Co wpływa na zadowolenie z pracy
Według internetowego Słownika Języka Polskiego satysfakcja to: „uczucie przyjemności i zadowolenia z czegoś”. Satysfakcja zawodowa jest bardzo ważnym czynnikiem, który ma wpływ na motywację zatrudnionych osób. Co zatem wpływa na fakt, że pracownicy odczuwają zadowolenie z pracy? Na pewno ważna jest kwestia finansowa. Godziwe wynagrodzenie za wykonywane obowiązki sprawia, że podwładni nie muszą się martwić, czy pieniędzy starczy na cały miesiąc. Tym samym odchodzi bardzo ważny czynnik stresujący, pracownicy są spokojni i bardziej zrelaksowani. Będzie to miało wpływ na zaangażowanie w życie firmy oraz dbałość o szczegóły podczas wykonywania zadań. Nie tylko zarobki są ważne. Jakie są zatem inne elementy, które wpływają na satysfakcje podwładnych?
Czynniki zadowolenia z pracy
Na satysfakcję z pracy będą wpływały między innymi czynniki organizacyjne, które dotyczą możliwości awansu. Bardzo ważna jest również atmosfera w pracy oraz relacje ze współpracownikami i kadrą zarządzającą. Jeśli w zespole panuje brak zaufania, obowiązki są nierównomiernie rozłożone, a podwładni donoszą na siebie, to nikt nie będzie się dobrze czuł w takich warunkach. Wielu ludzi deklaruje, że odchodzi z pracy w momencie, gdy atmosfera staje się nie do wytrzymania. Ma to bowiem niekorzystny wpływ na wykonywane zadania i zaangażowanie w życie firmy.
Satysfakcja pracowników - dlaczego jest ważna
W wielu firmach przeprowadzane jest cykliczne badanie satysfakcji pracowników. Może to stanowić dla przełożonych swego rodzaju feedback. Dzięki temu kadra zarządzająca będzie wiedziała, czy jest jakiś aspekt funkcjonowania przedsiębiorstwa, który trzeba poprawić. Dlaczego satysfakcja z pracy jest tak ważna? Przede wszystkim wpływa ona na produktywność osób zatrudnionych. Przełożeni nie muszą się też obawiać zwiększonej fluktuacji kadr. Podwładni nie myślą o poszukiwaniu nowej firmy. Ich obecny zakład pracy zaspokaja ich potrzeby nie tylko finansowe, ale również rozwojowe.
Brak satysfakcji z pracy - czym skutkuje
Brak satysfakcji z pracy powoduje przede wszystkim obniżenie wydajności. Osoby, które np. nie dostają żadnego feedbacku od swoich przełożonych, nie będą się starać, ponieważ w ich odczuciu i tak nic to nie da. Jeśli nie ma żadnej szansy na podwyżkę czy awans, to zwyczajnie nie ma sensu opracowanie nowego, innowacyjnego projektu, który zdecydowanie wpłynie na pozycję firmy na runku. Brak satysfakcji sprawia także, że pracownicy nie utożsamiają się ze swoją firmą. Na pytanie „gdzie pracujesz?”, wymijająco odpowiedzą, nie podając nazwy przedsiębiorstwa. Wpływa to na wizerunek firmy. Obecnie wielu ludzi decyduje się na pisanie opinii w internecie. Często dotyczą one sytuacji w danej firmie. Jeśli sfrustrowany pracownik napisze, że dane miejsce nie daje zbyt wielkich możliwości rozwoju, to żaden specjalista nie zdecyduje się na podpisanie umowy. Tym samym nie przyciągniemy najlepszych fachowców z danej dziedziny.