Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Staż pracy – czym jest, jak wyliczyć, podstawy prawne

Staż pracy – czym jest, jak wyliczyć, podstawy prawne

 
Staż pracy – czym jest, jak wyliczyć, podstawy prawne

Staż pracy – co to jest


Staż pracy jest bardzo ważny np. do naliczania urlopu wypoczynkowego lub nagrody jubileuszowej. Staż pracy to łączne lata wszystkich okresów zatrudnienia. Musimy jednak pamiętać, że do stażu pracy wlicza się praca, którą wykonujemy w oparciu o umowę o pracę. Jeżeli pracownik był w tym samym czasie zatrudniony w kilku miejscach, to wtedy bierzemy pod uwagę tylko jeden z tych okresów.

 

Co się wlicza do lat pracy


Często pracownicy mają problem z tym, jak liczyć ogólny staż pracy. Pojawiają się pytania o lata nauki lub urlop macierzyński. Należy bowiem pamiętać, że do stażu pracy wliczają się nie tylko lata faktycznego wykonywania obowiązków przez pracownika. Pojawia się także pytanie czy staż wlicza się do lat pracy. Jak zatem obliczyć lata pracy, aby np. móc dostać wyższy wymiar urlopu.

 

Staż pracy a lata nauki


Do stażu pracy wliczają się lata, które pracownicy spędzili na edukacji. Liczba lat, które dodaje się do stażu pracy różni się między sobą w zależności od rodzaju ukończonej szkoły.

Według artykułu 155. Kodeksu Pracy, do stażu pracy wlicza się ukończenie:

    • zasadniczej szkoły zawodowej – 3 lata,
    • średniej szkoły zawodowej – 5 lat,
    • średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata,
    • szkoły policealnej – 6 lat,
    • szkoły wyższej – 8 lat.


Ważne jest natomiast, że do stażu pracy mogą być wliczane tylko ukończone okresy nauki, dlatego należy dostarczyć pracodawcy odpowiedni dokument, potwierdzający zakończenie określonego etapu edukacji. Nie ma natomiast znaczenia tryb ukończenia szkoły (dzienny, zaoczny czy wieczorowy). Pracodawcy powinni też pamiętać, że tytuł licencjata jest tak samo traktowany, jak tytuł magistra.
Do stażu pracy wlicza się także urlop macierzyński oraz wychowawczy.
Jeżeli pracodawca zerwał z pracownikiem stosunek pracy, ale w wyniku postępowania sądowego został on znowu przyjęty, to do stażu pracy wlicza się okres bez zatrudnienia, za który przyznano mu wynagrodzenie.


Do stażu pracy wlicza się także:


    • odbytą czynną służbę wojskową,
    • zawodową służbę wojskową,
    • prowadzenie gospodarstwa rolnego lub pracę w gospodarstwie współmałżonka,
    • służbę w policji,
    • bezpłatny urlop szkoleniowy,
    • urlop bezpłatny,
    • zatrudnienie u zagranicznych pracodawców,
    • okres, w którym pobierany był zasiłek dla bezrobotnych.

 

Staż pracy – jak liczyć


Jeżeli nie jesteśmy pewni, jak wyliczyć staż pracy można skorzystać z kalkulatorów stażu pracy. Musimy wtedy podać początek zatrudnienia oraz koniec z uwzględnieniem lat nauki, urlopów macierzyńskich oraz wychowawczych, a także okresów pobierania zasiłku chorobowego  lub rehabilitacyjnego. Poprawne wyliczenie stażu pracy wpływa na wysokość naszego urlopu wypoczynkowego, jak również na późniejsze świadczenie emerytalne.

 

Staż prac – Kodeks Pracy


Podstawą do poprawnego wyliczenia stażu pracy jest artykuł 155. Kodeksu Pracy. Artykuł ten mówi także, że okresy nauki zaliczane do stażu pracy nie mogą podlegać sumowaniu. Oznacza to, że w przypadku ukończenia uczelni wyższej i otrzymania tytułu licencjata bądź magistra, liczy się 8 lat, ale nie liczą się już lata spędzone wcześniej w szkole średniej.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?