Nabór do służby celno-skarbowej – jak wygląda?
Służba celno-skarbowa to formacja działająca w ramach Krajowej Administracji Skarbowej. Jest jednolitą i umundurowana grupą, tworzoną przez funkcjonariuszy. Wcześniej obowiązki z tego zakresu wypełniały trzy niezależne piony: administracja podatkowa, służba celna i kontrola skarbowa.
Dokumentem regulującym zasady funkcjonowania tej służby jest Ustawa z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej.
Nabór do służby jest kilkustopniowy:
- na początku należy złożyć kwestionariusz osobowy, dokumenty stwierdzające wymagane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe i zawierające dane o poprzednim zatrudnieniu lub pełnieniu służby;
- dalej kandydat przechodzi test wiedzowy;
- poddaje się testowi sprawności fizycznej;
- rozwiązuje test psychologiczny i kompetencyjny;
- zostaje z nim przeprowadzona rozmowa kwalifikacyjna;
- następnie komisja lekarska ustala zdolność fizyczną i psychiczną kandydata do służby;
- kolejnym krokiem jest weryfikacja danych zapisanych w kwestionariuszach (w ewidencjach, rejestrach i kartotekach);
- na końcu przeprowadza się postępowanie sprawdzające określone w przepisach o ochronie informacji niejawnych.
Wymagania
Aby dostać się do służby, trzeba spełnić wygania opisane w ustawie. Należy być obywatelem polskim, korzystać z pełni praw publicznych. Osoba kandydująca do formacji nie może być skazana prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe. Musi posiadać co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe, powinna cieszyć się nieposzlakowaną opinią. Jej stan zdrowia powinien pozwalać na pełnienie służby na określonym stanowisku.
Obowiązki pracownika służby celno-skarbowej
Obowiązki pracowników służby celno-skarbowej określa art. 199. ustawy: „Funkcjonariusz jest obowiązany:
1) dochować obowiązków wynikających ze złożonego ślubowania;
2) rzetelnie i terminowo wykonywać powierzone zadania;
3) racjonalnie gospodarować środkami publicznymi;
4) podnosić kwalifikacje zawodowe;
5) godnie zachowywać się w służbie oraz poza nią”.
Jak wygląda praca w służbie celno-skarbowej?
Bardziej szczegółowy opis zadań funkcjonariuszy możemy znaleźć na stronie antyterroryzm.gov.pl. Wykrywają i zwalczają nieprawidłowości, które mogą zagrażać bezpieczeństwu finansowemu naszego kraju, ochraniają także obszar celny Wspólnoty Europejskiej, w tym zgodność z wykonywaniem obowiązków określonych w przepisach o podatku akcyzowym czy podatku od gier.
Osoby pełniące służbę rozpoznają, wykrywają, zapobiegają i zwalczają przestępstwa oraz wykroczenia między innymi z zakresu naruszenia przepisów dotyczących wprowadzania i wyprowadzania towarów z RP, objętych ograniczeniami lub zakazami ze względu na bezpieczeństwo i porządek publiczny lub bezpieczeństwo międzynarodowe (np. odnośnie preparatów chemicznych, broni).
Do ich zadań należy także: „rozpoznawanie, wykrywanie, zapobieganie i zwalczanie przestępstw i wykroczeń przeciwko ograniczeniom obrotu towarami i technologiami o znaczeniu strategicznym, określonym w art. 33 ust. 1-3 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa oraz ściganie ich sprawców, jeżeli zostały ujawnione przez organy celno-skarbowe”.
Wynagrodzenie w służbie celno-skarbowej
W sprawie uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej zastosowanie ma Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 lutego 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej.