Jeden z najlepiej opłacanych i najbardziej niebezpiecznych zawodów świata – spawacz podwodny. Droga do niego bywa długa, trudna i niezwykle wymagająca. Osoby aspirujące do miana podwodnego spawacza muszą spełnić szereg wymagań i wyróżniać się konkretnymi umiejętnościami. Jak zostać spawaczem podwodnym i z jakim ryzykiem wiąże się ten zawód? Sprawdzamy, na jakie zarobki może liczyć spawacz pracujący pod wodą i gdzie najlepiej opłacana jest ta branża.
Spis treści
Spawacz podwodny – na czym polega jego praca?
Zawód spawacza kojarzy nam się przede wszystkim z łączeniem ze sobą materiałów i pracą na lądzie. Jest to jak najbardziej słuszny trop, jednak warto wiedzieć, że istnieje również grupa zawodowa pracująca pod wodą. Spawacz podwodny – bo o nim mowa – to pracownik, którego miejsce pracy znajduje się właśnie pod wodą.
Pamiętaj!
Spawacz podwodny zajmuje się łączeniem ze sobą różnego rodzaju elementów zanurzonych pod powierzchnią wody. Wśród nich możemy wyróżnić chociażby pracę przy konstrukcjach mostów, wiaduktów, obsługę rurociągów, platform i infrastruktury morskiej.
Co jeszcze warto wiedzieć na temat charakteru pracy spawacza podwodnego? Pierwszym jej etapem jest przede wszystkim dokładne zapoznanie się z infrastrukturą techniczną, dobranie sprzętu do nurkowania czy zweryfikowanie potencjalnych zagrożeń pod wodą. Dopiero po tych czynnościach spawacz podwodny może przystąpić do właściwego zadania.
Jak zostać spawaczem podwodnym?
Spawacz podwodny to zawód, który wiąże się z ogromnym ryzykiem. Warto wiedzieć, że choć wielu zawodów można się wyuczyć, nie każdy kandydat będzie posiadał predyspozycje do tego, by pracować na stanowisku spawacza pod wodą. Nie wystarczy więc doskonale przygotowane CV spawacza czy podanie o pracę spawacza – choć oczywiście te dokumenty będą również ważne w czasie rekrutacji.
Pamiętaj!
Szczegółowe informacje dotyczące wykonywania prac pod powierzchnią wody reguluje Ustawa z dnia 17 października 2003 roku o wykonywaniu prac podwodnych.
Zgodnie z powyższą ustawą wykonywanie prac podwodnych powierza się jedynie osobom posiadającym wymagane uprawnienia zawodowe, certyfikat potwierdzający spełnienie wymagań systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy, a także odpowiedni stan zdrowia. Kandydat na stanowisko spawacza podwodnego powinien posiadać wykształcenie kierunkowe, a także przejść dedykowany kurs spawacza podwodnego. To jednak nie koniec jego drogi zawodowej. Kolejnym kluczowym elementem kształtowania swojej kariery jest także zaliczenie testów komory ciśnieniowej i uzyskanie dyplomu nurka.
Nurek może uzyskać dyplom III, II, I klasy lub dyplom nurka saturowanego. Kandydat kończący kurs III klasy może wykonywać pracę na małych głębokościach – maksymalnie do 20 metrów pod powierzchnią wody. Klasa II to głębokości małe oraz średnie – od 20 do 50 metrów, natomiast klasa I oznacza prace podwodne typu głębinowego (na ponad 50 metrach oraz prace wykonywane na średnich i małych głębokościach). Ostatni z rodzajów – nurek saturowany – w ramach uprawnień może realizować prace podwodne bez żadnych ograniczeń.
Spawacz podwodny – wymagania
Osoba rozważająca pracę w zawodzie spawacza podwodnego, oprócz spełnienia konkretnych wymagań stawianych przez prawo, musi wyróżniać się także dużą odpornością psychiczną i ponadprzeciętną kondycją fizyczną. Niezwykle ważna jest również umiejętność pracy pod presją czasu oraz wyjątkowa precyzja i dokładność. Wśród wymagań stawianych osobom, które myślą o podjęciu pracy jako podwodny spawacz, wyróżnić należy:
-
ukończony 18. rok życia,
-
bardzo dobry stan zdrowia potwierdzony orzeczeniem lekarskim,
-
wykształcenie średnie lub zawodowe zasadnicze (najbardziej pożądane są kierunki z obszaru zawodów morskich, budownictwa morskiego lub zawodów elektrycznych),
-
doskonałe umiejętności pływackie (wymaganie przepłynięcia 200 m bez sprzętu),
-
dyplom nurka,
-
pozytywny wynik testu z komory ciśnieniowej,
-
ukończenie kursu spawacza podwodnego i nabycie umiejętności spawalnictwa podwodnego określoną metodą spawania.
Pamiętaj!
W przypadku spawacza podwodnego nieoceniona może okazać się wiedza z zakresu fizyki dotycząca chociażby tego, jakie czynniki oddziałują na ciało w wodzie czy jak zmienia się jej gęstość.
Spawacz podwodny – ile godzin dziennie pracuje?
Specyfika pracy podwodnego spawacza sprawia, że jest to zawód niezwykle wymagający psychicznie i fizycznie. Godziny pracy na tym stanowisku mogą być ściśle uzależnione od konkretnego projektu czy warunków, w jakich pracuje dana osoba. W przypadku spawaczy, którzy wykonują swoją pracę w ciężkich i wymagających okolicznościach, takich jak chociażby niskie temperatury wody, silne prądy czy na przykład utrudniona widoczność, czas pracy może zostać odpowiednio skrócony.
Pamiętaj!
W zawodzie spawacza podwodnego najważniejsze jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i regulacji, takich jak chociażby maksymalna liczba godzin pracy dziennie oraz konieczny odpoczynek. Dzięki temu pracownik uniknie zmęczenia i rozkojarzenia, co może przełożyć na na zminimalizowanie ryzyka wypadków przy pracy.
Spawacz podwodny – zarobki
Praca – spawacz podwodny dla wielu z nas może wydawać się niezwykle ekscytująca. W Polsce zawód ten w dalszym ciągu nie należy jednak do najpopularniejszych. Mimo to głośno mówi się o zarobkach, na jakie może liczyć osoba pracująca jako podwodny spawacz. Zatem, ile zarabia spawacz podwodny?
Nie jest tajemnicą, że wraz z wysokim ryzykiem, jakie niesie za sobą ta praca, idzie również wysokie wynagrodzenie. Szacuje się, że zarobki spawacza podwodnego w Polsce są jednymi z najwyższych i wynoszą około 10 tys. zł. Mimo to na tle zarobków europejskich czy światowych nie prezentują się one aż tak imponująco. Na znacznie wyższe wynagrodzenie za swoją pracę mogą liczyć spawacze pracujący pod wodą chociażby w Niemczech, Francji czy Szwajcarii, gdzie godzinowa stawka waha się od 20 do 30 euro. Jeszcze lepiej opłacani są spawacze pracujący w Stanach Zjednoczonych, gdzie za godzinę pracy mogą otrzymać nawet 170 dolarów na rękę.
Pamiętaj!
Zarobki spawacza podwodnego uzależnione są między innymi od jego umiejętności i doświadczenia, a także miejsca pracy. W niektórych państwach wysokość wynagrodzenia liczona jest od głębokości, na której spawacz wykonuje swoją pracę.
Czy spawacz podwodny to najbardziej niebezpieczny zawód na świecie?
Zawód spawacza podwodnego uważany jest za jeden z najbardziej niebezpiecznych zawodów na świecie. Osoba ta każdego dnia narażona jest na pracę w wyjątkowo ciężkich warunkach, takich jak chociażby niskie temperatury wody grożące hipotermią, silne prądy, ograniczona widoczność pod wodą czy niebezpieczne zwierzęta, jakie można spotkać w morzu czy oceanie. Jednym z głównych zagrożeń jest brak dostępu do tlenu oraz bardzo wysokie ciśnienie, które rośnie wraz z głębokością.
Pamiętaj!
Spawacz podwodny zawsze schodzi pod powierzchnię wody wraz ze swoim współpracownikiem, z którym pod żadnym pozorem nie może się rozdzielać.
Do tego dochodzi także ryzyko związane z korzystaniem z różnego rodzaju narzędzi czy niebezpieczeństwo utraty tlenu. W warunkach, w jakich swoje obowiązki wykonuje spawacz podwodny, każdy najmniejszy błąd czy niedopatrzenie może skutkować tragedią. W tym zawodzie nie ma miejsca na absolutnie żadne pomyłki. To właśnie dlatego spawacz podwodny musi być doskonale przeszkolony, wyposażony w odpowiednie narzędzia i środki ochrony, aby zminimalizować ryzyko i zapewnić sobie najwyższe bezpieczeństwo w miejscu pracy.
Spawacz podwodny – śmiertelność
Wiemy już doskonale, jakie wymagania stawiane są osobom, którym marzy się praca spawacza podwodnego i na czym tak naprawdę ona polega. Nie jest tajemnicą, że jednym z kryteriów mobilizujących do szkolenia się w tym kierunku są bez wątpienia wysokie zarobki. Wspomnieliśmy jednak, że za nimi idzie również wysokie niebezpieczeństwo. Jak duże jest więc podejmowane na co dzień przez spawacza podwodnego ryzyko?
Według szacunków śmiertelność w zawodzie spawacza podwodnego wynosi około 15 proc. Głównymi przyczynami śmierci są porażenia prądem, choroby dekompresyjne czy wybuchy, do jakich dochodzi pod wodą.
Zawód ten wiąże się z naprawdę wysokim ryzykiem utraty zdrowia, a nawet życia. Choć podczas kursów kandydaci przygotowywani są na różne okoliczności i uczeni radzenia sobie w trudnych warunkach, a w razie konieczności mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych awarii, wszystkich niebezpieczeństw nie będą w stanie uniknąć.