Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Rezygnacja ze stażu - zasady, konsekwencje, wniosek

Rezygnacja ze stażu - zasady, konsekwencje, wniosek

 
Rezygnacja ze stażu - zasady, konsekwencje, wniosek

Życie jest pełnie nieprzewidzianych sytuacji. Nawet jeśli mamy każdy etap zaplanowany w najdrobniejszych szczegółach, to może się zdarzyć, że coś pójdzie nie po naszej myśli. Dzieje się tak i w sferze prywatnej i zawodowej.

 

Czy można zrezygnować ze stażu

 

Czasem, mimo że zrobimy wszystko, by przysposobić się do pracy i wziąć udział w programie stażowym, będziemy musieli z niego zrezygnować. Kiedy coś sprawi, że rozpoczęcie lub kontynuowanie pracy zorganizowanej dzięki urzędowi pracy nie będzie możliwe, zmuszeni zostaniemy do zmiany kierunku działania.

 

Więc na pytanie, „Czy można zrezygnować ze stażu?”, odpowiedź brzmi: „tak”. Jedynie sposoby i konsekwencje takiej rezygnacji mogą być różne – uzależnione od przyczyny rezygnacji oraz od strony, która inicjuje rozwiązanie współpracy.

 

Rezygnacja ze stażu - zasady

 

W związku z tym, że w program stażowy zaangażowane są trzy strony: pracodawca, pracownik oraz urząd pracy, zasady rezygnacji są odpowiednio regulowane. Informacje na temat rozwiązywania umowy stażowej zawarto w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych. Skutkiem rezygnacji ze stażu jest rozwiązanie relacji między pracodawcą a pracownikiem, natomiast odbywa się ono za pośrednictwem starosty i urzędu pracy.

 

Przerwanie stażu przez stażystę

 

Programy stażowe są przeznaczone do aktywizacji osób bezrobotnych. Nie jest to jedyna metoda włączenia ich na rynek pracy. Jeśli więc, mimo wcześniejszej decyzji o wzięciu udziału w stażu, osoba bezrobotna zdecyduje się obrać inny kierunek działania, wtedy może swobodnie zrezygnować ze stażu. Gdy znajdzie zatrudnienie, założy działalność gospodarczą lub podejmie naukę w trybie stacjonarnym – ma prawo wycofać się z udziału w programie.

Przerwanie stażu z urzędu pracy może mieć również miejsce w momencie, gdy pracodawca nie realizuje założeń umowy stażowej lub nie trzyma się zatwierdzonego wcześniej programu.

 

Przerwanie stażu przez pracodawcę

 

Przerwanie stażu czasami inicjuje pracodawca. W rozporządzeniu są wymienione trzy przesłanki:
- jeśli stażysta usprawiedliwia swoją nieobecność, ale nie jest w stanie zrealizować programu stażowego,
- więcej niż jeden raz zdarzyła się stażyście nieusprawiedliwiona nieobecność,
- jeśli stażysta narusza regulamin.

 

Nie jest więc tak, że jeśli już uda się zdobyć stanowisko stażowe, jesteśmy zabezpieczeni na cały okres trwania programu. Obowiązują zasady, których złamanie przewiduje odpowiednie konsekwencje.

 

Konsekwencje rezygnacji ze stażu

 

Najdotkliwsze skutki czekają nas, jeśli nie ukończymy stażu z własnej winy. Przerwanie stażu przez pracodawcę lub zakończenie stażu z innej niż wymienione wcześniej przyczyny (znalezienie zatrudnienia itd.), powodują nałożenie sankcji.
Po pierwsze mogą to być konsekwencje finansowe – stażysta zrywający umowę stażu będzie musiał zwrócić koszty, które wcześniej zostały poniesione w celu przysposobienia danej osoby do programu (koszty podróży, zakwaterowania, badań lekarskich).

 

Dodatkowo urząd pozbawi taką osobę statusu bezrobotnego. Liczbę dni odebrania przywilejów z tego tytułu określa się za pomocą krotności rezygnacji ze stażu.
• pierwsza rezygnacja – pozbawia statusu na 120 dni,
• druga rezygnacja – pozbawia statusu na 180 dni,
• trzecia rezygnacja – pozbawia statusu na 270 dni.

 

Konsekwencje rezygnacji ze stażu, w przypadku braku innej możliwości zatrudnienia, mogą więc być dla niektórych bardzo poważne – odebranie statusu bezrobotnego wiąże się przecież z odebraniem odpowiednich świadczeń finansowych.

 

Wniosek o przerwanie stażu

 

Jak wynika z artykułu, zarówno pracodawca, jak i stażysta mogą mieć powody, by zrezygnować ze współpracy. Wniosek o przerwanie stażu jedni i drudzy powinni złożyć do urzędu pracy.
Na podstawie przekazanych dokumentów, starosta może rozwiązać umowę z pracodawcą lub pozbawić bezrobotnego korzystania z programu.
Wzory odpowiednich dokumentów można znaleźć na stronach urzędów pracy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • OPTIMO Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Twoje główne zadania: doradztwo w zakresie rozwiązań telekomunikacyjnych i ICT dla klientów biznesowych; negocjacje, sprzedaż i przygotowywanie ofert handlowych; pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa posprzedażowa; monitorowanie rynku; praca na przydzielonym portfelu klientów;...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Skoczek / Kierowca w Transporcie Międzynarodowym

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.