Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Ryczałt ewidencjonowany - definicja, limit, zasady, jak prowadzić, ustawa

Ryczałt ewidencjonowany - definicja, limit, zasady, jak prowadzić, ustawa

 
Ryczałt ewidencjonowany - definicja, limit, zasady, jak prowadzić, ustawa

Ryczałt ewidencjonowany to uproszczona forma rozliczenia podatku od osób fizycznych. Polega na opodatkowaniu przychodów odpowiednią stawką, której wysokość uzależniona jest od rodzaju wykonywanej działalności. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wydaje się korzystnym rozwiązaniem, które jest jednak zarezerwowane dla wybranych. Kto może wybrać ryczałt ewidencjonowany, czym jest podatek ryczałtowy i co warto o nim wiedzieć?

 

Ryczałt ewidencjonowany - definicja

 

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest preferencyjną formą opodatkowania działalności gospodarczej. Z definicji, ryczałt ewidencjonowany mogą wybrać jednoosobowe działalności gospodarcze, spółki jawne partnerskie i cywilne. W przypadku rozliczenia ryczałtowego, podstawą opodatkowania jest przychód osiągnięty przez przedsiębiorcę, bez uwzględniania kosztów. Przedsiębiorcy stosujący podatek ryczałtowy są zobowiązani do prowadzenia ksiąg ewidencyjnych, które będą dokumentowały uzyskane przychody.


Ryczałt ewidencjonowany - limit

 

Tak jak zostało wspomniane wcześniej, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych nie przysługuje każdemu przedsiębiorcy. Aby podatnik mógł zastosować zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych, musi spełnić warunki limitów osiąganych właśnie przychodów. Limit ryczałtu ewidencjonowanego wyrażony jest w euro i przeliczany na walutę polską według średniego kursu euro, ogłaszanego przez NBP na pierwszy roboczy dzień października roku poprzedzającego dany rok podatkowy.

 

W 2019 roku podatek w formie ryczałtu od przychodów mogą wybrać podatnicy, którzy w poprzednim roku podatkowym uzyskali:

 

• przychody z działalności wykonywanej samodzielnie w wysokości nieprzekraczającej 250 tysięcy euro,
• przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, gdzie łączne przychody wspólników nie przekroczyły 250 tysięcy euro,


• w przypadku podatników uprawnionych do kwartalnego rozliczenia podatku limit wynosi 25 tysięcy euro.

W dwóch pierwszych przypadkach zastosowanie ryczałtowej formy opodatkowania jest możliwe, gdy ogólny przychód osiągnięty w 2018 roku nie przekroczył limitu 1 069 875 złotych. W ostatnim – 106 987,50 złotych.


Ryczałt ewidencjonowany – zasady

 

Rozliczenie ryczałtowe jest korzystnym rozwiązaniem przede wszystkim dla przedsiębiorców z małymi kosztami prowadzenia działalności. Taka forma rozliczenia jest najbardziej opłacalna w przypadku biznesu, w którym przedsiębiorca nie ponosi dużych kosztów uzyskania przychodu. Ryczałt ewidencjonowany mogą także wybrać ci przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyli wspomnianego wyżej limitu.

 

Ryczałtowe formy opodatkowania mogą stosować także spółki cywilne, jednak w tym przypadku kwota brana pod uwagę będzie sumą przychodów uzyskanych przez wszystkich wspólników łącznie. Zasady ryczałtu ewidencjonowanego mówią także o stawkach procentowych, którymi ryczałtowiec może być objęty w zależności od prowadzonej działalności.

 

Ryczałt ewidencjonowany – jak rozliczyć?

 

Stawki ryczałtu w 2019 roku wynoszą 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 17%, 20%. Dla przykładu - w przypadku wolnych zawodów, przedsiębiorca będzie płacił 20%. podatku, ale już w przypadku handlu stawka ta wynosi zaledwie 3%. A jak rozliczać ryczałt ewidencjonowany? W tym celu, od sumy przychodów należy odjąć kwotę składek na ubezpieczenia społeczne i dopiero od tej kwoty obliczyć właściwą stawkę podatku.

 

Kwestią, która często budzi wiele wątpliwości jest zagadnienie: „ryczałt ewidencjonowany a VAT”. Warto wiedzieć, że oba te podatki nie wykluczają się wzajemnie, a ryczałtowiec równie dobrze może być aktywnym płatnikiem VAT. Co więcej – ten ostatni może być także zwolniony z prowadzenia ewidencji przychodów pod warunkiem spełnienia określonych wymogów. Jednym z nich jest sporządzanie zestawienia do 20. dnia każdego miesiąca, w którym wykaże się przychody na podstawie danych zawartych w ewidencji, według poszczególnych stawek ryczałtu.

 

Ryczałt ewidencjonowany – jak prowadzić?

 

Jedną z naczelnych zalet prowadzenia działalności na ryczałcie jest uproszczona księgowość. W świetle prawa, ryczałtowcy nie są zobowiązani do prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów. W przypadku ryczałtu ewidencjonowanego, dokumentacja obejmuje między innymi Ewidencję Przychodów. Ewidencja ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych musi być prowadzona oddzielnie dla każdego roku, z podziałem na miesiące. Dokonuje się jej na podstawie rachunków, faktur czy paragonów, nie później niż do 20. dnia następnego miesiąca. Oprócz tego, właściciel firmy ryczałtowej musi prowadzić ewidencję wyposażenia, wykaz środków trwałych i wartości niematerialnych oraz kartę przychodów pracowników.

 

Ryczałt ewidencjonowany – ustawa

 

Wszelkie kwestie związane z ryczałtem od przychodów reguluje Ustawa z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. To w tym dokumencie znajdziemy wszelkie informacje dotyczące tego kto i w jaki sposób może stosować podatek ryczałtowy, na jakich zasadach się rozliczać, czy chociażby jakie stawki stosować. W ustawie o ryczałcie ewidencjonowanym znajdziemy także informację o osobach wykluczonych z grona uprawnionych do jego stosowania. Będą to między innymi działalności gospodarcze z zakresu prowadzenia aptek, lombardów, czy chociażby handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Specjalista ds. Sprzedaży Oprogramowania

    Symfonia Sp. z o.o.   Katowice    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres głównych obowiązków: kontakt z aktualnym klientem; doradztwo i sprzedaż rozwiązań i produktów Symfonii; rzetelne wprowadzanie informacji do systemu CRM; realizacja zadań wartościowych (plan sprzedaży), ilościowych (czynności) oraz jakościowych (rozmowy telefoniczne)
  • Team Leader Działu Produkcyjnego

    JMP Flowers Grupa Producentów Sp. z o.o.   Stężyca (pow. rycki, gm. Stężyca)    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków: planowanie pracy oraz organizacji pracy na poszczególnych obszarach; nadzorowanie i koordynowanie pracy zespołu; zbieranie danych i sporządzanie raportów jakościowych, wydajnościowych; uczestnictwo w spotkaniach tygodniowych Team Liderów; praca w systemie zmianowym;
  • Aon
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    What the day will look like You will work with our global clients daily and as a first point of contact, you’ll be responsible for providing help and guidance regarding clients’ benefits. Also, in your first 3 months: you'll learn how we organize employee benefits for our clients you'll get to...
  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj ludziom wymarzone wakacje!
  • Kontroler jakości

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres zadań: kontrola przestrzegania przyjętych instrukcji i procedur wynikających z wymagań systemów jakościowych HACCP, IFS, QS; kontrola spełniania wymagań dotyczących higieny personelu, kontrahentów, osób wizytujących i odwiedzających zakład; nadzór nad przestrzeganiem regulaminu...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.