Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Rolnictwo ekologiczne: co to znaczy, dopłaty

Rolnictwo ekologiczne: co to znaczy, dopłaty

 
Rolnictwo ekologiczne: co to znaczy, dopłaty

Owoce i warzywa ekologiczne, od polskich rolników, to produkty bardzo cenione przez klientów. Coraz częściej zdajemy sobie sprawę z tego, jak duży wpływ na nasze zdrowie ma to, co jemy. Wybieramy świadomie, wiemy, za co płacimy. Produkty eko mają wiele zalet, wymagają jednak przestrzegania ściśle określonych warunków uprawy roślin i hodowli zwierząt. Warto wiedzieć, czym charakteryzuje się rolnictwo ekologiczne i na jakie wsparcie może liczyć rolnik, który zdecyduje się prowadzić ekogospodarstwo.

 

Rolnictwo ekologiczne – definicja

 

Obowiązującą także w polskim prawie definicję rolnictwa ekologicznego znajdziemy w Rozporządzeniu Rady (WE) nr 834/2007 z dnia 28 czerwca 2007 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych i uchylające rozporządzenie (EWG) nr 2092/91:

 

Produkcja ekologiczna jest ogólnym systemem zarządzania gospodarstwem i produkcji żywności, łączącym najkorzystniejsze dla środowiska praktyki, wysoki stopień różnorodności biologicznej, ochronę zasobów naturalnych, stosowanie wysokich standardów dotyczących dobrostanu zwierząt i metodę produkcji odpowiadającą wymaganiom niektórych konsumentów preferujących wyroby wytwarzane przy użyciu substancji naturalnych i naturalnych procesów. Ekologiczna metoda produkcji pełni zatem podwójną funkcję społeczną: z jednej strony dostarcza towarów na specyficzny rynek kształtowany przez popyt na produkty ekologiczne, a z drugiej strony jest działaniem w interesie publicznym, ponieważ przyczynia się do ochrony środowiska, dobrostanu zwierząt i rozwoju obszarów wiejskich.

 

W przypadku rolnictwa ekologicznego wymogi dla producentów są jednakowe w całej Unii Europejskiej. W Polsce uzupełnia jeUstawa z dnia 25 czerwca 2009 r. o rolnictwie ekologicznym.

 

Cechy rolnictwa ekologicznego

 

Ekologiczne rolnictwo i produkcja żywności opierają się na tradycyjnych metodach, w których rezygnuje się ze środków chemicznych, ulepszaczy i jakichkolwiek dróg na skróty. Korzystają z tego oczywiście klienci, na których stoły trafia zdrowe jedzenie, ale także całe społeczeństwo. Uprawy ekologiczne to takie, które umożliwiają zrównoważoną eksploatację środowiska, pozwalają chronić żyzne gleby, wodę, różnorodność biologiczną i krajobrazu. Nie niszczą przyrody, ale pozwalają żyć z nią w zgodzie. Do uprawy roślin i hodowli zwierząt stosowane są tylko naturalne substancje czy produkty, np. nawozy ekologiczne, nasiona ekologiczne.

 

Rolnictwo ekologiczne w praktyce oznacza jednak wiele wyrzeczeń dla rolników. Muszą się oni liczyć – szczególnie na początku – z koniecznością włożenia większych nakładów pracy w gospodarstwo, uzyskiwaniem mniejszych plonów. Ich działalność rolnicza jest jednak wspierana finansowo.

 

Rolnictwo ekologiczne: dopłaty

 

Korzyści z rolnictwa ekologicznego mają wielowymiarowy charakter, dlatego ta idea jest promowana w działaniu Rolnictwo ekologiczne PROW 2014-2020. W jego ramach rolnicy podejmują się 5-letniego zobowiązania ekologicznego, podczas którego muszą przestrzegać ściśle określonych wymogów dla wybranych pakietów i wariantów. W zamian otrzymują prawo do dopłaty – płatności ekologicznej, której wysokość zależy od liczby hektarów (wysokość stawek różni się w zależności od pakietu).

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.