Stanowisko komputerowe
Praktycznie w każdym biurze, niezależnie od tego, czy to mała firma, czy wielka korporacja, znajdziemy stanowiska komputerowe. Praca w biurze, chociaż niektórym wydaje się mało uciążliwa, może nieść ze sobą pewne zagrożenia, które wypływają na stan naszego zdrowia. Dlatego warto dowiedzieć się, jak powinno wyglądać ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze.
Ergonomia pracy przy komputerze
Zacznijmy jednak od tego, czym jest ergonomia? Ergonomia to dziedzina, której głównym celem jest dostosowanie warunków pracy do psychofizycznych możliwości człowieka. Oznacza to, że w centrum zainteresowania tej dziedziny będzie znalezienie jak najlepszych rozwiązań np. przy urządzaniu stanowiska pracy. Owe rozwiązania mają niwelować (lub przeciwdziałać), negatywne czynniki, jakie mogą spotkać nas w pracy. Dotyczy to zarówno pracy przy koparkach, obsłudze maszyn, jak również pracy w biurze.
Higiena pracy z komputerem jest zatem bardzo ważna głównie dlatego, że pomoże nam zmniejszyć zmęczenie wynikające z 8 godzin pracy przed monitorem komputera. Ergonomia pomoże nam między innymi wybrać najbardziej odpowiednie meble oraz ułożyć je w sposób najkorzystniejszy dla pracowników.
BHP pracy przy komputerze
Pracując w biurze przez 8 godzin dziennie, musimy pamiętać, że przysługują nam przerwy. Przede wszystkim Kodeks Pracy określa, że każdy pracownik ma prawo do 15 minut przerwy, która jest wliczana do czasu pracy. Oprócz tego, jeżeli nasza praca polega wyłącznie na pracy przed komputerem, to co godzinę możemy zrobić sobie przerwę trwającą 5 minut, którą należy przeznaczyć na chwile relaksu, rozprostowanie kręgosłupa czy odwrócenie zmęczonych oczu od monitora komputera. Musimy jednak pamiętać, że takich przerw nie można kumulować w jedną dłuższą.
Przepisy BHP ściśle określają warunki pracy przy komputerze, dlatego warto zapoznać się z wytycznymi, które mogą uwolnić nas od pewnych dolegliwości.
Wszystkie dane dotyczące wytycznych, jakie powinny być stosowane przy organizacji komputerowych stanowisk pracy, są zawarte w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej. W przypadku ich nieprzestrzegania, pracownik ma prawo ubiegać się o swoje prawa.
Bezpieczna praca z komputerem – wytyczne
Jak zatem powinna wyglądać ergonomia stanowiska komputerowego? Przede wszystkim powinniśmy mieć odpowiednio dobrane meble biurowe. Fotel biurowy powinien mieć regulowaną wysokość siedziska nad podłogą. Jest o tyle ważne, że każdy pracownik jest innego wzrostu i każdy z nas potrzebuje więcej bądź mniej miejsca pod biurkiem na pomieszczenie nóg. Jeżeli potrzebujemy podnóżka, warto zgłosić to pracodawcy, który ma obowiązek zapewnić nam potrzebny sprzęt. Odpowiednia ilość miejsca pod biurkiem jest bardzo ważna, ponieważ mała przestrzeń na nogi może powodować ich złe ułożenie, co w konsekwencji może prowadzić do zaburzeń krążenia.
W przypadku krzesła do pracy biurowej niezbędna jest też regulacja pochylenia oparcia w zakresie 5° do przodu i 30° do tyłu. Krzesło powinno też posiadać zagłówek, który pozwoli nam oprzeć szyję, a tym samym odciąży szyjny odcinek kręgosłupa.
Kolejnym meblem, który jest bardzo ważne w pracy biurowej, jest biurko. Przede wszystkim musi być ono na tyle głębokie i szerokie, żeby pomieściły się na nim wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy w tym między innymi: monitor komputera, klawiatura, telefon, przyborniki na akcesoria biurowe.
Jeżeli pracujemy w biurze typu open space, dobrze jest wyposażyć sąsiadujące ze sobą stoły specjalnymi ściankami, które pozwolą na izolowanie dźwięków, a także zapewnią odrobinę prywatności pracownikom. Warto także zainwestować w biurka, które mają regulowaną wysokość.
Dobrze jest pamiętać, by krzesło i biurko były tak dopasowane do siebie, żeby podczas pisania na klawiaturze ręce spoczywające na biurku tworzyły kąt prosty.
Podsumowując kwestię mebli, można uznać, że najważniejszą rzeczą jest regulowana wysokość, która pozwala na dopasowania mebla do indywidualnych potrzeb każdego pracownika.
Tworząc komputerowe stanowiska pracy, ważna jest także odległość oczu od monitora. Przyjmuje się, że monitor powinien być ustawiony mniej więcej w odległości 60-70 cm od twarzy. Pracodawca powinien także zadbać o odpowiednie oświetlenie, które nie będzie dodatkowo męczyć już i tak obciążonego wzroku.