Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Staż urlopowy - co to jest, kalkulator

Staż urlopowy - co to jest, kalkulator

 
Staż urlopowy - co to jest, kalkulator

Staż urlopowy - co to jest

 

Praktycznie każdy pracownik z wytęsknieniem czeka na urlop. Wakacje są potrzebne wszystkim. Dni wolne można przeznaczyć na odpoczynek, opalanie się na plaży lub zwiedzanie ciekawych terenów w kraju i za granicą. Na początku warto dowiedzieć się, ile dni wolnych nam przysługuje. Pozwoli to na rozplanowanie dni wolnych w ciągu całego roku. Staż urlopowy zależy bowiem od liczby lat, które przepracowaliśmy. Do płatnego urlopu mają prawo osoby, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę. W przypadku umów cywilnoprawnych wakacje są najczęściej bezpłatne. Co wpływa na wymiar dni wolnych?

 

Staż pracy a urlop

 

Artykuł 154. Kodeksu pracy mówi, że wymiar urlopu wynosi:

• 20 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
• 26 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

 

Z pozoru wydaje się to jasne. Czasami jednak ludzie nie do końca wiedzą, czy okres nauki lub służby wojskowej wlicza się do stażu pracy. Podstawą do ustalenia wymiary dni wolnych są świadectwa pracy oraz dokumenty potwierdzające ukończenie edukacji. Często pojawia się pytanie, czy liceum wlicza się do lat pracy?

 

Do stażu urlopowego zaliczane są następujące okresy nauki:

• szkoła zasadnicza – 3 lata
• średnia szkoła zawodowa – 5 lat,
• średnia szkoła ogólnokształcąca – 4 lata,
• szkoła policealna – 6 lat,
szkoła wyższa – 8 lat.

 

Okresów nauki nie można sumować. Jeśli obroniliśmy tytuł magistra, to do stażu urlopowego nie wlicza się szkoły średniej i uczelni wyższej. W takich sytuacjach bierze się pod uwagę opcję bardziej korzystną dla pracownika.

 

Kolejna kwestia to służba wojskowa a staż urlopowy. Okres zasadniczej służby wojskowej jest brany pod uwagę w przypadku określania wymiaru dni wolnych. Pracownik powinien pamiętać, że aby można było doliczyć mu odpowiednią liczbę lat, musi przedstawić kadrom książeczkę wojskową.

 

Kalkulator stażu urlopowego

 

Jeśli nie jesteśmy pewni, ile dni tak zwanej laby dostaniemy w danym roku, warto skorzystać ze specjalnych stron internetowych, które wyliczają nasz wymiar urlopu. Są to tak zwane kalkulatory stażu urlopowego.
Wśród okresów branych pod uwagę przy określaniu liczby dni wolnych, są także:

• okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych,
• czas prowadzenia gospodarstwa rolnego lub wykonywania pracy nakładczej,
• urlop bezpłatny, udzielony na czas wykonywania pracy u innego pracodawcy,
• okres zatrudnienia w zagranicznych firmach,
• okres, za który przyznano pracownikowi odszkodowanie w związku ze skróceniem okresu wypowiedzenia.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

– Istniejące luki płacowe są wyraźnym dowodem na nierówności w traktowaniu kobiet i mężczyzn. GUS donosi o 17 proc. różnicy w wynagrodzeniach między kobietami a mężczyznami, a im wyższe stanowisko tym luka płacowa większa – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!