Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Ryczałt czy VAT - co wybrać

Ryczałt czy VAT - co wybrać

 
Ryczałt czy VAT - co wybrać

Przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej przyszły przedsiębiorca musi podjąć decyzję, jaką formę rozliczenia podatku dochodowego. Trzeba także wybrać, czy chcemy być podatnikiem VAT, czy też nie. Z niewiadomych przyczyn, wielu przyszłych przedsiębiorców myli oba podatki, wierząc, że musi wybrać między ryczałtem a VAT-em, co jest nieprawdą. Każdy z tych podatków wymaga podjęcia osobnej decyzji. Czym jest ryczałt, a czym VAT?

 

Ryczałt a VAT - różnice


Przede wszystkim należy zawsze pamiętać o tym, że podatek VAT a ryczałt, to dwa zupełnie różne podatki, niemające ze sobą nic wspólnego. Ich utożsamianie można porównać do sytuacji, w której ktoś chciałby zestawić ze sobą np. szynkę i masło. Obie rzeczy można położyć na kanapkę, ale można zjeść chleb bez szynki lub bez masła bądź zjeść wersję wegańską nie uwzględniając żadnego z tych produktów. Tak samo jest właśnie z VAT i ryczałtem.


Czym jest VAT?


VAT to podatek od towarów i usług. Prowadząc firmę, można być podatnikiem VAT czynnym i biernym. Czynny podatnik VAT ma prawo do wystawiania faktur VAT i musi regulować swoje zobowiązania VAT względem urzędu skarbowego
Bierny podatnik VAT to taka firma, która nie przekroczyła limitu 200.000 sprzedaży opodatkowanej i nie jest objęta obowiązkiem rejestracji VAT. W takiej sytuacji podatnik może zadecydować, że chce skorzystać ze zwolnienia VAT. Nie wystawia faktur VAT.


Ryczałt, co to znaczy ?


Ryczałt podatkowy to określona z góry należna kwota, która nie jest zależna od faktycznie poniesionych kosztów czy zużycia. Przykładem może być ryczałt za wywóz śmieci w kamienicy. Każdy mieszkaniec płaci taką samą kwotę, niezależnie od tego, jaką ilość śmieci wygenerował.


Ryczałt to jedna z 4 form opodatkowania podatkiem dochodowym (PIT) stosowana w Polsce przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. Pozostałe to:


    • zasady ogólne (skala podatkowa),
    • podatek liniowy,
    • karta podatkowa.


Dochody pochodzące z prowadzenia działalności gospodarczej (firmy) są opodatkowane podatkiem dochodowym (poza wąskim katalogiem przychodów pochodzących z niektórych dotacji lub budżetu państwa). A towary lub usługi, które są przez tę działalność (firmę) oferowane, są opodatkowane podatkiem VAT (poza sytuacją, kiedy firma jest z VAT zwolniona).


Podatek dochodowy płaci przedsiębiorca. Podatek VAT tak naprawdę płaci nabywca usługi czy towaru (konsument, który kupuje od przedsiębiorcy), a przedsiębiorca jedynie odprowadza ten podatek do Urzędu Skarbowego.
Jak zatem widać, podatek dochodowy oraz podatek VAT to dwa różne rodzaje podatków, które nie są ze sobą związane. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to zaledwie jeden ze sposobów rozliczania się z fiskusem w zakresie podatku dochodowego.


Działalność gospodarcza - VAT czy ryczałt?


Takie pytanie zadają sobie bardzo często osoby zamierzające założyć działalność gospodarczą. Jest ono błędnie postawione, bo nie można analizować tego, czy przy prowadzeniu działalności wybrać ryczałt, czy VAT. Przyszłego przedsiębiorcę czekają tak naprawdę dwa wybory w tej materii:


    1. Jak ma być opodatkowana działalność gospodarcza – ryczałt, skala podatkowa, podatek liniowy czy karta podatkowa?
    2. Czy własna działalność gospodarcza ma być podatnikiem czynnym VAT, czy ma być zwolniona z VAT.
Wybór „działalność VAT czy ryczałt” nie istnieje, bo każda firma może:
    1. Rozliczać się ryczałtem z podatku dochodowego i jednocześnie być czynnym płatnikiem VAT (ryczałt i podatek VAT).
    2. Rozliczać się ryczałtem z podatku dochodowego i nie być płatnikiem VAT (ryczałt bez podatku VAT).
    3. Rozliczać się inną formą z podatku dochodowego i być czynnym płatnikiem VAT (nie ryczałt, ale z VAT).
    4. Rozliczać się inną formą z podatku dochodowego i nie być płatnikiem VAT (ani ryczałt, ani VAT).

 

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych a VAT


Prowadzenie firmy na ryczałcie wiąże się z odprowadzaniem podatku dochodowego, który jest obliczony jako określona stawka procentowa od przychodu przedsiębiorcy. Ryczałtowiec, przy obliczaniu podatku nie uwzględnia żadnych kosztów uzyskania przychodu, a jedyne odliczenia, jakie może zrobić, wiążą się ze składkami ZUS.
Obecnie mamy w Polsce 7 różnych stawek ryczałtu (od 2 do 20 proc), które zależą od typu prowadzonej działalności.
Działalność ryczałtowa może zostać objęta jednocześnie VAT. Zdarzyć się tak może wtedy, kiedy przedsiębiorca:


    • Prowadzi działalność, która nie może skorzystać ze zwolnienia z VAT,
    • Przekroczył limit obrotów uprawniający do zwolnienia z VAT,
    • Chce być VAT-owcem, bo to mu się bardziej opłaca.


Aby prowadzona w oparciu o ryczałt jednoosobowa działalność gospodarcza została uznana za czynnego podatnika VAT, przedsiębiorca musi zgłosić się do rejestracji VAT (druk VAT-R).

 

Czy ryczałtowiec może być VAT-owcem?


Zdecydowanie tak. Każda osoba prowadząca działalność gospodarczą może zadecydować, że chce być czynnym podatnikiem VAT, a w niektórych obszarach działalności jest to konieczne (firma musi być VAT-owcem). To, jaką formę rozliczenia podatku dochodowego wybierze podatnik dla swojej firmy, nie ma w tym wypadku znaczenia.
Zatem czy ryczałtowiec płaci VAT? Jeśli jest jego czynnym podatnikiem i nie skorzystał ze zwolnienia z VAT, to tak – płaci VAT. Ryczałtowiec na Vacie płaci podatek dochodowy od przychodu, a podatek VAT odprowadza do Urzędu Skarbowego. Jeśli dokonał zakupów, które mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, to ma prawo do pomniejszenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony (mimo iż nie wrzuca całej faktury w koszty, bo ze względu na to, że jest ryczałtowcem, nie ma do tego prawa).


W niektórych przypadkach ryczałt z VAT-em będzie stanowił bardzo korzystne rozwiązanie dla podatnika. Będzie tak przede wszystkim w sytuacji, w której ryczałtowiec będzie prowadził sprzedaż również bądź głównie dla firm, będzie na niskiej stawce ryczałtu, a jednocześnie będzie ponosił koszty prowadzenia działalności udokumentowane fakturami VAT. Wprawdzie nie ma prawda odliczyć od przychodu kosztów zakupów, ale mogąc rozliczyć VAT, każdy zakup firmowy jest dla takiego podatnika tańszy. Ryczałt i VAT jednocześnie jest wybierany przez niektóre firmy budowlane i handlowe oraz przez tych przedsiębiorców, którzy nie mogą skorzystać ze zwolnienia VAT, a ryczałt jest dla nich i tak bardziej opłacalny niż skala podatkowa.


Ryczałt a faktura VAT


Sposób rozliczania podatku dochodowego nie ma wpływu na sposób wystawiania faktury dla kontrahenta. Firma na ryczałcie na fakturze VAT umieszcza kwotę netto usługi bądź towaru oraz wartość podatku VAT. Nie umieszcza się żadnych informacji dotyczących tego, czy forma rozlicza się ryczałtem, czy na zasadach ogólnych.
Kiedy ryczałtowiec przechodzi na VAT?
Wtedy, kiedy każda inna osoba prowadząca działalność gospodarczą, czyli kiedy osiągnie limit zwolnienia podmiotowego. Obecnie (2019 r.) wynosi on 40.00 euro (około 200.000 zł) obrotów rocznie. Do wartości tej nie wlicza się podatku.
 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Aon
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    What the day will look like Design and implement automation solutions from business and technical requirements. Partner with Business Analysts to define the manual rules used to govern the process, and then translate those rules into automations; Responsibility for scripting and coding in UiPath...
  • Actuarial Analyst

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    What the day will look like Work with colleagues (brokers, analytics and others) to identify and respond to client needs and develop additional opportunities related to products and services; You will perform technical analysis and get an innovative insight into insurance companies, their portfolios...
  • Specjalista / Specjalistka ds. organizacji i rozwoju transportu

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Obowiązki: Pracę z istniejącymi przewoźnikami oraz pozyskiwanie nowych (praca z giełdą transportową eu). Uzgadnianie warunków przewozu z istniejącymi klientami, partnerami i oddziałami firmy (kalkulacja stawek, trasa, terminy dostaw itp.). Nadzorowanie realizacji zleceń transportowych i...
  • Spawacz konstrukcji stalowych MAG / MIG lub WIG

    Ideale Jobs GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   14 000 - 18 600 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    6 godz.
    Zakres obowiązków: Praca przy spawaniu technikami MAG lub MIG według ustalonego planu. Przygotowanie materiałów do spawania, w tym cięcie, czyszczenie i szlifowanie. Składanie i montaż konstrukcji metalowych.

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.