Rejestratorka medyczna - praca
Rejestratorka medyczna jest pierwszą osobą, z którą spotykają się pacjenci ośrodków medycznych. Z jednej strony jej praca ma charakter biurowy, ponieważ rejestratorka prowadzi m.in. dokumentacje medyczne, kalendarze wizyt. Z drugiej jednak strony udziela informacji o usługach prowadzonych przez dane placówki (z uwzględnieniem wszelkich formalności i kwestii finansowych), przyjmuje i opisuje materiały dostarczane do badań – ma więc bezpośredni kontakt z klientami placówki.
Należy pamiętać o trudnych aspektach takiej pracy. Wizyta w placówce danego pacjenta jest najczęściej spowodowana problemami zdrowotnymi. Dodatkowo irytację wzmaga u niego system i procedury związane z dostaniem się do wybranego lekarza lub na odpowiednie badania. Z tego względu rejestratorki muszą liczyć się z tym, że będą często zmuszone do rozwiązywania nie tylko problemów związanych z typową obsługą biura, ale też do łagodzenia sytuacji w kolejce, poczekalni lub uspakajania i wyciszania zirytowanych lub zdenerwowanych pacjentów.
Rejestratorka medyczna - wymagania
W związku z powyższą charakterystyką pracy w rejestracji medycznej, od osoby na tym stanowisku wymagać się będzie umiejętności typowo zawodowych, ale też interpersonalnych.
Bardzo ważna jest odporność na stres i opanowanie. Niejednokrotnie rejestratorka w szpitalu będzie miała do czynienia ze zdenerwowanymi pacjentami, z nagłymi i trudnymi sytuacjami. Musi wtedy zachować spokój, by jednocześnie wykonywać obowiązki, ale też umiejętnie rozmawiać z drugim człowiekiem.
Rejestratorka medyczna powinna też cechować się asertywnością i stanowczością. Często klienci placówek oczekują więcej niż im się należy. Chcą od rejestratorek uzyskać informacje/dokumenty, które np. przekazać może tylko lekarz, próbują wejść bez kolejki, bez odpowiednich dokumentów itp.
Osoba aplikująca na takie stanowisko powinna wykazywać się umiejętnością analitycznego myślenia, rozwiązywaniem problemów logistycznych. Dobrze by było, by w zakresie jej kompetencji znalazła się również umiejętność obsługi urządzeń biurowych.
Jeśli chodzi o wykształcenie, to od rejestratorki wymaga się ukończenia edukacji na poziomie minimum średnim ogólnokształcącym lub technicznym o kierunku ekonomicznym. Do zawodu przygotowują również szkoły policealne.
Sekretarka medyczna - obowiązki
Mimo, że często zamiennie używa się pojęcia rejestratorki i sekretarki medycznej, to jednak oba te zawody występują oddzielnie w klasyfikacji zawodów, mają przypisane osobne kody i opisy. Część zadań zawodowych się pokrywa, ale występują również oddzielne funkcje.
Według opisu zamieszczonego na stronie Wortalu Publicznej Służby Zatrudnienia, sekretarka medyczna: „Zajmuje się gromadzeniem, segregowaniem i udostępnianiem informacji o stanie zdrowia klienta, pacjenta, środowiska, społeczeństwa - jego potrzebach zdrowotnych oraz o świadczonych usługach; przygotowuje dane do komputerowych baz danych i posługuje się tymi bazami; zbiera, porządkuje i udostępnia materiały szkoleniowe, służące zapobieganiu chorobom i promocji zdrowia.”.
Kurs recepcjonistki medycznej
Obecnie dostępne są liczne opcje, mające pomóc w przygotowaniu do pracy na stanowisku rejestratorki medycznej. Kursy dostępne są w wymiarze 30 godzin zajęć, ale istnieje również możliwość zapisania się na kierunki związane z rejestracją, do szkół policealnych (nauka wtedy trwa rok). Kursy i szkolenia mają na celu wprowadzenie uczestników m.in. w tematykę pracy placówek medycznych, charakterystyki obiegu dokumentów i umiejętności komunikacji z pacjentami.
Rejestratorka medyczna - zarobki
Rejestratorka medyczna pracę może znaleźć w szpitalach, przychodniach, laboratoriach, a także w prywatnych placówkach medycznych. Wynagrodzenie będzie właśnie w dużej mierze uzależnione od miejsca pracy. Na wysokość zarobków rejestratorki medycznej mogą również wpłynąć ukończone kursy, staż pracy oraz inne kompetencje (np. znajomość języków obcych).