Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Staż pracy – czym jest, jak wyliczyć, podstawy prawne

Staż pracy – czym jest, jak wyliczyć, podstawy prawne

 
Staż pracy – czym jest, jak wyliczyć, podstawy prawne

Staż pracy – co to jest


Staż pracy jest bardzo ważny np. do naliczania urlopu wypoczynkowego lub nagrody jubileuszowej. Staż pracy to łączne lata wszystkich okresów zatrudnienia. Musimy jednak pamiętać, że do stażu pracy wlicza się praca, którą wykonujemy w oparciu o umowę o pracę. Jeżeli pracownik był w tym samym czasie zatrudniony w kilku miejscach, to wtedy bierzemy pod uwagę tylko jeden z tych okresów.

 

Co się wlicza do lat pracy


Często pracownicy mają problem z tym, jak liczyć ogólny staż pracy. Pojawiają się pytania o lata nauki lub urlop macierzyński. Należy bowiem pamiętać, że do stażu pracy wliczają się nie tylko lata faktycznego wykonywania obowiązków przez pracownika. Pojawia się także pytanie czy staż wlicza się do lat pracy. Jak zatem obliczyć lata pracy, aby np. móc dostać wyższy wymiar urlopu.

 

Staż pracy a lata nauki


Do stażu pracy wliczają się lata, które pracownicy spędzili na edukacji. Liczba lat, które dodaje się do stażu pracy różni się między sobą w zależności od rodzaju ukończonej szkoły.

Według artykułu 155. Kodeksu Pracy, do stażu pracy wlicza się ukończenie:

    • zasadniczej szkoły zawodowej – 3 lata,
    • średniej szkoły zawodowej – 5 lat,
    • średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata,
    • szkoły policealnej – 6 lat,
    • szkoły wyższej – 8 lat.


Ważne jest natomiast, że do stażu pracy mogą być wliczane tylko ukończone okresy nauki, dlatego należy dostarczyć pracodawcy odpowiedni dokument, potwierdzający zakończenie określonego etapu edukacji. Nie ma natomiast znaczenia tryb ukończenia szkoły (dzienny, zaoczny czy wieczorowy). Pracodawcy powinni też pamiętać, że tytuł licencjata jest tak samo traktowany, jak tytuł magistra.
Do stażu pracy wlicza się także urlop macierzyński oraz wychowawczy.
Jeżeli pracodawca zerwał z pracownikiem stosunek pracy, ale w wyniku postępowania sądowego został on znowu przyjęty, to do stażu pracy wlicza się okres bez zatrudnienia, za który przyznano mu wynagrodzenie.


Do stażu pracy wlicza się także:


    • odbytą czynną służbę wojskową,
    • zawodową służbę wojskową,
    • prowadzenie gospodarstwa rolnego lub pracę w gospodarstwie współmałżonka,
    • służbę w policji,
    • bezpłatny urlop szkoleniowy,
    • urlop bezpłatny,
    • zatrudnienie u zagranicznych pracodawców,
    • okres, w którym pobierany był zasiłek dla bezrobotnych.

 

Staż pracy – jak liczyć


Jeżeli nie jesteśmy pewni, jak wyliczyć staż pracy można skorzystać z kalkulatorów stażu pracy. Musimy wtedy podać początek zatrudnienia oraz koniec z uwzględnieniem lat nauki, urlopów macierzyńskich oraz wychowawczych, a także okresów pobierania zasiłku chorobowego  lub rehabilitacyjnego. Poprawne wyliczenie stażu pracy wpływa na wysokość naszego urlopu wypoczynkowego, jak również na późniejsze świadczenie emerytalne.

 

Staż prac – Kodeks Pracy


Podstawą do poprawnego wyliczenia stażu pracy jest artykuł 155. Kodeksu Pracy. Artykuł ten mówi także, że okresy nauki zaliczane do stażu pracy nie mogą podlegać sumowaniu. Oznacza to, że w przypadku ukończenia uczelni wyższej i otrzymania tytułu licencjata bądź magistra, liczy się 8 lat, ale nie liczą się już lata spędzone wcześniej w szkole średniej.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Spedytor międzynarodowy / Spedytorka międzynarodowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: planowanie, uzgadnianie warunków dostawy z przewoźnikiem, przygotowanie i wysyłka zamówienia transportowego, operacyjne prowadzenie transportu, kontrolowanie przez przewoźnika warunków dostawy, współpraca z innymi działami przedsiębiorstwa, informowanie klienta o postępie...
  • Vetlab Sp. z o.o.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: Laboratorium weterynaryjne Vetlab poszukuje doświadczonego Specjalisty ds. kontroli jakości, który dołączy do naszego zespołu. Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za zapewnienie najwyższych standardów jakości w naszych procesach laboratoryjnych. Zakres...
  • Młodszy Inżynier Kontroli Jakości Produkcji

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Z nami: Nauczysz się analizować przyczyny źródłowe problemów, wdrażać działania zapobiegawcze i korygujące. Zrozumiesz, jak opracowywać i wdrażać procedury oraz wytyczne kontroli jakości. Zdobędziesz biegłość w identyfikowaniu i rozwiązywaniu problemów jakościowych w procesie...
  • Pracownik administracyjny do działu współpracy z językiem niemieckim

    Max Bau Sp. z o.o.   Opole, ul. Wrocławska 62    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat / część etatu  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Obowiązki: Sprawy administracyjne, kontakty telefoniczne z kontrahentami na terenie Niemiec. Wyłączne miejsce pracy: Opole
  • Operator bioreaktorów

    InventionBio S. A.   Bydgoszcz    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres czynności: obsługa nowoczesnych maszyn w tym bioreaktory, monitorowanie aktualnego stanu technicznego urządzeń, uzyskiwanie substancji potrzebnych do tworzenia konkretnych produktów, analiza otrzymanych wyników, praca w systemie trzyzmianowym.
  • Dyrektor handlowy w dziale zbóż

    Agerona Sp z o.o.   Warszawa    praca mobilna
    dyrektor  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   8 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Wyplata 8000 netto + bonusy Twój zakres obowiązków: nawiązywanie kontaktów handlowych oraz budowanie stałych relacji biznesowych z klientami; opracowywanie i bieżąca aktualizacja planów kontraktacji; nadzór nad przygotowywaniem umów i koordynacja ich realizacji; pozyskiwanie nowych...

Najnowsze artykuły

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

Powódź w Polsce – jakie prawa ma pracownik? Obowiązki pracodawcy

Powódź w Polsce – jakie prawa ma pracownik? Obowiązki pracodawcy

Powódź to nie tylko ogromne straty dobytku, zagrożenie dla życia i zdrowia, ale też lęk o przyszłość i zapewnienie środków do życia. Wskutek powodzi wiele osób nie pojawiło się dziś w pracy – i prawdopodobnie szybko do niej nie wróci. Jakie prawa przysługują pracownikowi w czasie powodzi? Jak skorzystać z tzw. zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej?

Prokrastynacja – czym jest, po czym poznać chorobę cywilizacyjną, przyczyny

Prokrastynacja – czym jest, po czym poznać chorobę cywilizacyjną, przyczyny

„Dziś już na pewno wykonam to zadanie. Dziś, nie jutro. Muszę to zrobić teraz. W końcu to ostateczny termin, czy raczej trzeci ostateczny, bo dwa poprzednie udało się przesunąć..." A potem, mimo silnej presji i motywacji, orientujesz się, że minął dzień, a Ty znów niczego nie zrobiłeś. Brzmi znajomo? A jednak z prokrastynacją można wygrać! Oto co może pomóc w walce z odkładaniem na później.

Praca zdalna a zdrowie psychiczne – wywiad z psycholog dr Beatą Rajbą

Praca zdalna a zdrowie psychiczne – wywiad z psycholog dr Beatą Rajbą

– Mitem jest to, że era pracy zdalnej dobiega końca – zauważa psycholog dr Beata Rajba. Wyjaśnia, że najlepiej w home office radzą sobie ci, którzy są z natury sumienni, bo nie potrzebują stałej motywacji i nadzoru. Kłopoty mogą mieć zaś ci, którym bez presji trudno przestrzegać deadline'ów, a także osoby z wysokim lękiem społecznym: w izolacji czują się dobrze, ale ich fobia się pogłębia.

Alergik w pracy

Alergik w pracy

Zatkany nos i ból głowy jesienią zwykle tłumaczymy sezonowym przeziębieniem. Tymczasem powodem złego samopoczucia może być też alergia. I choć doskwiera także w pracy, wielu ją ukrywa. – Pracownicy najczęściej nie są zainteresowani rozpoznaniem choroby zawodowej i nie zgłaszają objawów chorobowych w trakcie badań okresowych – zauważa ​​prof. dr hab. n. med. Cezary Pałczyński. Dlaczego?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Systemy ATS wybierające CV, chatboty rekrutacyjne, algorytmy AI analizujące wideo z rozmów o pracę... Brzmi jak science fiction, a taka już jest rzeczywistość procesów rekrutacji. – Przygotowanie CV z myślą o AI jest kluczowe, by przejść z sukcesem wstępną selekcję – tłumaczy ekspertka HR Agnieszka Ciećwierz. Jak napisać CV „pod algorytm" i gdzie jeszcze spodziewać się weryfikacji przez AI?