Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Robotyzacja na rynku pracy

Robotyzacja na rynku pracy

 
Robotyzacja na rynku pracy

Wizje twórców filmowych, w których ludzkość ściera się z robotami przejmującymi kontrolę nad światem, są coraz odważniejsze. Wpływ robotyzacji na poczucie bezpieczeństwa jest coraz szerzej analizowany przez różne społeczności i przestaje być fikcją. Prace nad sztuczną inteligencją niektórych przerażają, innym z kolei pokazują nowe możliwości poprawiania otaczającego świata. Jak automatyzacja i robotyzacja mają się do rynku pracy? Czy roboty będą przyczyną końca rynku pracownika?

 

Robotyzacja – co to jest?

 

Sama robotyzacja polega na zamianie czynności podejmowanych przez człowieka na działania wykonywane przez urządzenia czy roboty. Na przykład w wielu fabrykach zamiast ludzi stojących przy taśmie widzimy tak zwane manipulatory, czyli urządzenia, których zadaniem jest chwytanie i poruszanie przedmiotami.

 

Robotyzacja procesów biznesowych (RPA) to z kolei wykonywanie pewnych powtarzalnych zadań biurowych, za pomocą automatycznych procesów według algorytmu. Narzędziem jest z reguły specjalne oprogramowanie komputerowe, stosowane w urządzeniach biurowych. Nie widzimy typowych robotów, przypominających ludzkie sylwetki. To same czynności są prowadzone za pomocą odpowiednio dopasowanych systemów.

 

Nie należy mylić robotyzacji z robotyką. Pierwsze pojęcie odnosi się do sytuacji zastępowania pracy ludzkiej pracą automatów. Natomiast robotyka, cytując za Encyklopedią PWN, to „dziedzina nauki i techniki zajmująca się teorią, budową i zastosowaniami robotów”.

 

Wpływ robotyzacji na rynek pracy

 

Jakie są wady i zalety automatyzacji procesów, wprowadzenia robotyzacji do zakładów produkcyjnych?

 

Do plusów należy większa dokładność oraz szerszy zakres możliwości urządzeń. W przypadku np. programów, które automatycznie rozsyłają faktury, jest mniejsze prawdopodobieństwo pominięcia jakiegoś kontrahenta, odgórnie wprowadzonego do bazy danych. Minimalizuje się więc ryzyko błędu. Roboty zastępują prace żmudne, powtarzalne, które tak naprawdę przez ludzi wykonywane są niechętnie.

 

Istnieją firmy, które oferują robotyzację procesów produkcyjnych. One z kolei też potrzebują pracowników, potrafiących stworzyć odpowiednie urządzenia. Wzrośnie więc zapotrzebowanie na nowego typu specjalistów, pracodawcy będą tworzyli nowe miejsca pracy.

 

Trzeba jednak pamiętać, że roboty mają ograniczone możliwości. Pracodawcy decydujący się na robotyzację produkcji muszą liczyć się z początkowo wysokimi kosztami wdrożenia.

 

Jak radzić sobie więc na rynku pracy, w którym ważną rolę zaczną odgrywać urządzenia i roboty? Z pewnością warto się nad tym zastanowić obierając odpowiednią ścieżkę edukacji i kształtowania kariery zawodowej. Jeżeli mamy przesłanki by sądzić, że wkrótce nasze stanowisko zostanie poddane automatyzacji powinniśmy pomyśleć o przebranżowieniu. Być może warto zastanowić się nad nauką obsługi wprowadzanych do firmy urządzeń.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Planer Dystrybucji Drogowej – Spedytor

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zadania: planowanie tras aut dystrybucyjnych; planowanie i rozliczanie pracy kierowców i aut dystrybucyjnych; ustalanie harmonogramów przewozów; kontrola pracy kierowców;
  • Doradca ds. Sprzedaży Rozwiązań IT

    Symfonia Sp. z o.o.   Katowice    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Twoje zadania: Obsługa obecnych klientów; Doradztwo i sprzedaż produktów Symfonii; Aktualizacja danych w systemie CRM; Realizacja celów sprzedażowych i jakościowych;
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Specjalista / Specjalistka ds. organizacji i rozwoju transportu

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Obowiązki: Pracę z istniejącymi przewoźnikami oraz pozyskiwanie nowych (praca z giełdą trans.eu). Uzgadnianie warunków przewozu z istniejącymi klientami, partnerami i oddziałami firmy (kalkulacja stawek, trasa, terminy dostaw itp.). Nadzorowanie realizacji zleceń transportowych i...
  • Spawacz konstrukcji stalowych MAG / MIG lub WIG

    Ideale Jobs GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   14 000 - 18 600 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    10 godz.
    Zakres obowiązków: Praca przy spawaniu technikami MAG lub MIG według ustalonego planu. Przygotowanie materiałów do spawania, w tym cięcie, czyszczenie i szlifowanie. Składanie i montaż konstrukcji metalowych.
  • Kierowca kat. C+E

    Erontrans Sp. z o.o.   Swarzędz    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Kierowca kat. C+E – kontenery codziennie w domu zmiany po 12 godzin pracy Od 6.00-18.00 i 18.00 - 6.00 Ilość wakatów ograniczona System naczepowy Zadania: podstawienie pustego kontenera do ponownego załadunku, bez pojazdu pod rampę na trasie Swarzędz – Zbąszynek - Swarzędz odjazd z innym...

Najnowsze artykuły

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?