Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Rezygnacja z urlopu rodzicielskiego i macierzyńskiego

Rezygnacja z urlopu rodzicielskiego i macierzyńskiego

 
Rezygnacja z urlopu rodzicielskiego i macierzyńskiego

W świetle przepisów kobieta ma prawo do rocznego, płatnego urlopu przysługującego jej z tytułu narodzin dziecka. Bardzo często młode matki, zaraz po porodzie, decydują się na skorzystanie z obu urlopów -  urlopu macierzyńskiego  i rodzicielskiego. W trakcie ich trwania mogą jednak zmienić zdanie. Na jakich zasadach przebiega rezygnacja z urlopu macierzyńskiego, a z czym wiąże się przerwanie urlopu rodzicielskiego?

 

Urlop rodzicielski a urlop macierzyński


Zarówno urlop macierzyński, jak i  urlop rodzicielski   są niepodważalnymi uprawnieniami, jakie przysługują pracownikom z tytułu narodzin dziecka. Pojęcia te są jednak bardzo często ze sobą utożsamiane - całkowicie niesłusznie. W rzeczywistości różnią się one nie tylko czasem trwania, ale przede wszystkim zasadami, na jakich przysługują rodzicom.

Według prawa matka może skorzystać z 52 tygodni płatnego urlopu, aby opiekować się dzieckiem. Na czas ten składa się urlop macierzyński w wymiarze 20 tygodni (w przypadku ciąży mnogiej czas ten odpowiednio wydłuża się) przysługujący każdej kobiecie, która podczas zatrudnienia urodziła dziecko oraz urlop rodzicielski trwający maksymalnie 32 tygodnie (lub 34 w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka). Warto wiedzieć, że zarówno jednym, jak i drugim urlopem - matka może podzielić się z ojcem.

 

Rezygnacja z urlopu rodzicielskiego


Warunkiem rozpoczęcia  urlopu rodzicielskiego  jest wykorzystanie obowiązkowego macierzyńskiego. To, z czego często nie zdajemy sobie sprawy to fakt, że oba te urlopy - pod pewnymi warunkami - przysługują zarówno matce, jak i ojcu dziecka. Mówiąc jednak o urlopie rodzicielskim, warto zaznaczyć, że cechuje się on wyjątkową elastycznością, dopuszczając podział wolnego pomiędzy oboje rodziców, przerwanie urlopu rodzicielskiego albo też całkowitą z niego rezygnację.

Rezygnacja z urlopu rodzicielskiego jest możliwa w każdej chwili. Jednak zasady, na jakich będzie się ona odbywała, zależą od tego, w jakim trybie urlop został udzielony. Jak to rozumieć? Kodeks pracy przewiduje dwie możliwości, gdzie kobieta ma prawo:

    • wnioskować o urlop rodzicielski „z góry”, do 21 dni od daty porodu,
    • wystąpić o urlop rodzicielski „z dołu”, w terminie do 21 dni przed zakończeniem urlopu macierzyńskiego.

W przypadku pierwszym konieczny będzie wniosek o rezygnację z urlopu rodzicielskiego, który matka musi złożyć do pracodawcy nie później niż 21 dni przed planowanym powrotem do pracy. Jeśli kobieta wnioskowała o urlop „z dołu” - powrót z urlopu rodzicielskiego możliwy jest w dowolnym czasie pod warunkiem uzyskania zgody pracodawcy.

 

Rezygnacja z urlopu macierzyńskiego


Urlop macierzyński należy się każdej kobiecie, która jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Jest on obowiązkowy i płatny. Przyznawany jest matce po urodzeniu dziecka, a jego istotą jest regeneracja organizmu kobiety oraz umożliwienie jej sprawowania bezpośredniej opieki nad nowo narodzonym potomkiem. Zasadniczo nie ma możliwości zrzeczenia się tego przywileju. Kobieta ma jednak prawo do rezygnacji z macierzyńskiego pod warunkiem, że wykorzysta ona co najmniej 14 tygodni. W takiej sytuacji pozostałe 6 tygodni musi wykorzystać ojciec dziecka. Co jednak w sytuacji, kiedy matka samotnie wychowuje dziecko? Wówczas może ona zrzec się części urlopu macierzyńskiego, pod warunkiem wykorzystania go przez innego ubezpieczonego członka rodziny. Dopełnieniem formalności będzie wówczas złożenie wniosku o skrócenie urlopu macierzyńskiego przez matkę oraz wnioskowanie ojca (bądź innej uprawnionej osoby) o przejęcie niewykorzystanej jego części.

 

Rezygnacja z zasiłku macierzyńskiego


Pracownica objęta ubezpieczeniem w chwili urodzenia dziecka nabywa prawo do urlopu macierzyńskiego. Z tego tytułu przysługuje jej także zasiłek macierzyński. Zdarzają się sytuacje, kiedy po przeanalizowaniu wysokości zasiłku i potencjalnego wynagrodzenia, jakie kobieta otrzymałaby po powrocie do pracy, młoda matka decyduje się na rezygnację z zasiłku macierzyńskiego. Tutaj analogicznie do sytuacji powyżej - może to zrobić pod warunkiem wykorzystania świadczenia za przynajmniej 14 tygodni po porodzie.

 

Przerwanie urlopu rodzicielskiego


Tak jak wspomnieliśmy, skrócenie urlopu rodzicielskiego jest możliwe w każdej chwili. Zawsze jednak będzie to wiązało się ze złożeniem wniosku o przerwanie urlopu rodzicielskiego. Co ważne, ojciec dziecka ma prawo do skorzystania z urlopu niewykorzystanego przez matkę. Jak to możliwe? W sytuacji, gdy kobieta niezwłocznie po porodzie złożyła wniosek o udzielenie jej obu urlopów w pełnym wymiarze, a później zmieniła zdanie, istnieje możliwość przerwania urlopu rodzicielskiego i powrotu do pracy oraz przekazania niewykorzystanych tygodni ojcu dziecka. Wówczas oboje rodziców musi dopełnić pewnych formalności i złożyć u pracodawców odpowiednie wnioski. Ważne jest jednak zachowanie ciągłości, co oznacza, że ojciec musi rozpocząć korzystanie z urlopu dokładnie tego samego dnia, którego kobieta wraca do pracy. W takiej sytuacji warto także pamiętać o dotrzymaniu terminów - wszelkie formalności związane z rezygnacją z rodzicielskiego przez matkę i przekazaniem go mężczyźnie, powinny być dopięte na 21 dni przed planowanym przez ojca rozpoczęciem przerwy w pracy. Rodzice mogą też wspólnie skorzystać z urlopu – wówczas oboje mają do wykorzystania po 16 tygodni.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierowca kat. C+E

    Erontrans Sp. z o.o.   Swarzędz    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Kierowca kat. C+E – kontenery codziennie w domu zmiany po 12 godzin pracy Od 6.00-18.00 i 18.00 - 6.00 Ilość wakatów ograniczona System naczepowy Zadania: podstawienie pustego kontenera do ponownego załadunku, bez pojazdu pod rampę na trasie Swarzędz – Zbąszynek - Swarzędz odjazd z innym...
  • Elektryk

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   66,80 - 78,18 zł brutto/godz.
    2 godz.
    Opis stanowiska pracy: Firma MT Industrietechnik GmbH Co. KG poszukuje elektryków (elektryk, elektromonter, elektronik, elektroinstalator i pokrewnych z branży elektrycznej i elektronicznej). Zadania: praca na różnych przemysłowych obiektach i budowach w Niemczech (przemysłówka) układanie...
  • Młodszy Spedytor (Drobnica międzynarodowa)

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: obsługa klientów w zakresie transportu międzynarodowego (region Wielka Brytania) bezpośrednia współpraca z przewoźnikami i klientami w zakresie obsługiwanych zleceń; monitoring obsługiwanych zleceń, nadzór nad podwykonawcami; dbanie o wysoką jakość...
  • Kierowca kat. C+E z ADR

    Erontrans Sp. z o.o.   Łódź, ul. Jędrzejowska 172    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj bez CV
    2 godz.
    kontenery codziennie w domu zmiany po 12 godzin pracy od 6.00-18.00 i 18.00 - 6.00 ilość wakatów ograniczona system naczepowy Zadania: podstawienie pustego kontenera do ponownego załadunku, bez pojazdu pod rampę; odjazd z innym załadowanym wcześniej kontenerem; praca wokół komina do 100 km;...
  • Vetlab Sp. z o.o.
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad codzienną działalnością laboratorium, w tym zarządzanie personelem, budżetem i operacjami. Inicjowanie i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań oraz technologii w pracy laboratorium; Utrzymywanie i rozwijanie relacji z kluczowymi klientami oraz partnerami biznesowymi....
  • Psycholog / Pedagog specjalny / Nauczyciel wychowania przedszkolnego

    Terapeutyczny Punkt Przedszkolny ABATEAM   Warszawa, Ochota    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat   6 800 - 8 800 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Opis stanowiska prowadzenie terapii indywidualnej i/lub opcjonalnie grupowej (5 osobowej, 2 godz. dziennie przy wsparciu Pedagoga Specjalnego lub Psychologa) przygotowanie programów terapeutycznych; monitorowanie postępów; bieżąca kontakt z rodzicami;

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.