Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Starszy inspektor BHP - warunki pracy, zakres obowiązków, uprawnienia

Starszy inspektor BHP - warunki pracy, zakres obowiązków, uprawnienia

 
Starszy inspektor BHP - warunki pracy, zakres obowiązków, uprawnienia

Bezpieczeństwo i higiena pracy (BHP) jest ważną dziedziną stosunków łączących pracodawcę z załogą. Każda firma, w której zatrudnienie przekracza 100 osób, jest zobowiązana do wyodrębnienia komórki (tzw. służby BHP) zajmującej się tworzeniem i egzekwowaniem procedur bezpieczeństwa. W skład takiej struktury mogą wchodzić zarówno inspektorzy BHP, jak i specjaliści, jednak sprawowanie funkcji kierowniczych zarezerwowane jest tylko dla tych drugich.

 

Starszy inspektor BHP


Starszy inspektor ds. BHP jest ważnym, choć często niedocenianym pracownikiem. Wbrew powszechnie panującej opinii pełni on bardzo odpowiedzialną funkcję, od której zależy bezpieczeństwo wszystkich zatrudnionych w danym zakładzie pracy. Jego działania nie ograniczają się do sporządzania zestawień i raportów na temat przeszłych zdarzeń, musi on także przewidywać możliwości wystąpienia niepożądanych sytuacji. Starszy inspektor bezpieczeństwa i higieny pracy do prawidłowego pełnienia swojej funkcji potrzebuje wykształcenia kierunkowego, niekoniecznie wyższego (choć od jego posiadania uzależnione są możliwości dalszego awansu).

 

Starszy inspektor ds. BHP – warunki pracy 


Praca starszego inspektora BHP stawia zróżnicowane wymagania. Z jednej strony jest to klasyczne środowisko biurowe – ciepłe, jasne pomieszczenia, siedzący tryb wykonywania zadań, używanie sprzętu komputerowego i szeroko pojmowane czynności administracyjne. Z drugiej jednak strony osoba na tym stanowisku musi być gotowa na działania podejmowane w zdecydowanie mniej przyjaznych warunkach – w terenie, hałasie, niskich i wysokich temperaturach, przy opadach atmosferycznych (np. budowy).

 

Zakres obowiązków inspektora BHP


Zakres obowiązków inspektora BHP precyzuje umowa, na podstawie której świadczona jest praca. Zazwyczaj jednak ogranicza się do wykonywania czynności, do jakich osoba pełniąca tę funkcję jest dobrze przygotowana. Do podstawowych zadań należy zatem prowadzenie analiz obejmujących ocenę ryzyka na poszczególnych stanowiskach pracy, kierowanie postępowaniami powypadkowymi, prowadzenie szkoleń, tworzenie i egzekwowanie procedur bezpieczeństwa oraz szeroko rozumiane raportowanie.

 

Uprawnienia starszego inspektora BHP


Osoba legitymująca się dyplomem ukończenia studiów wyższych (także studiów podyplomowych) może być zatrudniona w zakładowej służbie BHP i prowadzić instruktaż ogólny w ramach szkoleń wstępnych i okresowych. Po zarejestrowaniu działalności dopuszczalne jest świadczenie tego rodzaju usług również innym przedsiębiorstwom.

W przypadku zatrudnienia w wewnętrznej służbie BHP st. inspektor jest uprawniony m.in. do:
→ prowadzenia kontroli stanu BHP i egzekwowania procedur w tym zakresie,
→ formułowania zaleceń,
→ wnioskowania o nagrodzenie lub ukaranie pracowników,
→ natychmiastowego zatrzymania pracy urządzenia w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia pracowników lub innych osób,
→ natychmiastowego odsunięcia pracownika od wykonywanej pracy,
→  wnioskowania do pracodawcy o natychmiastowe zatrzymanie pracy w części lub całości zakładu,  jeśli stwierdził bezpośrednie zagrożenie dla życia bądź zdrowia pracowników lub innych osób.

Uprawnienia starszego inspektora BHP są szerokie. Dbanie o bezpieczeństwo w miejscu pracy nie powinno podlegać dyskusji, gdyż zdrowie i życie pracowników jest wartością nadrzędną. 

 

Starszy inspektor BHP – kwalifikacje


Ścieżka kariery w tym obszarze zaczyna się od stanowiska inspektora BHP, prowadząc przez funkcję starszego inspektora, specjalisty, starszego specjalisty, na głównym specjaliście kończąc. Inspektorem ds. BHP może zostać osoba posiadająca zawód technika bezpieczeństwa i higieny pracy. Dodatkowo, starszy inspektor BHP musi mieć na swoim koncie co najmniej 3 lata pracy w zawodzie lub wykształcenie wyższe o kierunku lub specjalności w zakresie BHP (dopuszczalne są studia podyplomowe). Osiąganie kolejnych szczebli kariery uzależnione jest już od łącznego spełnienia warunku ukończenia studiów wyższych (także podyplomowych) oraz posiadania odpowiednio długiego stażu pracy. Dla specjalisty jest to co najmniej rok, starszego specjalistę obowiązuje co najmniej 3-letni staż, zaś główny specjalista BHP musi mieć za sobą co najmniej 5 lat pracy w zawodzie.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Elektryk

    R11 Automation Sp. z o.o.   Niemcy, Okolice Monachium   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 000 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: Montaż elementów instalacji elektrycznych; Uruchamianie nowych maszyn urządzeń linii zrobotyzowanych, Uruchamianie linii montażu baterii i silników elektrycznych jak i przenośników; Analizowanie usterek, rozwiązywanie problemów technicznych; Podłączanie...
  • Operator Wózka Widłowego w branży Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Lipsk   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zadania: Obsługa wózków widłowych; Załadunek i rozładunek towarów; Transport towarów w obrębie magazynu; Kontrola towarów przychodzących i wychodzących; Wykrywanie wad produktów i zgłaszanie uszkodzeń przełożonemu; Utrzymanie wysokich standardów bezpieczeństwa i wydajności;...
  • Pracownik Magazynu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Greven lub Obertshausen   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zadania: Odbieranie, sprawdzanie, sortowanie i układanie produktów na półkach; Pobieranie produktów z półek, pakowanie i nadawanie zamówień; Wymagania: Podstawowa znajomość języka niemieckiego lub angielskiego; Gotowość do przeprowadzki do Niemiec; Gotowość do pracy na 3 zmiany;...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • OPTIMO Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Twoje główne zadania: doradztwo w zakresie rozwiązań telekomunikacyjnych i ICT dla klientów biznesowych; negocjacje, sprzedaż i przygotowywanie ofert handlowych; pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa posprzedażowa; monitorowanie rynku; praca na przydzielonym portfelu klientów;...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.