Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Ryczałt czy VAT - co wybrać

Ryczałt czy VAT - co wybrać

 
Ryczałt czy VAT - co wybrać

Przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej przyszły przedsiębiorca musi podjąć decyzję, jaką formę rozliczenia podatku dochodowego. Trzeba także wybrać, czy chcemy być podatnikiem VAT, czy też nie. Z niewiadomych przyczyn, wielu przyszłych przedsiębiorców myli oba podatki, wierząc, że musi wybrać między ryczałtem a VAT-em, co jest nieprawdą. Każdy z tych podatków wymaga podjęcia osobnej decyzji. Czym jest ryczałt, a czym VAT?

 

Ryczałt a VAT - różnice


Przede wszystkim należy zawsze pamiętać o tym, że podatek VAT a ryczałt, to dwa zupełnie różne podatki, niemające ze sobą nic wspólnego. Ich utożsamianie można porównać do sytuacji, w której ktoś chciałby zestawić ze sobą np. szynkę i masło. Obie rzeczy można położyć na kanapkę, ale można zjeść chleb bez szynki lub bez masła bądź zjeść wersję wegańską nie uwzględniając żadnego z tych produktów. Tak samo jest właśnie z VAT i ryczałtem.


Czym jest VAT?


VAT to podatek od towarów i usług. Prowadząc firmę, można być podatnikiem VAT czynnym i biernym. Czynny podatnik VAT ma prawo do wystawiania faktur VAT i musi regulować swoje zobowiązania VAT względem urzędu skarbowego
Bierny podatnik VAT to taka firma, która nie przekroczyła limitu 200.000 sprzedaży opodatkowanej i nie jest objęta obowiązkiem rejestracji VAT. W takiej sytuacji podatnik może zadecydować, że chce skorzystać ze zwolnienia VAT. Nie wystawia faktur VAT.


Ryczałt, co to znaczy ?


Ryczałt podatkowy to określona z góry należna kwota, która nie jest zależna od faktycznie poniesionych kosztów czy zużycia. Przykładem może być ryczałt za wywóz śmieci w kamienicy. Każdy mieszkaniec płaci taką samą kwotę, niezależnie od tego, jaką ilość śmieci wygenerował.


Ryczałt to jedna z 4 form opodatkowania podatkiem dochodowym (PIT) stosowana w Polsce przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. Pozostałe to:


    • zasady ogólne (skala podatkowa),
    • podatek liniowy,
    • karta podatkowa.


Dochody pochodzące z prowadzenia działalności gospodarczej (firmy) są opodatkowane podatkiem dochodowym (poza wąskim katalogiem przychodów pochodzących z niektórych dotacji lub budżetu państwa). A towary lub usługi, które są przez tę działalność (firmę) oferowane, są opodatkowane podatkiem VAT (poza sytuacją, kiedy firma jest z VAT zwolniona).


Podatek dochodowy płaci przedsiębiorca. Podatek VAT tak naprawdę płaci nabywca usługi czy towaru (konsument, który kupuje od przedsiębiorcy), a przedsiębiorca jedynie odprowadza ten podatek do Urzędu Skarbowego.
Jak zatem widać, podatek dochodowy oraz podatek VAT to dwa różne rodzaje podatków, które nie są ze sobą związane. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to zaledwie jeden ze sposobów rozliczania się z fiskusem w zakresie podatku dochodowego.


Działalność gospodarcza - VAT czy ryczałt?


Takie pytanie zadają sobie bardzo często osoby zamierzające założyć działalność gospodarczą. Jest ono błędnie postawione, bo nie można analizować tego, czy przy prowadzeniu działalności wybrać ryczałt, czy VAT. Przyszłego przedsiębiorcę czekają tak naprawdę dwa wybory w tej materii:


    1. Jak ma być opodatkowana działalność gospodarcza – ryczałt, skala podatkowa, podatek liniowy czy karta podatkowa?
    2. Czy własna działalność gospodarcza ma być podatnikiem czynnym VAT, czy ma być zwolniona z VAT.
Wybór „działalność VAT czy ryczałt” nie istnieje, bo każda firma może:
    1. Rozliczać się ryczałtem z podatku dochodowego i jednocześnie być czynnym płatnikiem VAT (ryczałt i podatek VAT).
    2. Rozliczać się ryczałtem z podatku dochodowego i nie być płatnikiem VAT (ryczałt bez podatku VAT).
    3. Rozliczać się inną formą z podatku dochodowego i być czynnym płatnikiem VAT (nie ryczałt, ale z VAT).
    4. Rozliczać się inną formą z podatku dochodowego i nie być płatnikiem VAT (ani ryczałt, ani VAT).

 

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych a VAT


Prowadzenie firmy na ryczałcie wiąże się z odprowadzaniem podatku dochodowego, który jest obliczony jako określona stawka procentowa od przychodu przedsiębiorcy. Ryczałtowiec, przy obliczaniu podatku nie uwzględnia żadnych kosztów uzyskania przychodu, a jedyne odliczenia, jakie może zrobić, wiążą się ze składkami ZUS.
Obecnie mamy w Polsce 7 różnych stawek ryczałtu (od 2 do 20 proc), które zależą od typu prowadzonej działalności.
Działalność ryczałtowa może zostać objęta jednocześnie VAT. Zdarzyć się tak może wtedy, kiedy przedsiębiorca:


    • Prowadzi działalność, która nie może skorzystać ze zwolnienia z VAT,
    • Przekroczył limit obrotów uprawniający do zwolnienia z VAT,
    • Chce być VAT-owcem, bo to mu się bardziej opłaca.


Aby prowadzona w oparciu o ryczałt jednoosobowa działalność gospodarcza została uznana za czynnego podatnika VAT, przedsiębiorca musi zgłosić się do rejestracji VAT (druk VAT-R).

 

Czy ryczałtowiec może być VAT-owcem?


Zdecydowanie tak. Każda osoba prowadząca działalność gospodarczą może zadecydować, że chce być czynnym podatnikiem VAT, a w niektórych obszarach działalności jest to konieczne (firma musi być VAT-owcem). To, jaką formę rozliczenia podatku dochodowego wybierze podatnik dla swojej firmy, nie ma w tym wypadku znaczenia.
Zatem czy ryczałtowiec płaci VAT? Jeśli jest jego czynnym podatnikiem i nie skorzystał ze zwolnienia z VAT, to tak – płaci VAT. Ryczałtowiec na Vacie płaci podatek dochodowy od przychodu, a podatek VAT odprowadza do Urzędu Skarbowego. Jeśli dokonał zakupów, które mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, to ma prawo do pomniejszenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony (mimo iż nie wrzuca całej faktury w koszty, bo ze względu na to, że jest ryczałtowcem, nie ma do tego prawa).


W niektórych przypadkach ryczałt z VAT-em będzie stanowił bardzo korzystne rozwiązanie dla podatnika. Będzie tak przede wszystkim w sytuacji, w której ryczałtowiec będzie prowadził sprzedaż również bądź głównie dla firm, będzie na niskiej stawce ryczałtu, a jednocześnie będzie ponosił koszty prowadzenia działalności udokumentowane fakturami VAT. Wprawdzie nie ma prawda odliczyć od przychodu kosztów zakupów, ale mogąc rozliczyć VAT, każdy zakup firmowy jest dla takiego podatnika tańszy. Ryczałt i VAT jednocześnie jest wybierany przez niektóre firmy budowlane i handlowe oraz przez tych przedsiębiorców, którzy nie mogą skorzystać ze zwolnienia VAT, a ryczałt jest dla nich i tak bardziej opłacalny niż skala podatkowa.


Ryczałt a faktura VAT


Sposób rozliczania podatku dochodowego nie ma wpływu na sposób wystawiania faktury dla kontrahenta. Firma na ryczałcie na fakturze VAT umieszcza kwotę netto usługi bądź towaru oraz wartość podatku VAT. Nie umieszcza się żadnych informacji dotyczących tego, czy forma rozlicza się ryczałtem, czy na zasadach ogólnych.
Kiedy ryczałtowiec przechodzi na VAT?
Wtedy, kiedy każda inna osoba prowadząca działalność gospodarczą, czyli kiedy osiągnie limit zwolnienia podmiotowego. Obecnie (2019 r.) wynosi on 40.00 euro (około 200.000 zł) obrotów rocznie. Do wartości tej nie wlicza się podatku.
 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Sztygar Zmianowy Górniczy pod Ziemią / TBM Shift Engineer

    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Praca przy drążeniu tuneli za pomocą tarczy TBM na projekcie rozbudowy II linii Metra w Warszawie, Nadzór nad prowadzeniem robót tunelowych na zmianie, Przestrzeganie obowiązujących przepisów, zarządzeń, instrukcji, norm i wytycznych, Prowadzenie robót zgodnie z...
  • Główna Księgowa / Główny Księgowy

    Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego w Warszawie S.A.   Warszawa, ul. Modlińska 17    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior) / ekspert / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Na tym stanowisku wymagane są następujące umiejętności, m.in.: Nadzór nad prowadzeniem księgowości przez Biuro Rachunkowe. Nadzór nad sporządzaniem deklaracji podatkowych (VAT, PIT, CIT, VAT-UE). Opracowanie Instrukcji obiegu dokumentów księgowych. Kontrola prawidłowości transakcji...
  • Orderpicker w magazynie z artykułami dla zwierząt

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień przy użyciu skanera ręcznego; przygotowywanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: komunikatywna znajomość języka angielskiego; mile widziane prawo jazdy kat. B – nie jest wymagane! dobra organizacja pracy; zaangażowanie w wykonywanie...
  • Kierowca wózka widłowego

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa   9 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Obowiązki: kierowanie wózkiem widłowym bocznym; przeprowadzanie konserwacyji wózka; prace magazynowe; praca w systemie zmianowym; Wymagania: doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku; uprawnienia na wózki widłowe boczne - z certyfikatem; prawo jazdy kat. B; znajomość języka...
  • Robotnik produkcyjny

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Maasdijk   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   7 500 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Obowiązki: pakowanie warzyw i owoców, oklejanie produktów, układanie kartonów paletach. Wymagania: podstawowa znajomość języka angielskiego, chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres. Mile widziane: prawo jazdy kat. B;
  • Kierowca C+E

    TMG Spedition GmbH   Niemcy, Bittterfeld    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Gwarantujemy: Nowoczesną flotę pojazdów (Mercedes, MAN) Wsparcie w ojczystym języku; Terminowość wypłat i atrakcyjny system premiowy; Pomoc przy formalnościach z Niemieckimi instytucjami; Kompleksowe szkolenie wdrożeniowe; Elastyczność w wyborze systemu pracy (2/1, 3/1, lub 4/1)...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?