Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Selekcja pracowników - na czym polega, metody, rodzaje, testy

Selekcja pracowników - na czym polega, metody, rodzaje, testy

 
Selekcja pracowników - na czym polega, metody, rodzaje, testy

Selekcja kandydatów - na czym polega?

 

Każdy chce mieć w swoim zespole najlepszych. Jak ich znaleźć i zatrzymać? Do tego służy rekrutacja i selekcja pracowników. Poprzez analizę danych dotyczących kandydatów, testowania ich umiejętności, kompetencji i zachowania w różnych sytuacjach, rekruter lub pracodawca odrzuca aplikantów, którzy nie poradzą sobie na danym stanowisku. 

 

Kolejne etapy selekcji i rekrutacji pozwolą wyłonić spośród kandydujących tego najlepszego. Najlepszego nie tylko pod względem wiedzy, ale też umiejętności dopasowania się do profilu firmy i prezentowanych przez nią wartości. To dopasowanie jest ważne w celu zatrzymania pracownika na dłuższy okres. (Rekrutacja, po której kandydat odejdzie po kilku tygodniach lub miesiącach, przyniesie firmie straty – czasu oraz funduszy przeznaczonych na cały proces). Coraz nowesze trendy rekrutacyjne, badania nad technikami selekcji, pozwalają minimalizować ryzyko pomyłki.


Metody selekcji pracowników

 

Występuje wiele różnych sposobów na to, by zapoznać się z umiejętnościami i możliwościami kandydatów na dane stanowisko.

• Pierwsze metody selekcji, które spotykamy przy rekrutacji to analiza CV i innych dokumentów, a dalej rozmowa kwalifikacyjna. To tutaj poznaje się kandydatów i sprawdza, czy odpowiadają podstawowym wymaganiom całej firmy i konkretnego stanowiska. Często firmy mają dedykowane aplikacje, które pomagają weryfikować najważniejsze dane – staż pracy, rodzaj wykształcenia, prognozowane wynagrodzenie.
• Kolejną metodą, która daje możliwość szybkiego porównania kandydatów, są testy. Mogą one dotyczyć różnych tematów. Jedne mogą dać wyniki na temat zaplecza wiedzowego, a inne dać obraz osobowości, predyspozycji psychologicznych.
• Do selekcji kandydatów służą również Centra Oceny (Assessment Centre). W ramach tej metody stosuje się różne narzędzia i techniki sprawdzania kandydatów, które mają oceniać jego wiedzę, umiejętności i przygotowanie na dane stanowisko. Selekcji dokonuje kilka osób (sędziów), aby wykluczyć subiektywizm jednej oceny. Ta metoda jest jedną z bardziej skutecznych, ale też jedną z droższych. W związku z tym korzysta się z niej przy rekrutacji i selekcji na wysokie stanowiska.
• Popularną metodą selekcji jest tzw. Metoda Thomas International. Pozwala ona na ocenę czterech aspektów osobowości pracowników (dominacji, komunikatywności, stabilizacji i adaptacji).

 

Rodzaje selekcji

 

Metody selekcji pracowników są różne, wykorzystuje się je na różnych etapach, w zależności od tego, jakie rodzaje selekcji się stosuje. Zasadniczo można wyróżnić trzy rodzaje selekcji.

  • Pierwszy to play-off. Selekcja pracowników odbywa się na każdym etapie rekrutacji. Poszczególne fazy rekrutacji kończą się odrzuceniem części kandydatów.
  • Selekcja kompensacyjna - jest to selekcja, która odbywa się na samym końcu procesu rekrutacji. Wszyscy kandydaci przechodzą wszystkie etapy, a finałem jest wybór najlepszego.
  • Selekcja mieszana - łączy w sobie dwa opisane wyżej rodzaje. Np. poprzez zastosowanie play-off na samym początku rekrutacji, aby wybrać grupę osób o odpowiednim profilu, a potem metody kompensacyjnej, by wybrać najlepszego kandydata.

 

Testy selekcyjne

 

Testy to jedne z wielu metod rekrutacji i selekcji pracowników. Wyżej wymieniliśmy dwa rodzaje – testy wiedzowe i psychologiczne. 

 

Pierwsze z nich pozwalają zbadać ,na jakim poziomie znajdują się kandydaci. Czy wiedza zdobyta w toku kształcenia i doświadczenia zawodowego jest wystarczająca do przejęcia danego stanowiska. Takie testy potwierdzają (lub dementują) informacje zawarte w CV – czy i na jakim poziomie znamy dany język, czy potrafimy obsługiwać konkretny program itp.


Testy psychologiczne sprawdzają osobowość kandydata – to jakie są jego cechy (wady i zalety), to jak np. radzi sobie w stresie lub trudnych sytuacjach. Jeśli jakieś stanowisko wymaga posiadania konkretnych predyspozycji – można sprawdzić, w jakim stopniu są one rozwinięte u danego kandydata.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Zastępca Kierownika Działu Księgowości

    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: Wsparcie przełożonego oraz kancelarii podatkowej w wykonywanych obowiązkach; Ewidencja i kontrola dokumentacji finansowo-księgowej; Analiza kont księgowych; Asystowanie w sporządzaniu sprawozdań finansowych/statystycznych; Tworzenie wybranych deklaracji podatkowych; Uzgodnienia...
  • Pracownik ds. fakturowania i rozliczeń w firmie transportowej

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   4 300 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Twój zakres obowiązków: Wystawianie faktur: Wdrażanie procesu wystawiania faktur oraz dbanie o ich terminową i poprawną emisję. Uzgadnianie i weryfikacja danych: Dokładna weryfikacja i porównywanie danych, zarówno finansowych, jak i operacyjnych, w celu zapewnienia zgodności i...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Doradca Klienta w Dziale Guest Relations

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat
    18 godz.
    Twoje obowiązki: Przyjmowanie zgłoszeń i reklamacji od Klientów (drogą telefoniczną oraz e-mailowa), Kontakt z Klientami, działami firmy oraz podmiotami zewnętrznymi w celu rozpatrzenia reklamacji, Procesowanie reklamacji pomiędzy Działami Firmy a podmiotami zewnętrznymi, Koordynacja...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.