Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Rynek pracy w II kwartale 2021 roku – charakterystyka

Rynek pracy w II kwartale 2021 roku – charakterystyka

 
Rynek pracy w II kwartale 2021 roku – charakterystyka

 

Główny Urząd Statystyczny opublikował wstępny raport dotyczący sytuacji na rynku pracy w Polsce w drugim kwartale 2021 r. Dane pochodzą z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL).

 

Na wstępie należy zauważyć, że przez aktywność ekonomiczną rozumie się zatrudnienie / bycie bezrobotnym zarejestrowanym w urzędzie pracy / bycie biernym zawodowo. Niemniej, definicje wykorzystywane w badaniu uległy zmianie w związku z nowelizacją regulacji unijnych dotyczących statystyki pracy. Dlatego twórcy raportu GUS wskazują na fakt, że obecnie dane z BAEL dotyczące I i II kwartału 2021 r. nie mogą być porównywane z wynikami w ubiegłych lat.

 

Współczynnik aktywności zawodowej w II kwartale 2021 roku

 

Współczynnik aktywności zawodowej pokazuje, jaki odsetek społeczeństwa w wieku 15-89 lat jest aktywny zawodowo. Wskaźnik ten jest stosunkiem liczby niepracujących (biernych zawodowo i bezrobotnych) do pracujących.

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, w II kwartale 2021 r. osoby aktywne zawodowo
stanowiły 57,6% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten zwiększył się w porównaniu
z I kw. 2021 r. o 0,3 p.proc.

 

Liczba aktywnych zawodowo wyniosła 17 203 tys. osób, z czego pracujących było 16 597 tys., bezrobotnych 606 tys., a biernych zawodowo 12 651 tys.

 

Co więcej, w II kwartale 2021 r. na 1000 osób pracujących przypadało 799 osób bez pracy w wieku 15-89 lat (w I kw. 2021 r. było to 819 osób).

 

Wskaźnik zatrudnienia w II kwartale 2021 roku

 

W drugim kwartale bieżącego roku pracujący stanowili 55,6% ludności w wieku 15-89 lat. Wskaźnik zatrudnienia wzrósł tym samym o 0,6 punktu procentowego w stosunku do pierwszego kwartału 2021 r.

 

Liczba pracujących w drugim kwartale wyniosła ogółem 16 597 osób. Więcej było w tej grupie mężczyzn (stanowili 54,7% wszystkich pracujących). Wśród pracujących przeważali także mieszkańcy miast (60,1%).

 

Biorąc pod uwagę rodzaj działalności głównego miejsca pracy, w II kwartale 2021 r. liczba pracujących zwiększyła się w porównaniu z poprzednim kwartałem głównie w:

  • handlu hurtowym i detalicznym, naprawie pojazdów samochodowych, włączając motocykle (o 110 tys.),
  • administracji publicznej i obronie narodowej; obowiązkowych zabezpieczeniach społecznych (o 52 tys.),
  • działalności w zakresie usług administrowania i działalności wspierającej (o 37 tys.).

Z kolei największy spadek liczby pracujących zanotowano w sekcjach:

  • rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo, rybactwo (o 65 tys.),
  • przetwórstwo przemysłowe (o 37 tys.).

 

Stopa bezrobocia w II kwartale 2021 roku

 

Raport GUS podaje także stopę bezrobocia obliczaną zgodnie z definicjami przyjętymi w BAEL – wynosi ona 3,5%. Wskaźnik ten bierze pod uwagę osoby aktywne zawodowo w wieku 15-89 lat. Warto zauważyć, że inne kryteria przyjmuje GUS, obliczając stopę bezrobocia rejestrowanego w Polsce (które w końcu czerwca 2021 r. wynosi 5,9%).

 

W raporcie uwzględniono także statystyki dla grupy wiekowej 15-74 lat:


W II kwartale 2021 r. populacja osób bezrobotnych w wieku 15-74 lata liczyła 606 tys. i zmniejszyła się w porównaniu z I kwartałem 2021 r. o 81 tys., tj. o 11,8%. Większość tej zbiorowości to mężczyźni – 55,0%, tj. 333 tys. Biorąc pod uwagę miejsce zamieszkania, mieszkańcy miast stanowili 60,6%, tj. 367 tys.

 

Prawie połowę osób bezrobotnych stanowili ci, którzy stracili pracę (47,9%, czyli 290 tys.). Z kolei najmniej w tej grupie było osób, które same zrezygnowały z pracy – 61 tys., czyli 10,1% bezrobotnych.

 

Jedną z istotnych przyczyn bezrobocia jest epidemia SARS-CoV-2:

 

W II kwartale 2021 r. z 466 tys. osób bezrobotnych poprzednio pracujących, 110 tys. osób (23,6%) jako przyczynę zaprzestania ostatnio wykonywanej pracy podało sytuację spowodowaną pandemią COVID-19 (w poprzednim kwartale były to 142 tys., tj. 27,3%).

 

Z tej grupy:

  • 68 tys. osób (tj. 61,8%) jako bezpośredni powód zakończenia pracy wskazało likwidację zakładu lub stanowiska pracy,
  • 21 tys. (tj. 19,1%) zakończenie pracy na czas określony/dorywczej/sezonowej,
  • 10 tys. (tj. 9,1%) zwolnienie z innych przyczyn.

Sprawdź także: bezrobocie rejestrowane w I kwartale 2021 roku

 

Bierni zawodowo w II kwartale 2021 roku

 

W raporcie pojawia się także informacja dotycząca biernych zawodowo. W drugim kwartale 2021 r. stanowili oni 42,4% ludności w wieku 15-89 lat, czyli o 0,3 punktu procentowego mniej niż w pierwszym kwartale.

 

Twórcy raportu wyjaśniają, że do biernych zawodowo zaliczają się osoby, które jeszcze nie weszły do rynku pracy (np. uczniowie), a także emeryci, renciści, osoby utrzymujące się z innych źródeł niż praca, a także ci, którzy w przeszłości pracowali i co prawda odeszli z rynku pracy, ale deklarują, że chcą na niego w przyszłości powrócić. Jest to zatem dość różnorodna grupa.

 

W II kwartale 2021 r. w zbiorowości osób biernych zawodowo w wieku 15-74 lata, liczącej 10474 tys. (dla tej grupy wieku ustalana była przyczyna bierności) połowę stanowili emeryci (50,2%), a drugą w kolejności grupą byli uczniowie i studenci (21,4%).

 

Źródło danych: GUS.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Robotnik produkcyjny

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Maasdijk   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   7 500 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Obowiązki: pakowanie warzyw i owoców, oklejanie produktów, układanie kartonów paletach. Wymagania: podstawowa znajomość języka angielskiego, chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres. Mile widziane: prawo jazdy kat. B;
  • Aon
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    What the day will look like As a member of our team, you’d be responsible for providing administrative support in terms of available insurance policies by organizing, validating, and verifying the data as well as interacting directly with the Dutch teams to deliver the best solutions available on...
  • Orderpicker w magazynie z artykułami dla zwierząt

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień przy użyciu skanera ręcznego; przygotowywanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: komunikatywna znajomość języka angielskiego; mile widziane prawo jazdy kat. B – nie jest wymagane! dobra organizacja pracy; zaangażowanie w wykonywanie...
  • Kierowca wózka widłowego

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa   9 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Obowiązki: kierowanie wózkiem widłowym bocznym; przeprowadzanie konserwacyji wózka; prace magazynowe; praca w systemie zmianowym; Wymagania: doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku; uprawnienia na wózki widłowe boczne - z certyfikatem; prawo jazdy kat. B; znajomość języka...
  • Młodszy specjalista ds. monitoringu należności

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: monitoring i windykacja należności, kontakt telefoniczny i mailowy z Klientami, prowadzenie działań mających na celu terminowe regulowanie zobowiązań przez Klientów, utrzymywanie regularnego kontaktu z Klientami- wyjaśnianie spraw związanych z płatnościami,...
  • Kierownik / Inżynier Robót Budowlanych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski    praca mobilna
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    5 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?