Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Równe traktowanie w zatrudnieniu – zasada równego traktowania, Kodeks pracy

Równe traktowanie w zatrudnieniu – zasada równego traktowania, Kodeks pracy

 
Równe traktowanie w zatrudnieniu – zasada równego traktowania, Kodeks pracy

Równe traktowanie - Kodeks pracy

 

Artykuł 183. Kodeksu pracy mówi, że pracodawca jest zobowiązany traktować wszystkich pracowników w taki sam sposób. Zasada równego traktowania ma dotyczyć nawiązywania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, przyznawania awansów oraz dostępu do szkoleń w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Naruszenie zasady równego traktowania jest poważnym wykroczeniem przeciwko prawu pracownika do godnej pracy.

 

Równe traktowanie w zatrudnieniu

 

Zasada równego traktowania nie dotyczy tylko pracowników zatrudnionych w danej firmie. Odnosi się ona również do kandydatów na dane stanowisko oraz do byłych pracowników. W przypadku rekrutacji pracodawca musi pamiętać, że nie może dyskryminować ze względu na płeć, wiek, stan zdrowia, rasę, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, wyznanie, pochodzenie etniczne, orientację seksualną, rodzaj umowy o pracę oraz wymiar czasu pracy.

 

Naruszenie któregoś z wyżej wymienionych aspektów jest traktowane jak dyskryminacja. Zjawisko dyskryminacji występuje wtedy, gdy pracownik jest traktowany inaczej ze względu na co najmniej jeden czynnik.


Warto zwrócić uwagę, czy pracownicy zajmujący takie samo stanowisko, mający porównywalne doświadczenie oraz wykształcenie, otrzymują takie samo wynagrodzenie. Jest to kluczowe zwłaszcza przy ustalaniu pensji kobiet i mężczyzn. W wielu przypadkach kobiety mogą powiedzieć, że wykonując te same obowiązki, są gorzej opłacane. Jest to jeden z bardziej powszechnych rodzajów dyskryminacji oraz nierównego traktowania pracowników.

 

Zasada równego traktowania w zatrudnieniu

 

Jeżeli pracownik czuje, że została w stosunku do jego osoby naruszona zasada równego traktowania w zatrudnieniu, to może ubiegać o odszkodowanie, które nie może być niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku. Skargę można złożyć do sądu pracy lub Państwowej Inspekcji Pracy (PIP). W przypadku zgłoszenia naruszeń do PIP, w danym miejscu pracy rozpoczyna się szczegółowa kontrola, która ma na celu sprawdzenie zasadności złożonej skargi. Osoba zgłaszająca taką skargę ma zapewnioną pełną anonimowość.

 

Pracodawca nie może później wyciągać żadnych negatywnych konsekwencji w stosunku do pracownika, który walczył o swoje prawa. Oznacza to, że pracodawca nie może w takiej sytuacji rozwiązać umowy o pracę, tym bardziej bez zachowania okresu wypowiedzenia.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów Czarnego Piątku, Black Weeked i wreszcie Cyber Monday, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Skorzystaj promocji i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadszedł długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy jest to najgorszy dzień w pracy sprzedawcy? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku. 

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!