Roszczenia ze stosunku pracy – czym są
Stosunek pracy może być zawarty na podstawie umowy o pracę. Oznacza to, że w przypadku zerwania kontraktu zarówno ze strony przełożonego, jak i ze strony podwładnego obowiązuje okres wypowiedzenia. Sposób zwolnienia w tym przypadku jest określony przez Kodeks pracy.
Jeżeli zatrudniliśmy kandydata na umowę o pracę na czas określony, który jest dłuższy niż 6 miesięcy, to wypowiedzenie wynosi 2 tygodnie. W przypadku zatrudnienia na trzymiesięczny okres próbny dopuszczalne jest rozwiązanie umowy 3 dni przed jego wygaśnięciem. Tak samo jest w przypadku kontraktu na zastępstwo – tutaj pracownik powinien dowiedzieć się o zakończeniu współpracy 3 dni przed jej zakończeniem.
Załóżmy, że nasz pracodawca rozwiązał stosunek pracy z dnia na dzień, bez przestrzegania odpowiednich formalnych zasad, które zostały zawarte w Kodeksie pracy. Oznacza to, że nie wręczył nam pisemnego wymówienia z podaniem przyczyny zwolnienia i nie wziął pod uwagę okresu wypowiedzenia, zawartego w umowie. Właśnie w takiej sytuacji pracownik może mieć roszczenia ze stosunku pracy. Jeżeli któraś ze stron została poszkodowana, to może ubiegać się przed sądem o odszkodowanie i rekompensatę.
Roszczenia z stosunku pracy – czego dotyczą
Warto po raz kolejny podkreślić, że roszczenia może mieć zarówno pracodawca, jak i pracownik. Oznacza to, że obie ze stron mają prawo zwrócić się do sądu o odszkodowanie. Najczęściej dotyczą one niezachowania okresu wypowiedzenia podczas zerwania umowy. Jeżeli podwładny nie otrzymał uzasadnienia rozwiązania umowy, to także może wejść na drogę sądową.
Pracodawca natomiast ma prawo domagać się rekompensaty w przypadku wyrządzenia szkody, spowodowanej niewykonaniem obowiązków pracowniczych lub naruszenia przez podwładnego zakazu konkurencji.
Przedawnienie roszczeń pracowniczych – terminy
Roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu po upływie 3 lat (z reguły) od dnia zgłoszenia problemu. Zalicza się do tego roszczenia majątkowe, które odnoszą się do wypłaty pensji, ekwiwalentu za urlop, odszkodowania lub wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.
Druga grupa odnosi się do kwestii niemajątkowych, czyli wydania świadectwa pracy lub udzielenia urlopu.
Inne terminy obowiązują w przypadku roszczeń odnoszących się do rekompensaty za szkodę oraz rozwiązania umowy.
Jeżeli podwładny uważa, że został bezprawnie zwolniony, to może wnieść odwołanie do sądu w ciągu 7 dni od dnia wręczenia wypowiedzenia umowy o pracę. Pracownik, który zwraca się do sądu pracy o przywrócenie na dane stanowisko bądź wypłatę odszkodowania za niesłuszne „wyrzucenie” z firmy, ma 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zerwaniu kontraktu.
W przypadku gdy pracodawca domaga się naprawienia szkody, wyrządzonej przez zatrudnioną osobę, to musi pamiętać o tym, że sprawa ulega przedawnieniu z upływem 1 roku od dnia, w którym otrzymał wiadomość o zaistnieniu takiej sytuacji. Te same terminy dotyczą spraw o naruszeniu zakazu konkurencji.