Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Rotacja pracowników – przyczyny, wskaźnik rotacji

Rotacja pracowników – przyczyny, wskaźnik rotacji

 
Rotacja pracowników – przyczyny, wskaźnik rotacji

W niektórych firmach trudno spotkać pracownika o stażu dłuższym niż pół roku. Duża rotacja personelu dla wielu przedsiębiorstw może stanowić poważny problem. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, by ją ograniczyć?

 

Rotacja pracowników – dlaczego pracownicy odchodzą


Fluktuacja kadr oznacza jednoczesny odpływ pracowników z firmy przy wysokim poziomie napływu nowych osób. O ile przedsiębiorstwo może kontrolować liczbę zatrudnianych pracowników, na decyzje o odejściu ma znacznie mniejszy wpływ.

Dlaczego pracownicy odchodzą? Przyczyny leżą zarówno w ogólnej sytuacji na rynku pracy, jak i warunkach zatrudnienia w danej firmie. Do najważniejszych należą:

    • niska stopa bezrobocia i niż demograficzny – pracodawcy konkurują między sobą o pracownika,
    • specyfika młodego pokolenia, które nie boi się częstych zmian zatrudnienia,
    • niesatysfakcjonujące wynagrodzenie i opóźnienia w jego otrzymywaniu,
    • brak możliwości awansu i rozwoju,
    • warunki pracy niespełniające oczekiwań,
    • zbyt częste nadgodziny i źle ustawiony grafik,
    • zła atmosfera w pracy, nadmierny stres wynikający na przykład z niezdrowej rywalizacji lub konfliktów z innymi osobami w firmie,
    • mobbing, brak wsparcia ze strony przełożonego,
    • brak świadczeń socjalnych,
    • zbyt wysokie wymagania dotyczące wydajności pracownika, brak równowagi między życiem prywatnym a pracą,
    • brak możliwości pracy zdalnej lub indywidualnego rozkładu czasu pracy,
    • brak akceptacji dla zmian wprowadzanych w organizacji pracy,
    • monotonia i nuda,
    • nieprzestrzeganie zasad BHP, podejrzenie o łamanie prawa przez pracodawcę,
    • masowe opuszczanie firmy przez innych pracowników.

Co więcej, na wzmożoną rotację kadr wpływ ma też wielkość przedsiębiorstwa. Wiele osób może uznawać przejście do firmy o bardziej rozbudowanych strukturach za rodzaj awansu społecznego. Poziom fluktuacji pracowników uzależniony jest też od branży – na przykład handlowcy czy dziennikarze zwykle częściej zmieniają pracę niż nauczyciele lub urzędnicy.

 

Wskaźnik rotacji pracowników


Gdy pracownicy odchodzą, firma ponosi niemałe wydatki – koszty administracyjne, związane w wypłacaniem odpraw czy ekwiwalentów za niewykorzystane urlopy. Ponadto, osoba w okresie wypowiedzenia zwykle pracuje mniej wydajnie niż podwładni wiążący z przedsiębiorstwem swoją przyszłość.

Do tego dochodzą kolejne wydatki i obowiązki, wynikające z konieczności zatrudnienia nowego pracownika. Rekrutacja, przygotowanie umowy, wysłanie kandydata na badanie lekarskie, zgłoszenie go do ZUS-u, szkolenie BHP i inne kursy przygotowujące nową osobę do pracy w firmie – to wszystko wymaga czasu i nierzadko sporo kosztuje, sprawiając, że rotacja personelu w większości przedsiębiorstw nie jest pożądana.

By kontrolować to zjawisko, firmy stosują tzw. wskaźniki rotacji, dzięki którym mogą określić, czy borykają się z problemem kadrowym. Wskaźniki pomagają też odpowiedzieć na pytanie, kiedy odpływu pracowników można uniknąć.

Jak wygląda obliczanie rotacji? Najczęściej stosuje się tzw. ogólny wskaźnik fluktuacji kadr. Oblicza się go na podstawie ilorazu całkowitej liczby osób, które odeszły z pracy w danym roku oraz całkowitej liczby aktualnie zatrudnionych pracowników. Otrzymaną wartość mnożymy przez sto. Wynik stanowi procentowy poziom odpływu i napływu nowych ludzi w firmie. Zauważmy, że wskaźnik rotacji zatrudnienia całkowicie pomija takie kwestie jak staż czy przyczyny rezygnacji w pracy.

Innym sposobem na określenie poziomu rotacji stanowisk jest obliczenie tzw. wskaźnika zwolnień. Stanowi on iloraz liczby osób zwolnionych w danym okresie i ogólnej liczby pracowników pomnożony przez sto. Co istotne, wynik procentowy bierze pod uwagę jedynie fluktuację, na którą pracownicy nie mają wpływu. Dlatego uzyskane dane często uzupełnia się o tzw. wskaźnik dobrowolnych odejść. Ten za pierwszą wartość przyjmuje liczbę osób, które same zdecydowały się na opuszczenie przedsiębiorstwa (pozostałe wartości pozostają bez zmian).

Narzędziem pomocniczym wobec wskaźników fluktuacji pracowników jest też tzw. wskaźnik stabilizacji. By go obliczyć, liczbę pracowników zatrudnionych przez co najmniej rok należy podzielić przez całkowitą liczbę osób pracujących w firmie w minionym roku i pomnożyć całość przez sto.

Każdy z podanych wzorów rotacji pracowników dostarcza pracodawcy nieco innych informacji na temat warunków kadrowych w firmie. Jednoczesne stosowanie kilku z nich ułatwia wykrycie problemu i opracowanie strategii, jak zatrzymać u siebie pracowników na dłużej. Pamiętajmy jednak, że nie uniwersalnego poziomu rotacji, który byłby korzystny w każdych warunkach – przedsiębiorstwa różnią się od siebie i mają różnorodne zapotrzebowania kadrowe. Najczęściej uznaje się jednak, że w przypadku przedsiębiorstw działających w stabilnych branżach, wskaźnik fluktuacji nie powinien przekraczać około 10%.

 

Jak przeciwdziałać rotacji zatrudnienia


Od kilku lat Polska znajduje się w ścisłej czołówce państw Unii Europejskiej, w których wskaźniki fluktuacji pracowników są najwyższe. Budzi to uzasadniony niepokój części przedsiębiorców. Dlatego szukają oni sposobów na ograniczenie rotacji zatrudnionych.

By jej skutecznie przeciwdziałać, należy oddzielić czynniki wpływające na odchodzenie z pracy zależne od warunków panujących w firmie od powodów niezależnych.
Dobrą praktyką jest cykliczne przeprowadzanie anonimowych ankiet, w których personel wskazuje na najważniejsze problemy dotyczące warunków zatrudnienia. Dzięki temu firma może szybko reagować na pojawiające się trudności i podnosić atrakcyjność zatrudnienia.

Co więcej, nadmiernej rotacji przeciwdziała również dokładna selekcja pracowników już na poziomie rekrutacji. Czy rzeczywiście są zainteresowani firmą, czy jest to jedynie krótki przystanek na drodze do kariery innego rodzaju? Czy mają właściwe kwalifikacje? Czy będą pasować do zespołu? By odpowiednio wcześnie to zweryfikować, pracodawcy często oferują kandydatom umowę na czas próbny.

Ponadto, rzucanie nowych pracowników na głęboką wodę nie zawsze jest dobrym pomysłem. Jeśli zostaną wdrożeni w nowe obowiązki stopniowo i otrzymają od przełożonych czy współpracowników życzliwą pomoc, szansa, że nie zrezygnują po pierwszych napotkanych trudnościach, rośnie.

Pamiętajmy, że rotacja pracowników to zjawisko, którego nie sposób całkowicie wyeliminować. Napływ nowych osób w wielu przypadkach jest dla firmy bardzo korzystny. Ważne, by szybko reagować na problemy kadrowe i stworzyć w przedsiębiorstwie takie warunki, które zachęcą pracowników do związania się z nim na dłużej.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Product Governance Analyst

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    16 godz.
    How this opportunity is different The product governance team has undergone some exciting new changes which means that we are in the process of embedding the new framework and systems into our team. These processes will help Aon to cater for the varied range of products and services under our remit...
  • Pracownik ds. fakturowania i rozliczeń w firmie transportowej

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   4 300 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Twój zakres obowiązków: Wystawianie faktur: Wdrażanie procesu wystawiania faktur oraz dbanie o ich terminową i poprawną emisję. Uzgadnianie i weryfikacja danych: Dokładna weryfikacja i porównywanie danych, zarówno finansowych, jak i operacyjnych, w celu zapewnienia zgodności i...
  • Doradca Klienta w Dziale Guest Relations

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Twoje obowiązki: Przyjmowanie zgłoszeń i reklamacji od Klientów (drogą telefoniczną oraz e-mailowa), Kontakt z Klientami, działami firmy oraz podmiotami zewnętrznymi w celu rozpatrzenia reklamacji, Procesowanie reklamacji pomiędzy Działami Firmy a podmiotami zewnętrznymi, Koordynacja...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?