Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Rozmowa kwalifikacyjna w sklepie odzieżowym - co musisz wiedzieć

Rozmowa kwalifikacyjna w sklepie odzieżowym - co musisz wiedzieć

 
Rozmowa kwalifikacyjna w sklepie odzieżowym - co musisz wiedzieć

Praca w handlu może być dochodowym i pasjonującym zajęciem. Jeśli lubimy kontakt z ludźmi, mamy zacięcie do negocjacji, a do tego interesują nas najnowsze modowe trendy, warto poszukać zatrudnienia w branży odzieżowej.

Jak wygląda rozmowa o pracę w sklepie z ubraniami? I co powiedzieć o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej, aby zostać zatrudnionym? Jeśli właśnie zastanawiasz się nad tymi kwestiami, nasz artykuł pomoże rozwiać Twoje wątpliwości.

 

Rozmowa kwalifikacyjna - pytania i odpowiedzi - sprzedawca

 

Rozmowa kwalifikacyjna, często potocznie nazywana „rozmową klasyfikacyjną” zazwyczaj jest stresującą sytuacją. Co zrobić, aby wyjść z niej zwycięsko? Pamiętajmy, że zawsze liczy się dobre pierwsze wrażenie. Na stanowiskach sprzedażowych jest ono szczególnie ważne. Entuzjazm, uśmiech, komunikatywność, kreatywność – w kontakcie z klientem to niemal podstawowe atrybuty sprzedawcy. I w komplecie ze znajomością języka angielskiego są najczęściej spotykanymi w ogłoszeniach wymaganiami. Jak weryfikuje się te cechy podczas rozmowy kwalifikacyjnej w sklepie odzieżowym?

 

Poza omówieniem standardowych kwestii, które zawarliśmy w CV, możemy spodziewać się także bardziej branżowych pytań rekrutacyjnych na stanowisko sprzedawcy. Poniżej prezentujemy kilka przykładów.

 

Co pan/pani sądzi o trendach modowych tej jesieni?

To pytanie weryfikuje, czy w ogóle orientujemy się w temacie odzieży, czy będziemy potrafili porozmawiać o tym z klientem. Warto więc przed rozmową prześledzić modowe nowinki.

 

Jaki jest pana/pani ulubiony styl ubierania?

Rekruter po pierwsze sprawdzi, czy nasz wizerunek jest spójny z wizerunkiem marki, czy dobrze czujemy się w tematyce bardziej eleganckich stylizacji, czy raczej bliższy nam jest młodzieżowy, luźny outfit.

 

Jakiej porady w kwestii doboru kolorystyki mógłby/mogłaby mi pan/pani udzielić?
Płynna, merytoryczna i zdecydowana odpowiedź pokaże, że naszą mocną stroną jest doradzanie klientom. Ważne, aby swoje zdanie logicznie i przekonywająco uzasadnić.

 

Podczas rozmowy o pracę w sklepie odzieżowym rekruterzy nie tylko zadają pytania ściśle związane ze stanowiskiem. Predyspozycje kandydata mogą być sprawdzane podczas scenek sprzedażowych, często bardzo abstrakcyjnych (np. zaproponowanie Eskimosowi zakupu śniegu). Takie rozwiązanie weryfikuje szeroki zakres kompetencji, m.in. opanowanie, wiedzę merytoryczną, kreatywność i odporność na stres. Sprawdza także, czy wiemy, jak przebiega cały proces sprzedaży (od nawiązania kontaktu, przez rozpoczęcie rozmowy i dzięki pytaniom otwartym do klienta w sklepie odzieżowym zbadania oczekiwań, aż do prezentacji oferty i sfinalizowania transakcji).


Rozmowa kwalifikacyjna w sklepie odzieżowym - przydatne zwroty

 

Rekruter podczas rozmowy kwalifikacyjnej do sklepu odzieżowego sprawdzi przede wszystkim, czy będziemy potrafili zrealizować cele sprzedażowe. Dlatego na każdym etapie warto pamiętać, że jesteśmy traktowani jak potencjalni sprzedawcy. Powinniśmy być w związku z tym uśmiechnięci, otwarci, a jednocześnie nienachalni. Na pytania na rozmowie kwalifikacyjnej do sklepu odpowiadajmy rzeczowo. Kluczowe podczas rekrutacji będą umiejętność prowadzenia dialogu i zadawania trafnych pytań.

 

O czym pamiętać? O nawiązywaniu do oczekiwań pracodawcy zawartych w ogłoszeniu. Komunikatywność, otwartość, entuzjazm, znajomość technik sprzedażowych, nastawienie na cel, zaangażowanie, sumienność – te słowa warto wpleść w nasze wypowiedzi.

 

Jakie zwroty mogą być przydatne? Te które świadczą o marketingowych zdolnościach. Zwłaszcza jeśli odgrywamy scenkę sprzedażową, wykażmy się umiejętnością poprowadzenia dialogu w taki sposób, aby zmierzał do zaprezentowania oferty i sfinalizowania transakcji. Zapomnijmy (zwłaszcza na początku rozmowy w klientem) o pytaniach: „Czy w czymś mogę pomóc?”, „Czy coś pokazać?”. Zdecydowanie lepsze będą takie, które zaangażują rozmówcę i skłonią go do dalszej konwersacji: „Na jaką okazję szuka pani sukienki?” „Jakiej sukienki pani szuka?”. Powyższe przykłady pytań otwartych przydadzą się na początku sprzedaży, a w połączeniu z umiejętnym stosowaniem pytań zamkniętych pokażą, że sprawdzimy się w pracy w sklepie odzieżowym.

 

Co mówić na rozmowie kwalifikacyjnej do sklepu odzieżowego

 

Pamiętajmy, że to jak oraz co mówi na rozmowie kwalifikacyjnej kandydat, powinno być przejawem jego kompetencji. Ważne będą więc zdecydowany ton i przekonanie o swoich umiejętnościach. Skupmy się na tym, aby nasze odpowiedzi sugerowały, że jesteśmy odpowiednimi kandydatami do pracy w sklepie. Starajmy się nawiązywać do wymagań z ogłoszenia - uzasadnijmy tezę, że idealnie sprawdzimy się w roli sprzedawcy. Na pewno doświadczenie zawodowe będzie pomocne – ale w przypadku tej pracy zazwyczaj nie jest ono obligatoryjne.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Doradca ds. Sprzedaży Rozwiązań IT

    Symfonia Sp. z o.o.   Katowice    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    Twoje zadania: Obsługa obecnych klientów; Doradztwo i sprzedaż produktów Symfonii; Aktualizacja danych w systemie CRM; Realizacja celów sprzedażowych i jakościowych;
  • Aon
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    What the day will look like Design and implement automation solutions from business and technical requirements. Partner with Business Analysts to define the manual rules used to govern the process, and then translate those rules into automations; Responsibility for scripting and coding in UiPath...
  • Actuarial Analyst

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    What the day will look like Work with colleagues (brokers, analytics and others) to identify and respond to client needs and develop additional opportunities related to products and services; You will perform technical analysis and get an innovative insight into insurance companies, their portfolios...
  • Specjalista / Specjalistka ds. organizacji i rozwoju transportu

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Obowiązki: Pracę z istniejącymi przewoźnikami oraz pozyskiwanie nowych (praca z giełdą transportową eu). Uzgadnianie warunków przewozu z istniejącymi klientami, partnerami i oddziałami firmy (kalkulacja stawek, trasa, terminy dostaw itp.). Nadzorowanie realizacji zleceń transportowych i...

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.