Czynników, które podnoszą lub obniżają naszą chęć do angażowania się w zawodowe obowiązki jest wiele. Wśród nich ważną rolę odgrywają stabilna praca i dobra płaca. Co jest ważniejsze i bardziej motywujące?
Stabilna praca czy wysokie wynagrodzenie?
Stabilność zatrudnienia ma niebagatelny wpływ na życiowe decyzje pracowników. Trudno myśleć o kredycie, kupnie mieszkania, auta czy choćby powiększeniu rodziny, jeśli nie ma się poczucia bezpieczeństwa w pracy. Co mu nie sprzyja?
- Duża fluktuacja kadr,
- brak płynności finansowej firmy,
- niesprecyzowany zakres obowiązków,
- niejasny system motywacyjny lub jego brak,
- niewłaściwy styl zarządzania.
Praca w stabilnej firmie pozwala realizować się zawodowo w przyjaznych warunkach. Jednak sam fakt, że szef nie planuje zwolnień, nie sprawi, ze będzie uznawany za solidnego pracodawcę. Wynagrodzenie, co oczywiste, silnie motywuje do pracy. Kwestia, co wybrać – firmę, w której zarobi się mniej, ale bez ryzyka, czy tę oferującą wysokie pensje, ale bez gwarancji stałości zatrudnienia, jest bardzo indywidualna.
Poczucie bezpieczeństwa w pracy a może elastyczne samozatrudnienie?
Praca w stabilnej firmie czy samozatrudnienie? Przed tym dylematem staje wielu etatowców, którzy chcą otworzyć biznes i pracować na własnych zasadach z wyższym wynagrodzeniem. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety.
Przedsiębiorca, zwłaszcza generując koszty prowadzenia firmy i korzystając z obniżonych składek na początku działalności, może inkasować znacznie większe sumy niż wykonująca podobne zadania osoba na etacie. Z drugiej jednak strony – w razie problemów z kontrahentami i braku zleceń – nie może liczyć na żadne świadczenia, rezygnuje ze stabilności i przywilejów pracowniczych, jakie daje umowa o pracę. Wybór jest indywidualny i tak naprawdę zależy od potrzeb i wewnętrznej motywacji każdej osoby.
Co motywuje do pracy
Choć pieniądze mają duże znaczenie, wśród motywatorów najczęściej wymieniane są także:
- interesująca praca,
- możliwości rozwoju zawodowego,
- przyjazna atmosfera w organizacji,
- równowaga praca-życie,
- elastyczne formy pracy,
- jakość szkoleń.
Te wszystkie czynniki się uzupełniają, a pracodawca powinien stworzyć spójny system motywacyjny. Wysoka pensja nie będzie w stanie wynagrodzić pracownikom złej atmosfery w zespole albo ciągłych nadgodzin. Trudno jednocześnie oczekiwać, że będą oni angażować się w zadania za niskie stawki, bez możliwości rozwoju zawodowego, awansu i podwyżki.