Rezydencja podatkowa - definicja
Rezydencja podatkowa, najogólniej mówiąc, oznacza miejsce które zobowiązuje do wypełnienia zobowiązań podatkowych. Nie jest związane z obywatelstwem. Ktoś może mieć obywatelstwo hiszpańskie, ale być jednocześnie polskim rezydentem podatkowym.
O tym, że jesteśmy rezydentem w danym państwie może świadczyć certyfikat podatkowy, który art. 5a. 21. Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych definiuje jako „zaświadczenie o miejscu zamieszkania podatnika dla celów podatkowych wydane przez właściwy organ administracji podatkowej państwa miejsca zamieszkania podatnika”.
Rezydent podatkowy - co to znaczy
Każdy kraj reguluje zasady płacenia podatków, decydując o tym, kto musi np. rozliczyć całe dochody, a kto tylko ich część.
To generuje zagrożenie występowania podwójnego opodatkowania, na przykład dla kogoś kto osiąga dochody w Polsce i jednocześnie prowadzi działalność w innym kraju. Dlatego kraje zawierają między sobą umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Co jeszcze należy wiedzieć, na temat rezydencji podatkowej? Warto odwołać się do rządowej strony: „Jeśli Polska ma umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z krajem, w którym osiągasz dochody z działalności, sposób opodatkowania może mieć dwie formy:
• metody wyłączenia z progresją
• metody proporcjonalnego odliczenia.
Metody unikania podwójnego opodatkowania należy stosować tylko w sytuacji, kiedy zgodnie z umowami, dochody mogą być opodatkowane za granicą. Jeśli nie mogą (np. nie prowadzisz zakładu w innym kraju), metody te nie mają zastosowania i stosujesz się do zasad określonych w przepisach krajowych”.
Polski rezydent podatkowy
Warunki, które powinien spełniać polski rezydent podatkowy podano m.in. na stronie polskiego rządu:
„Za osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce uważa się osobę fizyczną, która:
• posiada na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
• przebywa na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
Przy spełnieniu jednego z tych warunków, można uznać podatnika za polskiego rezydenta podatkowego.
Z kolei osoby, które nie mają miejsca zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce (tzw. nierezydenci), mają ograniczony obowiązek podatkowy, tj. opodatkowują w Polsce wyłącznie dochody osiągnięte na terytorium Polski (np. dochody z działalności)”.
Jak zostać rezydentem?
O ile łatwo jest określić liczbę dni przebywania na terytorium kraju, o tyle trudniej jest zdefiniować to, czym jest centrum interesów osobistych i gospodarczych? Tutaj analizuje się wszelkie związki – zarówno osobiste, jak i te związane z działalnością (majątek, kredyty, miejsce zatrudnienia).
Jak zostać rezydentem innego kraju? W tym wypadku należy zapoznać się z regulacjami prawnymi wybranego państwa.