Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Rozmowa dyscyplinująca – kiedy, konsekwencje, co zawiera notatka służbowa

Rozmowa dyscyplinująca – kiedy, konsekwencje, co zawiera notatka służbowa

 
Rozmowa dyscyplinująca – kiedy, konsekwencje, co zawiera notatka służbowa

Rozmowa dyscyplinująca – czym jest


Prowadzenie firmy lub praca na stanowisku managera, wiąże się z licznymi obowiązkami. Jednym z takich zadań, do których przełożony przywiązuje dużą wagę, jest ocena pracownika. Każdy pracodawca chce mieć w swojej firmie najlepszych pracowników, którzy będą sumiennie i rzetelnie wypełniać swoje obowiązki. Co zrobić, gdy widzimy, że któryś z naszych podwładnych nie radzi sobie ze swoimi obowiązkami, lub zwyczajnie je lekceważy?

W takiej sytuacji przełożony może zaprosić „delikwenta” na rozmowę dyscyplinującą. Jest to rozmowa, podczas której pracodawca przedstawi podwładnemu niedociągnięcia (bądź rażące naruszenia) w trakcie wykonywania obowiązków. Należy tutaj jednak zaznaczyć, że rozmowa ta musi z obu stron przebiegać w sposób kulturalny, a pracodawca nie może naruszać godności pracownika.

Zapraszając pracownika na takie spotkanie, warto go wcześniej na to przygotować, zaznaczając, co będzie jego tematem. Dzięki temu pracownik będzie mógł sam przygotować swoje kontrargumenty bądź zaproponować plan naprawczy. Rozmowa dyscyplinująca z pracownikiem powinna odbywać się w jak najmniejszym gronie, co może oszczędzić pracownikowi możliwych późniejszych upokorzeń.
Ważne jest także przedstawienie konkretów ze strony pracodawcy. Pracownik musi dokładnie wiedzieć, co jest mu zarzucane, ponieważ tylko w takim przypadku mogą zostać przedsięwzięte środki zaradcze, dzięki którym pracownik będzie mógł poprawić swoje błędy.

 

Rozmowa dyscyplinująca – kiedy


Jest wiele powodów, które mogą doprowadzić do rozmowy dyscyplinującej. Pracodawca może przeprowadzić rozmowę dyscyplinującą wtedy, kiedy pracownik notorycznie spóźnia się do pracy i przedłuża swoje przerwy, jego działania są nieefektywne, co wpływa także na pracę innych członków zespołu, jest konfliktowy i nie widzi swoich błędów (przy czym cały czas wytyka błędy swoim kolegom i koleżankom), nie stosuje się do zasad BHP, czym naraża nie tylko siebie, ale również współpracowników, obraża kolegów, nie stosuje się do zaleceń, jakie dostaje od swojego przełożonego, popełnia wciąż te same błędy, pomimo że był już wiele razy upominany.

Czasem podczas rozmowy dyscyplinującej może okazać się, że podwładny w danym momencie boryka się z problemami zdrowotnymi, które uniemożliwiają mu rzetelne wykonywanie obowiązków. Warto także zapytać, czy podwładny nie ma jakichś problemów osobistych, które wpływają na obniżenie poziomu efektywności.

 

Rozmowa dyscyplinująca – konsekwencje


W większości przypadków rozmowy dyscyplinujące mają charakter mniej formalny. Pracodawca przedstawia niedociągnięcia w pracy podwładnego, tym samym licząc, że wpłynie ona na poprawę jakości wykonywanych obowiązków. Pracownik powinien też zobligować się do tego, że dołoży wszelkich starań, aby jego praca przynosiła jak najlepsze efekty.

W przypadku braku zauważalnej poprawy możemy kolejny raz upomnieć pracownika z zastosowaniem notatki służbowej, którą dołączymy do akt pracownika. W tym przypadku można także uciec się do zastosowania pewnych kar, między innymi upomnienia, a w skrajnych przypadkach nagany.

 

Notatka służbowa z rozmowy z pracownikiem – co zawiera


Jeżeli przełożony zdecyduje się na taki krok, to może sporządzić notatkę służbową z rozmowy z pracownikiem. Taki dokument powinien zawierać datę oraz przyczynę spotkania. Warto tutaj dokładnie opisać zarzuty stawiane wobec podwładnego oraz plan naprawczy, który został skonsultowany z osobą zainteresowaną. Notatkę służbową należy dołączyć do akt pracownika. Warto jednak podkreślić, że taki dokument nie może być emocjonalnym oskarżeniem pracownika, a notatką, która przedstawia same fakty.
Pracodawca nie może sporządzić takiej notatki bez naszej wiedzy – musi ona być oddana do wglądu pracownika, natomiast nie może być rozpowszechniana wśród osób trzecich.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Skoczek / Kierowca w Transporcie Międzynarodowym

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Kierowca C+E / Skoczek

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...
  • Spedytor międzynarodowy / Spedytorka międzynarodowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Obowiązki: planowanie, uzgadnianie warunków dostawy z przewoźnikiem, przygotowanie i wysyłka zamówienia transportowego, operacyjne prowadzenie transportu, kontrolowanie przez przewoźnika warunków dostawy, współpraca z innymi działami przedsiębiorstwa, informowanie klienta o postępie...
  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu opieki seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Opis stanowiska wykonywanie zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.