Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Roszczenia ze stosunku pracy – czym są i czego dotyczą

Roszczenia ze stosunku pracy – czym są i czego dotyczą

 
Roszczenia ze stosunku pracy – czym są i czego dotyczą

Roszczenia ze stosunku pracy – czym są


Stosunek pracy może być zawarty na podstawie umowy o pracę. Oznacza to, że w przypadku zerwania kontraktu zarówno ze strony przełożonego, jak i ze strony podwładnego obowiązuje okres wypowiedzenia. Sposób zwolnienia w tym przypadku jest określony przez Kodeks pracy.

Jeżeli zatrudniliśmy kandydata na umowę o pracę na czas określony, który jest dłuższy niż 6 miesięcy, to wypowiedzenie wynosi 2 tygodnie. W przypadku zatrudnienia na trzymiesięczny okres próbny dopuszczalne jest rozwiązanie umowy 3 dni przed jego wygaśnięciem. Tak samo jest w przypadku kontraktu na zastępstwo – tutaj pracownik powinien dowiedzieć się o zakończeniu współpracy 3 dni przed jej zakończeniem.

Załóżmy, że nasz pracodawca rozwiązał stosunek pracy z dnia na dzień, bez przestrzegania odpowiednich formalnych zasad, które zostały zawarte w Kodeksie pracy. Oznacza to, że nie wręczył nam pisemnego wymówienia z podaniem przyczyny zwolnienia i nie wziął pod uwagę okresu wypowiedzenia, zawartego w umowie. Właśnie w takiej sytuacji pracownik może mieć roszczenia ze stosunku pracy. Jeżeli któraś ze stron została poszkodowana, to może ubiegać się przed sądem o odszkodowanie i rekompensatę.

 

Roszczenia z stosunku pracy – czego dotyczą


Warto po raz kolejny podkreślić, że roszczenia może mieć zarówno pracodawca, jak i pracownik. Oznacza to, że obie ze stron mają prawo zwrócić się do sądu o odszkodowanie. Najczęściej dotyczą one niezachowania okresu wypowiedzenia podczas zerwania umowy. Jeżeli podwładny nie otrzymał uzasadnienia rozwiązania umowy, to także może wejść na drogę sądową.

Pracodawca natomiast ma prawo domagać się rekompensaty w przypadku wyrządzenia szkody, spowodowanej niewykonaniem obowiązków pracowniczych lub naruszenia przez podwładnego zakazu konkurencji.

 

Przedawnienie roszczeń pracowniczych – terminy


Roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu po upływie 3 lat (z reguły) od dnia zgłoszenia problemu. Zalicza się do tego roszczenia majątkowe, które odnoszą się do wypłaty pensji, ekwiwalentu za urlop, odszkodowania lub wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.
Druga grupa odnosi się do kwestii niemajątkowych, czyli wydania świadectwa pracy lub udzielenia urlopu.

Inne terminy obowiązują w przypadku roszczeń odnoszących się do rekompensaty za szkodę oraz rozwiązania umowy.
Jeżeli podwładny uważa, że został bezprawnie zwolniony, to może wnieść odwołanie do sądu w ciągu 7 dni od dnia wręczenia wypowiedzenia umowy o pracę. Pracownik, który zwraca się do sądu pracy o przywrócenie na dane stanowisko bądź wypłatę odszkodowania za niesłuszne „wyrzucenie” z firmy, ma 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zerwaniu kontraktu.

W przypadku gdy pracodawca domaga się naprawienia szkody, wyrządzonej przez zatrudnioną osobę, to musi pamiętać o tym, że sprawa ulega przedawnieniu z upływem 1 roku od dnia, w którym otrzymał wiadomość o zaistnieniu takiej sytuacji. Te same terminy dotyczą spraw o naruszeniu zakazu konkurencji.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Mikołajki tuż tuż. Zwyczaj wręczania drobnych upominków jest w Polsce równie popularny w gronie najbliższych, co w środowisku pracy. W wielu firmach odbywają się zabawy związane z losowaniem prezentów. Co kupić koleżance z działu, a z czego zadowolony będzie szef? I najtrudniejsze, na co się zdecydować, gdy musimy kupić uniwersalny prezent? Oto sprawdzone pomysły na upominki w pracy.

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów Czarnego Piątku, Black Weeked i wreszcie Cyber Monday, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Skorzystaj promocji i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadszedł długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy jest to najgorszy dzień w pracy sprzedawcy? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku.