Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Rezydencja podatkowa - podstawowe informacje

Rezydencja podatkowa - podstawowe informacje

 
Rezydencja podatkowa - podstawowe informacje

Rezydencja podatkowa - definicja

 

Rezydencja podatkowa, najogólniej mówiąc, oznacza miejsce które zobowiązuje do wypełnienia zobowiązań podatkowych. Nie jest związane z obywatelstwem. Ktoś może mieć obywatelstwo hiszpańskie, ale być jednocześnie polskim rezydentem podatkowym.

 

O tym, że jesteśmy rezydentem w danym państwie może świadczyć certyfikat podatkowy, który art. 5a. 21. Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych definiuje jako „zaświadczenie o miejscu zamieszkania podatnika dla celów podatkowych wydane przez właściwy organ administracji podatkowej państwa miejsca zamieszkania podatnika”.

 

Rezydent podatkowy - co to znaczy

 

Każdy kraj reguluje zasady płacenia podatków, decydując o tym, kto musi np. rozliczyć całe dochody, a kto tylko ich część.

 

To generuje zagrożenie występowania podwójnego opodatkowania, na przykład dla kogoś kto osiąga dochody w Polsce i jednocześnie prowadzi działalność w innym kraju. Dlatego kraje zawierają między sobą umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

 

Co jeszcze należy wiedzieć, na temat rezydencji podatkowej? Warto odwołać się do rządowej strony: „Jeśli Polska ma umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z krajem, w którym osiągasz dochody z działalności, sposób opodatkowania może mieć dwie formy:
• metody wyłączenia z progresją
• metody proporcjonalnego odliczenia.
Metody unikania podwójnego opodatkowania należy stosować tylko w sytuacji, kiedy zgodnie z umowami, dochody mogą być opodatkowane za granicą. Jeśli nie mogą (np. nie prowadzisz zakładu w innym kraju), metody te nie mają zastosowania i stosujesz się do zasad określonych w przepisach krajowych”.

 

Polski rezydent podatkowy

 

Warunki, które powinien spełniać polski rezydent podatkowy podano m.in. na stronie polskiego rządu:

Za osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce uważa się osobę fizyczną, która:
• posiada na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
• przebywa na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
Przy spełnieniu jednego z tych warunków, można uznać podatnika za polskiego rezydenta podatkowego.
Z kolei osoby, które nie mają miejsca zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce (tzw. nierezydenci), mają ograniczony obowiązek podatkowy, tj. opodatkowują w Polsce wyłącznie dochody osiągnięte na terytorium Polski (np. dochody z działalności)”.


Jak zostać rezydentem?

 

O ile łatwo jest określić liczbę dni przebywania na terytorium kraju, o tyle trudniej jest zdefiniować to, czym jest centrum interesów osobistych i gospodarczych? Tutaj analizuje się wszelkie związki – zarówno osobiste, jak i te związane z działalnością (majątek, kredyty, miejsce zatrudnienia).

 

Jak zostać rezydentem innego kraju? W tym wypadku należy zapoznać się z regulacjami prawnymi wybranego państwa.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?