Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon

Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon

 
Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon

Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon - czy można się do niej przygotować?

 

Coraz częściej jedną z metod rekrutacji jest rozmowa kwalifikacyjna przez telefon. Tak jak na zwykłą rozmowę kwalifikacyjną, tak samo do tej telefonicznej trzeba się odpowiednio przygotować. Jeśli mamy wybór terminu przeprowadzenia rozmowy, to należy ustalić z rekruterem taki moment, w którym nie będzie nas ograniczał czas ani miejsce.

 

Nie powinniśmy się nigdzie spieszyć, ponieważ bardzo źle może wyglądać przerywanie rozmowy, ze względu na inne zobowiązania (np. obowiązki w starej pracy lub wizyta gości). Kiedy będziemy mieli komfort nieograniczonego czasu, w spokoju będziemy mogli wysłuchać wszystkiego i odpowiadać na pytania.

 

Swobodę powinno zapewnić również miejsce. Rozmowa przeprowadzana np. podczas podróży lub w obcym towarzystwie będzie generować z jednej strony nasze skrępowanie, a z drugiej nieprzewidziane hałasy w tle (rozmowy, śmiechy, szumy, samochody, itp.).

 

Podczas takiej rozmowy dobrze jest mieć przed sobą dokumenty, które składało się podczas rekrutacji. To na podstawie ich zawartości jest prowadzona rozmowa, więc wygodniej będzie mieć „podporę” w postaci tekstu. Jeśli wysyłaliśmy bardzo dużo życiorysów, zmienialiśmy je, dobrze być przygotowanym i wiedzieć, do dokładnie jakiego dokumentu odnosi się rozmówca.

 

Wygodnie jest też mieć możliwość notowania. Podczas rozmowy nie wypada przerywać rozmówcy, więc kiedy pojawią się nam jakieś pytania, zapiszmy je sobie i zadajmy, kiedy nastanie odpowiedni moment.

 

Rozmowa rekrutacyjna przez telefon - zasady

 

Rozmowa rekrutacyjna przez telefon od zwykłej różni się tym, że na swój wizerunek pracujemy wyłącznie głosem. Należy zwracać uwagę na słownictwo, intonację, sposób mówienia. Rozmowa o pracę przez telefon to nie rozmowa z kolegami czy koleżankami. Przede wszystkim trzeba być opanowanym i zachować spokój. Stres, poddenerwowanie czy irytacja – bardzo łatwo mogą zostać zdemaskowane przez sposób, w jaki mówimy.

 

Kolejną zasadą jest zadbanie o odpowiedni odbiór połączenia. Jeśli rekrutera przywita śmieszna melodyjka (lub inne odgłosy), mające umilić okres oczekiwania lub nieodpowiedni tekst nagrany przez nas na pocztę głosową - rekruter będzie mógł nam zarzucić brak profesjonalnego, poważnego podejścia.

 

Podczas telefonicznej rozmowy kwalifikacyjnej dobrze jest unikać krótkich potwierdzeń typu „aha”, „yhm” itp. Może to stanowić trudność. W trakcie zwykłej rozmowy nasze zrozumienie tematu możemy okazać kiwnięciem głowy, mimiką lub po prostu utrzymując kontakt wzrokowy. Brak takiej możliwości podczas rozmowy telefonicznej trochę prowokuje w nas do werbalizowania krótkich, niemerytorycznych sformułowań. Może to działać na naszą niekorzyść. Rekruter może odnieść wrażenie, że jesteśmy speszeni lub wystraszeni. Lepiej skorzystać ze sformułowań typu „rozumiem”, „dobrze”. Jednak trzeba zwrócić uwagę, by nie przesadzać w ich stosowaniu.

 

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon podstawową zasadą powinno być okazywanie szacunku dla rozmówcy. Powinniśmy słuchać go ze zrozumieniem. Nie należy przerywać, zagadywać, czy wykazywać irytacji lub znudzenia.

 

Rozmowa o pracę przez telefon - kiedy zastępuje tradycyjną rozmowę o pracę?

 

Rekrutacja telefoniczna jest coraz częściej przeprowadzana przez rekruterów. Zastępuje bądź uprzedza pierwsze rozmowy kwalifikacyjne. Często ma zastosowanie, kiedy to sam rekruter chce się zapoznać z profilem aplikanta. Na podstawie takiej rozmowy ocenia, czy przedstawić go przyszłemu pracodawcy.

 

Rozmowa telefoniczna czy wideorozomowa mają oczywiście zastosowanie w sytuacjach, kiedy niemożliwe jest osobiste spotkanie z kandydatem (z powodu znacznej odległości lub konieczności szybkiego przeprowadzenia wywiadu rekrutacyjnego).

 

Czy to telefon, czy spotkanie – zawsze powinniśmy przygotować się na taką sytuację i w umiejętny sposób przedstawić swoją kandydaturę.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Robót

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Do obowiązków kierownika robót należeć będzie wykonywanie obowiązków przewidzianych w aktualnie obowiązujących przepisach prawa w tym prawa budowlanego i aktach wykonawczych tego prawa.
  • Inżynier ds. Infrastruktury Technicznej i Konserwacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Opis stanowiska: Przygotowanie obiektów do otwarcia oraz udział w odbiorach inwestycji. Nadzór nad przeglądami technicznymi i konserwacją budynków oraz instalacji. Koordynacja napraw, modernizacji i rozbudowy infrastruktury. Współpraca z zewnętrznymi serwisami technicznymi i remontowymi....
  • Specjalista / Specjalistka ds. Obsługi Gwarancyjnej

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Opis stanowiska: Obsługa klienta – przyjmowanie zgłoszeń, diagnozowanie usterek oraz nadzorowanie ich usuwania. Współpraca z generalnymi wykonawcami, firmami budowlanymi oraz wewnętrznymi działami firmy. Prowadzenie odbiorów mieszkań oraz archiwizacja dokumentacji technicznej.
  • Kierownik Projektu ds. Inwestycji Budowlanych

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Opis stanowiska: Kompleksowe zarządzanie projektami budowlanymi od pozwolenia na budowę po przekazanie nieruchomości do użytkowania. Nadzór nad budżetem, harmonogramem oraz dokumentacją techniczną projektów. Koordynacja odbiorów końcowych inwestycji oraz optymalizacja kosztów realizacji....
  • Kierowca plandeki C+E / Kierowca wywrotki C+E

    TMG Spedition GmbH   Niemcy, Bittterfeld    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Co oferujemy? flotę pojazdów marki Mercedes i MAN; dyspozycję w języku polskim; rejestrację pracowników w niemieckich kasach chorych, urzędach skarbowych oraz wsparcie w kwestiach takich jak zasiłek rodzinny itp. terminowe wypłaty; system premiowy; szkolenie przed rozpoczęciem pracy;...
  • Operator Koparki

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Wymagania: minimum 5 letnie doświadczenie na ww. stanowisku; wykształcenie zawodowe lub techniczne; mile widziana znajomość j. niemieckiego; samodzielność; sumienność dokładność oraz rzetelność;

Najnowsze artykuły

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów Czarnego Piątku, Black Weeked i wreszcie Cyber Monday, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Skorzystaj promocji i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadszedł długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy jest to najgorszy dzień w pracy sprzedawcy? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku. 

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!