Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Rezygnacja ze stażu - zasady, konsekwencje, wniosek

Rezygnacja ze stażu - zasady, konsekwencje, wniosek

 
Rezygnacja ze stażu - zasady, konsekwencje, wniosek

Życie jest pełnie nieprzewidzianych sytuacji. Nawet jeśli mamy każdy etap zaplanowany w najdrobniejszych szczegółach, to może się zdarzyć, że coś pójdzie nie po naszej myśli. Dzieje się tak i w sferze prywatnej i zawodowej.

 

Czy można zrezygnować ze stażu

 

Czasem, mimo że zrobimy wszystko, by przysposobić się do pracy i wziąć udział w programie stażowym, będziemy musieli z niego zrezygnować. Kiedy coś sprawi, że rozpoczęcie lub kontynuowanie pracy zorganizowanej dzięki urzędowi pracy nie będzie możliwe, zmuszeni zostaniemy do zmiany kierunku działania.

 

Więc na pytanie, „Czy można zrezygnować ze stażu?”, odpowiedź brzmi: „tak”. Jedynie sposoby i konsekwencje takiej rezygnacji mogą być różne – uzależnione od przyczyny rezygnacji oraz od strony, która inicjuje rozwiązanie współpracy.

 

Rezygnacja ze stażu - zasady

 

W związku z tym, że w program stażowy zaangażowane są trzy strony: pracodawca, pracownik oraz urząd pracy, zasady rezygnacji są odpowiednio regulowane. Informacje na temat rozwiązywania umowy stażowej zawarto w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych. Skutkiem rezygnacji ze stażu jest rozwiązanie relacji między pracodawcą a pracownikiem, natomiast odbywa się ono za pośrednictwem starosty i urzędu pracy.

 

Przerwanie stażu przez stażystę

 

Programy stażowe są przeznaczone do aktywizacji osób bezrobotnych. Nie jest to jedyna metoda włączenia ich na rynek pracy. Jeśli więc, mimo wcześniejszej decyzji o wzięciu udziału w stażu, osoba bezrobotna zdecyduje się obrać inny kierunek działania, wtedy może swobodnie zrezygnować ze stażu. Gdy znajdzie zatrudnienie, założy działalność gospodarczą lub podejmie naukę w trybie stacjonarnym – ma prawo wycofać się z udziału w programie.

Przerwanie stażu z urzędu pracy może mieć również miejsce w momencie, gdy pracodawca nie realizuje założeń umowy stażowej lub nie trzyma się zatwierdzonego wcześniej programu.

 

Przerwanie stażu przez pracodawcę

 

Przerwanie stażu czasami inicjuje pracodawca. W rozporządzeniu są wymienione trzy przesłanki:
- jeśli stażysta usprawiedliwia swoją nieobecność, ale nie jest w stanie zrealizować programu stażowego,
- więcej niż jeden raz zdarzyła się stażyście nieusprawiedliwiona nieobecność,
- jeśli stażysta narusza regulamin.

 

Nie jest więc tak, że jeśli już uda się zdobyć stanowisko stażowe, jesteśmy zabezpieczeni na cały okres trwania programu. Obowiązują zasady, których złamanie przewiduje odpowiednie konsekwencje.

 

Konsekwencje rezygnacji ze stażu

 

Najdotkliwsze skutki czekają nas, jeśli nie ukończymy stażu z własnej winy. Przerwanie stażu przez pracodawcę lub zakończenie stażu z innej niż wymienione wcześniej przyczyny (znalezienie zatrudnienia itd.), powodują nałożenie sankcji.
Po pierwsze mogą to być konsekwencje finansowe – stażysta zrywający umowę stażu będzie musiał zwrócić koszty, które wcześniej zostały poniesione w celu przysposobienia danej osoby do programu (koszty podróży, zakwaterowania, badań lekarskich).

 

Dodatkowo urząd pozbawi taką osobę statusu bezrobotnego. Liczbę dni odebrania przywilejów z tego tytułu określa się za pomocą krotności rezygnacji ze stażu.
• pierwsza rezygnacja – pozbawia statusu na 120 dni,
• druga rezygnacja – pozbawia statusu na 180 dni,
• trzecia rezygnacja – pozbawia statusu na 270 dni.

 

Konsekwencje rezygnacji ze stażu, w przypadku braku innej możliwości zatrudnienia, mogą więc być dla niektórych bardzo poważne – odebranie statusu bezrobotnego wiąże się przecież z odebraniem odpowiednich świadczeń finansowych.

 

Wniosek o przerwanie stażu

 

Jak wynika z artykułu, zarówno pracodawca, jak i stażysta mogą mieć powody, by zrezygnować ze współpracy. Wniosek o przerwanie stażu jedni i drudzy powinni złożyć do urzędu pracy.
Na podstawie przekazanych dokumentów, starosta może rozwiązać umowę z pracodawcą lub pozbawić bezrobotnego korzystania z programu.
Wzory odpowiednich dokumentów można znaleźć na stronach urzędów pracy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów Czarnego Piątku, Black Weeked i wreszcie Cyber Monday, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Skorzystaj promocji i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadszedł długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy jest to najgorszy dzień w pracy sprzedawcy? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku. 

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!