Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Rotacja pracowników – przyczyny, wskaźnik rotacji

Rotacja pracowników – przyczyny, wskaźnik rotacji

 
Rotacja pracowników – przyczyny, wskaźnik rotacji

W niektórych firmach trudno spotkać pracownika o stażu dłuższym niż pół roku. Duża rotacja personelu dla wielu przedsiębiorstw może stanowić poważny problem. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, by ją ograniczyć?

 

Rotacja pracowników – dlaczego pracownicy odchodzą


Fluktuacja kadr oznacza jednoczesny odpływ pracowników z firmy przy wysokim poziomie napływu nowych osób. O ile przedsiębiorstwo może kontrolować liczbę zatrudnianych pracowników, na decyzje o odejściu ma znacznie mniejszy wpływ.

Dlaczego pracownicy odchodzą? Przyczyny leżą zarówno w ogólnej sytuacji na rynku pracy, jak i warunkach zatrudnienia w danej firmie. Do najważniejszych należą:

    • niska stopa bezrobocia i niż demograficzny – pracodawcy konkurują między sobą o pracownika,
    • specyfika młodego pokolenia, które nie boi się częstych zmian zatrudnienia,
    • niesatysfakcjonujące wynagrodzenie i opóźnienia w jego otrzymywaniu,
    • brak możliwości awansu i rozwoju,
    • warunki pracy niespełniające oczekiwań,
    • zbyt częste nadgodziny i źle ustawiony grafik,
    • zła atmosfera w pracy, nadmierny stres wynikający na przykład z niezdrowej rywalizacji lub konfliktów z innymi osobami w firmie,
    • mobbing, brak wsparcia ze strony przełożonego,
    • brak świadczeń socjalnych,
    • zbyt wysokie wymagania dotyczące wydajności pracownika, brak równowagi między życiem prywatnym a pracą,
    • brak możliwości pracy zdalnej lub indywidualnego rozkładu czasu pracy,
    • brak akceptacji dla zmian wprowadzanych w organizacji pracy,
    • monotonia i nuda,
    • nieprzestrzeganie zasad BHP, podejrzenie o łamanie prawa przez pracodawcę,
    • masowe opuszczanie firmy przez innych pracowników.

Co więcej, na wzmożoną rotację kadr wpływ ma też wielkość przedsiębiorstwa. Wiele osób może uznawać przejście do firmy o bardziej rozbudowanych strukturach za rodzaj awansu społecznego. Poziom fluktuacji pracowników uzależniony jest też od branży – na przykład handlowcy czy dziennikarze zwykle częściej zmieniają pracę niż nauczyciele lub urzędnicy.

 

Wskaźnik rotacji pracowników


Gdy pracownicy odchodzą, firma ponosi niemałe wydatki – koszty administracyjne, związane w wypłacaniem odpraw czy ekwiwalentów za niewykorzystane urlopy. Ponadto, osoba w okresie wypowiedzenia zwykle pracuje mniej wydajnie niż podwładni wiążący z przedsiębiorstwem swoją przyszłość.

Do tego dochodzą kolejne wydatki i obowiązki, wynikające z konieczności zatrudnienia nowego pracownika. Rekrutacja, przygotowanie umowy, wysłanie kandydata na badanie lekarskie, zgłoszenie go do ZUS-u, szkolenie BHP i inne kursy przygotowujące nową osobę do pracy w firmie – to wszystko wymaga czasu i nierzadko sporo kosztuje, sprawiając, że rotacja personelu w większości przedsiębiorstw nie jest pożądana.

By kontrolować to zjawisko, firmy stosują tzw. wskaźniki rotacji, dzięki którym mogą określić, czy borykają się z problemem kadrowym. Wskaźniki pomagają też odpowiedzieć na pytanie, kiedy odpływu pracowników można uniknąć.

Jak wygląda obliczanie rotacji? Najczęściej stosuje się tzw. ogólny wskaźnik fluktuacji kadr. Oblicza się go na podstawie ilorazu całkowitej liczby osób, które odeszły z pracy w danym roku oraz całkowitej liczby aktualnie zatrudnionych pracowników. Otrzymaną wartość mnożymy przez sto. Wynik stanowi procentowy poziom odpływu i napływu nowych ludzi w firmie. Zauważmy, że wskaźnik rotacji zatrudnienia całkowicie pomija takie kwestie jak staż czy przyczyny rezygnacji w pracy.

Innym sposobem na określenie poziomu rotacji stanowisk jest obliczenie tzw. wskaźnika zwolnień. Stanowi on iloraz liczby osób zwolnionych w danym okresie i ogólnej liczby pracowników pomnożony przez sto. Co istotne, wynik procentowy bierze pod uwagę jedynie fluktuację, na którą pracownicy nie mają wpływu. Dlatego uzyskane dane często uzupełnia się o tzw. wskaźnik dobrowolnych odejść. Ten za pierwszą wartość przyjmuje liczbę osób, które same zdecydowały się na opuszczenie przedsiębiorstwa (pozostałe wartości pozostają bez zmian).

Narzędziem pomocniczym wobec wskaźników fluktuacji pracowników jest też tzw. wskaźnik stabilizacji. By go obliczyć, liczbę pracowników zatrudnionych przez co najmniej rok należy podzielić przez całkowitą liczbę osób pracujących w firmie w minionym roku i pomnożyć całość przez sto.

Każdy z podanych wzorów rotacji pracowników dostarcza pracodawcy nieco innych informacji na temat warunków kadrowych w firmie. Jednoczesne stosowanie kilku z nich ułatwia wykrycie problemu i opracowanie strategii, jak zatrzymać u siebie pracowników na dłużej. Pamiętajmy jednak, że nie uniwersalnego poziomu rotacji, który byłby korzystny w każdych warunkach – przedsiębiorstwa różnią się od siebie i mają różnorodne zapotrzebowania kadrowe. Najczęściej uznaje się jednak, że w przypadku przedsiębiorstw działających w stabilnych branżach, wskaźnik fluktuacji nie powinien przekraczać około 10%.

 

Jak przeciwdziałać rotacji zatrudnienia


Od kilku lat Polska znajduje się w ścisłej czołówce państw Unii Europejskiej, w których wskaźniki fluktuacji pracowników są najwyższe. Budzi to uzasadniony niepokój części przedsiębiorców. Dlatego szukają oni sposobów na ograniczenie rotacji zatrudnionych.

By jej skutecznie przeciwdziałać, należy oddzielić czynniki wpływające na odchodzenie z pracy zależne od warunków panujących w firmie od powodów niezależnych.
Dobrą praktyką jest cykliczne przeprowadzanie anonimowych ankiet, w których personel wskazuje na najważniejsze problemy dotyczące warunków zatrudnienia. Dzięki temu firma może szybko reagować na pojawiające się trudności i podnosić atrakcyjność zatrudnienia.

Co więcej, nadmiernej rotacji przeciwdziała również dokładna selekcja pracowników już na poziomie rekrutacji. Czy rzeczywiście są zainteresowani firmą, czy jest to jedynie krótki przystanek na drodze do kariery innego rodzaju? Czy mają właściwe kwalifikacje? Czy będą pasować do zespołu? By odpowiednio wcześnie to zweryfikować, pracodawcy często oferują kandydatom umowę na czas próbny.

Ponadto, rzucanie nowych pracowników na głęboką wodę nie zawsze jest dobrym pomysłem. Jeśli zostaną wdrożeni w nowe obowiązki stopniowo i otrzymają od przełożonych czy współpracowników życzliwą pomoc, szansa, że nie zrezygnują po pierwszych napotkanych trudnościach, rośnie.

Pamiętajmy, że rotacja pracowników to zjawisko, którego nie sposób całkowicie wyeliminować. Napływ nowych osób w wielu przypadkach jest dla firmy bardzo korzystny. Ważne, by szybko reagować na problemy kadrowe i stworzyć w przedsiębiorstwie takie warunki, które zachęcą pracowników do związania się z nim na dłużej.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Zastępca kierownika magazynu przypraw i opakowań

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Do Twoich głównych zadań należeć będzie: kompleksowe zarządzanie procesami magazynowymi; koordynowanie i organizacja pracy podległego zespołu; nadzór nad dokumentacją magazynową; nadzór nad przyjmowaniem ilościowym i jakościowym opakowań zgodnie ze specyfikacjami; prowadzenie stałej...
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista ds. Marketingu

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie i realizacja strategii marketingowych B2B, która wyróżni Vetlab na rynku. Tworzenie treści marketingowych (teksty, grafiki, prezentacje) i dbanie o ich spójność z wizerunkiem marki. Organizacja i udział w kongresach, targach i wydarzeniach branżowych, zarówno...
  • BNP Paribas Bank Polska S.A.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Zarządzanie przypisanym portfelem Klientów biznesowych (firmy na uproszczonej księgowości i pełnej do 4 mln przychodów rocznie); Kompleksowa współpraca i zindywidualizowane doradztwo oraz sprzedaż produktów dla firm (w tym również Wspólnoty i AGRO); Aktywne...
  • Specjalista ds. kontroli jakości

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: Laboratorium weterynaryjne Vetlab poszukuje doświadczonego Specjalisty ds. kontroli jakości, który dołączy do naszego zespołu. Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za zapewnienie najwyższych standardów jakości w naszych procesach laboratoryjnych. Zakres...
  • Szwacz / Szwaczka

    Estella Sp. z o.o.   Polkowice    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Obowiązki: szycie artykułów pościelowych na maszynach przemysłowych;

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?