. Funkcjonariusze straży granicznej mają także duże możliwości rozwoju zawodowego.
Pomimo tego, że jest to trudna i wymagająca praca, jest wielu chętnych, dla których noszenie munduru wiąże się także z zaszczytem oraz prestiżem.
Straż graniczna – nabór
Aby zostać funkcjonariuszem straży granicznej, należy przejść dwuetapową rekrutację. Przede wszystkim do rekrutacji mogą przystąpić tylko te osoby, które mają polskie obywatelstwo i nie przekroczyli jeszcze 35 roku życia (ale muszą być pełnoletni).
Podczas pierwszego etapu przeprowadzana jest głównie weryfikacja tożsamości kandydata, dlatego najpierw trzeba złożyć wszystkie wymagane dokumenty. Są to między innymi: pisemne podanie, wypełniony kwestionariusz osobowy (jest on dostępny na stronie internetowej Komendy Głównej Straży Granicznej), dwie aktualne kolorowe fotografie (format taki sam, jak do dowodu osobistego), kserokopia dowodu osobistego oraz książeczki wojskowej (jeżeli kandydat odbył wcześniej służbę wojskową), kopia świadectw pracy, kserokopia zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego, kserokopia dokumentów potwierdzających wykształcenie. Do dokumentów aplikacyjnych należy także dołączyć kserokopie odpisów aktu urodzenia, małżeństwa i paszportu.
Wszystkie dokumenty należy przedłożyć podczas pierwszej rozmowy informacyjnej. Jest to spotkanie, podczas którego przedstawiciel służby granicznej przekaże kandydatowi wszelkie informacje, dotyczące postępowania rekrutacyjnego.
Kolejny etap to test pisemny z zakresu wiedzy ogólnej oraz z jednego wybranego języka (do wyboru są angielski, niemiecki, francuski, rosyjski lub ukraiński). Oprócz tego kandydaci muszą pozytywnie zaliczyć test sprawnościowy. Końcowym elementem rekrutacji jest rozmowa kwalifikacyjna.