Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Staż dla bezrobotnych

Staż dla bezrobotnych

 
Staż dla bezrobotnych

Programy stażowe dla bezrobotnych cieszą się dużym zainteresowaniem wśród osób, które mają problem ze znalezieniem pracy w zawodzie. Taka forma aktywizacji sprawia, że większość stażystów po zakończeniu programu zasila grono stałych pracowników firmy, w której wcześniej odbywali staż. 

 

Staż dla bezrobotnych 

 

Staż to pewnego rodzaju forma nauki, nabywania umiejętności praktycznych lub przyuczenia do zawodu. Polega na wykonywaniu zadań określonych przez program stażu w miejscu jego wykonywania, czyli zasadniczo w miejscu pracy. 

 

Zarejestrowani bezrobotni mają możliwość skorzystania z programów stażowych oferowanych przez Powiatowy Urząd Pracy, do którego przynależą. Staż odbywa się bez nawiązywania stosunku pracy pomiędzy pracodawcą a skierowaną na jego odbycie osobą bezrobotną. Umowa, co do zasady zawierana jest pomiędzy stażystą a starostą. Choć stażysta nie wykonuje pracy na podstawie umowy o pracę, przysługują mu z tego tytułu środki pieniężne oraz pewne uprawnienia, z których korzystają pracownicy. Jednak fakt, iż umowa nie jest podpisana bezpośrednio z pracodawcą, a z Urzędem Pracy, powoduje utrzymanie w mocy statusu osoby bezrobotnej. Jest to zgodne z Ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Sytuacja ta zmienia się, dopiero gdy po zakończonym stażu bezrobotny-stażysta zostaje zatrudniony na podstawie umowy o pracę u pracodawcy, u którego odbywał wcześniej staż lub u innego pracodawcy. Stażyście za wykonywane zadania przysługuje tzw. stypendium stażowe niezależnie od tego, czy staż finansowany jest ze środków unijnych, czy z budżetu krajowego.

 

Staż z Urzędu Pracy

 

Powiatowy Urząd Pracy organizuje staże dla bezrobotnych. To, co jest dla ciebie istotne, jako dla osoby zamierzającej skorzystać ze stażu, to kilka faktów wymienionych poniżej:

  • na czas trwania stażu nie tracisz statusu osoby bezrobotnej;
  • przysługują ci 2 dni wolne za każde 30 dni kalendarzowych odbywania stażu;
  • po zakończeniu programu stażowego otrzymasz zaświadczenie o odbyciu stażu;
  • przysługuje ci zwrot kosztów przejazdu z miejsca zamieszkania do miejsca odbywania stażu lub zwrot kosztów zakwaterowania, jeżeli zostałeś skierowany na staż poza miejscem zamieszkania;
  • za czas, w którym odbywasz staż, otrzymujesz stypendium stażowe;
  • okres pobierania stypendium jest wliczany do okresu pracy wymaganego do nabycia uprawnień pracowniczych oraz okresów składkowych;
  • podlegasz ubezpieczeniu: emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu;
  • nie podlegasz ubezpieczeniu chorobowemu (prawo do zasiłku chorobowego i macierzyńskiego nie przysługuje);
  • czas, w którym pobierane jest stypendium, nie wlicza się do okresu, który umożliwia nabycie prawa do zasiłku dla bezrobotnych oraz do okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego;
  • przerywając staż z własnej winy, zostaniesz pozbawiony statusu osoby bezrobotnej;
  • na twój wniosek można rozwiązać staż, gdy nie zostaną spełnione warunki zawarte w umowie dotyczącej organizacji stażu.

 

W ramach programów stażowych rozróżnić można:

Staż (unijny) - zasady, wynagrodzenie, przedłużenie

 

Aby odbyć staż, należy przede wszystkim mieć status osoby bezrobotnej zarejestrowanej w Urzędzie Pracy. Na staż mogą zostać skierowane osoby, które w pierwszej kolejności znajdują się w szczególnej sytuacji na rynku pracy. W tej grupie znajdują się m.in. osoby bezrobotne do 25. roku życia, niepełnosprawni, bez kwalifikacji zawodowych, bez doświadczenia zawodowego, długotrwale bezrobotni, kobiety, czy osoby 50+. W związku z tym, że grup, do których skierowana może być pomoc, jest wiele, okres stażowy ma także różny okres trwania. Minimalny czas programu stażowego to 3 miesiące. Osoby znajdujące się w szczególnie trudnej sytuacji, mogą otrzymać skierowanie do odbycia stażu w wymiarze 6 miesięcy. Staż z Urzędu Pracy może trwać także 12 miesięcy. 

 

Jak podano wyżej, na czas stażu stażysta nie traci statusu osoby bezrobotnej. Pracodawca przyjmujący na staż bezrobotnego jednocześnie zobowiązuje się do zatrudnienia go na czas określony po zakończeniu stażu. Zatrudnienie pracownika z bezrobocia po odbytym stażu daje stażystom gwarancję przedłużenia okresu zarobkowania oraz stażu pracy. Pamiętajmy jednak, że to nie pracodawca „zatrudnia” na staż bezrobotnego, ale Urząd Pracy, z którym bezrobotny podpisuje umowę. 

 

Stażysta za staż otrzymuje pieniądze. Nie jest to jednak wynagrodzenie, bo nie ma w tym wypadku umowy o pracę, a 120% zasiłku dla bezrobotnych w formie podstawowej. Jest to tzw. stypendium stażowe. Zasiłek dla bezrobotnych, jeśli był pobierany do tej pory, nie jest dodatkowo wypłacany. Stypendium jest wypłacane bez względu na to, czy jest to staż unijny, czy krajowy. Różnica jest taka, że dla stażu unijnego środki finansowe wypłacane są z budżetu UE, a dla krajowego z Funduszu Pracy. Wysokość zasiłków można sprawdzić pod na stronie internetowej Zielonej Linii.

 

Okres stażu powinien być co do zasady określony w umowie, jednak nie ma formalnych przeciwwskazań do przedłużenia czasu trwania stażu. Niezbędne jest jednak zachowanie ciągłości stażu. Nie można przyjąć na staż dwa razy tej samej osoby, dlatego musi być zachowana ciągłość. 

 

Stypendium stażowe - zasady wypłacania stażu

 

W trakcie odbywania przez bezrobotnego stażu przysługuje mu tzw. stypendium stażowe. Jego wysokość wynosi 120% zasiłku dla bezrobotnych i może być wypłacane ze środków pochodzących z Funduszu Pracy lub środków unijnych. Zasady wypłacania stypendium stażowego są proste. Oznacza to, że stażysta pobierający stypendium stażowe ze środków unijnych otrzyma „na rękę” kwotę 997,40 zł. W przypadku stypendium ze środków unijnych nie jest naliczany podatek zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o PIT. Stażysta, który pobiera stypendium ze środków Funduszu Pracy, otrzymuje wartość równą kwocie 1017,40 zł brutto. Jeszcze w ubiegłym roku należało odliczyć od tej kwoty podatek dochodowy i składkę zdrowotną. Aktualnie stypendium nie podlega opodatkowaniu, jedynie należy opłacić składkę zdrowotną. 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierowca plandeki C+E / Kierowca wywrotki C+E

    TMG Spedition GmbH   Niemcy, Bittterfeld    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Co oferujemy? flotę pojazdów marki Mercedes i MAN; dyspozycję w języku polskim; rejestrację pracowników w niemieckich kasach chorych, urzędach skarbowych oraz wsparcie w kwestiach takich jak zasiłek rodzinny itp. terminowe wypłaty; system premiowy; szkolenie przed rozpoczęciem pracy;...
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista ds. Marketingu

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie i realizacja strategii marketingowych B2B, która wyróżni Vetlab na rynku. Tworzenie treści marketingowych (teksty, grafiki, prezentacje) i dbanie o ich spójność z wizerunkiem marki. Organizacja i udział w kongresach, targach i wydarzeniach branżowych, zarówno...
  • BNP Paribas Bank Polska S.A.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Zarządzanie przypisanym portfelem Klientów biznesowych (firmy na uproszczonej księgowości i pełnej do 4 mln przychodów rocznie); Kompleksowa współpraca i zindywidualizowane doradztwo oraz sprzedaż produktów dla firm (w tym również Wspólnoty i AGRO); Aktywne...
  • Doradczyni / Doradca Klientów Biznesowych

    BNP Paribas Bank Polska S.A.   Chojnice    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Zarządzanie przypisanym portfelem Klientów biznesowych (firmy na uproszczonej księgowości i pełnej do 4 mln przychodów rocznie); Kompleksowa współpraca i zindywidualizowane doradztwo oraz sprzedaż produktów dla firm (w tym również Wspólnoty i AGRO); Aktywne...
  • Doradczyni / Doradca Klientów Detalicznych (Centrum Klienta bezkasowe)

    BNP Paribas Bank Polska S.A.   Lubartów    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Kompleksowa, bezpośrednia współpraca z Klientami Banku - bez obsługi kasowej; Praca z wykorzystaniem nowoczesnych, zdalnych kanałów obsługi, kształtowanie świadomości Klientów i szerzenie wiedzy z zakresu usług bankowości digital; Budowanie długotrwałych relacji...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?