Ile wynosi renta socjalna
Renta socjalna to świadczenie, o które mogą ubiegać się osoby niemogące wykonywać pracy ze względu na zły stan zdrowia. Prawo do renty w tym przypadku mają:
• osoby, które ukończyły 18 rok życia,
• kobiety, które wyszły za mąż po 16 roku życia.
Lekarz orzecznik musi stwierdzić, że jesteśmy całkowicie niezdolni do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu. Liczy się także moment wystąpienia problemów zdrowotnych. Problemy zdrowotne muszą zatem zaistnieć:
• przed ukończeniem 18 roku życia,
• w trakcie nauki w szkole lub na uczelni wyższej – przed ukończeniem 25 roku życia (liczy się także okres urlopu dziekańskiego),
• w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
Ile wynosi renta socjalna? Obecnie wypłacana kwota wynosi 1100 zł i podlega ona corocznej waloryzacji.
Renta socjalna a praca
Pobierając rentę socjalną, musimy być świadomi, że istnieje możliwość jej zawieszenia. Cytując za informacjami podanymi na stronie ZUS-u, dzieje się tak, jeżeli otrzymujący ją osiągnął „przychody w łącznej kwocie wyższej niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ogłoszony ostatnio przez prezesa GUS do celów emerytalnych”. Od 1 czerwca do 31 sierpnia 2019 suma ta wynosi 3465,70 zł.
W przypadku, gdy zarabiamy i pobieramy rentę socjalną, powinniśmy zgłosić ten fakt. Trzeba wtedy dostarczyć do ZUS-u pisemne oświadczenie. Można to zrobić osobiście, przez przedstawiciela ustawowego lub prosząc osobę, która sprawuje nad nami opiekę prawną.
Renta socjalna a praca zagranicą
Zawieszenie renty socjalnej może nastąpić również w momencie uzyskania przychodu podczas pracy za granicą. W związku z pobieraniem świadczenia wszystkie nasze przychody (umowa o pracę, umowa-zlecenie, o dzieło agencyjna oraz praca nakładcza). Wlicza się w to także pozarolnicze prowadzenie działalności gospodarczej, odpłatne wykonywanie zadań na podstawie skierowania do pracy w czasie kary pozbawienia wolności, pobieranie stypendium sportowego.
Wniosek o rentę socjalną
Aby otrzymać rentę socjalną, trzeba złożyć odpowiednie dokumenty. Jednym z nich jest wniosek o rentę socjalną. Jego treść można znaleźć na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Oprócz tego istotne są również następujące dokumenty:
• zaświadczenie ze szkoły lub uczelni (dla osób uczących się),
• zaświadczenie o stanie zdrowia (powinno ono być wystawione nie wcześniej niż miesiąc przed złożeniem wniosku),
• pełną dokumentację medyczną (wyniki badań, kartę choroby ze szpitala),
• dokumenty od pracodawcy (dla osób zatrudnionych) – zaświadczenie o kwocie przychodu,
• oświadczenie o posiadaniu (bądź braku) nieruchomości rolnej, która przekracza 5 hektarów.