Ratownik wodny – wymagania
Do głównych zadań ratowników należy udzielanie pierwszej pomocy oraz poszukiwanie osób zaginionych. Ratownik wodny wykonuje te zadania na terenie kąpielisk, plaż morskich, jeziorach i basenach. Organizacją, która zajmuje się ochroną ludności w wyżej wymienionych miejscach, jest WOPR, czyli Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Jest to ogólnopolskie stowarzyszenie zajmujące się wykonywaniem zadań z zakresu ratownictwa wodnego. Jakie zatem wymagania powinien spełnić kandydat, który ubiega się o przyjęcie w szeregi WOPR?
Przede wszystkim należy posiadać tytuł ratownika WOPR oraz mieć ukończone 19 lat. Konieczny jest także staż godzinowy na wodach otwartych (co najmniej 200 godzin pracy). Aby ubiegać się o tytuł ratownika WOPR należy posiadać ważną legitymację członka WOPR oraz zaświadczenie lekarskie o zdolności do pracy w charakterze ratownika na dany rok. Przydatne w pracy na takim stanowisku mogą też być patenty, np. uprawnienia motorowodne, żeglarskie, nurkowania swobodnego, trenera lub instruktora pływania, lekarza medycyny, ratownika medycznego, pielęgniarki, przewodnika turystyki kajakowej. Przede wszystkim trzeba uzyskać pozytywny wynik ze sprawdzianu teoretycznego oraz sprawnościowego.
Jak zostać ratownikiem WOPR
Ratownik wodny powinien odznaczać się wybitnymi umiejętnościami pływackimi oraz bardzo dobrym stanem zdrowia. W związku z tym, że zawód ratownika WOPR wiąże się z dużą odpowiedzialnością, trzeba być bardzo odpornym na stres. Aby zostać pracownikiem WOPR trzeba ukończyć specjalny kurs ratownika wodnego. Takie kursy są organizowane w wielu większych miastach na terenie całej Polski. Kurs kończy się egzaminem.
Kurs ratownika wodnego
Kurs ratownika wodnego powinien trwać sześćdziesiąt trzy jednostki dydaktyczne, przy czym dwadzieścia z nich to teoria, a czterdzieści trzy zajęcia praktyczne. Podana wartość jest niezbędnym minimum, często się zdarza, że taki kurs trwa dłużej. Ratownikiem WOPR może zostać tylko osoba pełnoletnia, natomiast kursy są prowadzone już dla dwunastolatków, jednak wymagania w takim wypadku są niższe (chodzi tutaj głównie o przepłynięty dystans).
Ratownik WOPR – egzamin
Samo ukończenie kursu nie jest jeszcze podstawą do zatrudnienia na stanowisku ratownika WOPR. Kluczowe jest zdanie odpowiedniego egzaminu, który składa się z części teoretycznej oraz praktycznej.
Egzamin rozpoczyna się sprawdzianem pisemnym. Jest to test jednokrotnego wyboru, co oznacza, że musimy wybrać jedną odpowiedź z 3 podanych. Podstawą zaliczenia sprawdzianu pisemnego jest uzyskanie co najmniej 80% poprawnych odpowiedzi. Do części praktycznej możemy podjeść tylko wtedy, gdy pozytywnie zaliczymy poprzedni etap.
Zadania na sprawdzianie praktycznym to: przepłynięcie 100 metrów dowolnym stylem w czasie 1 minuty 40 sekund, nurkowanie w głąb 25 metrów przy starcie z powierzchni wody, nurkowanie w głąb i wydobycie manekina z głębokości około 4 m, podczas jednej próby, przy starcie z powierzchni wody oraz przepłynięcie łodzią wiosłową odpowiedniej odległości w czasie krótszym niż 2 minuty 40 sekund.
Uprawnienia ratownika wodnego
Podstawą prawną, dotyczącą zawodu ratownika wodnego, jest ustawa z dnia 18 sierpnia 2011 roku o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych. Warto tutaj zaznaczyć, że sam kurs to nie wszystko. Uprawnienia do pracy w zawodzie ratownika wodnego można otrzymać dopiero po zdaniu egzaminu. Kandydat powinien jeszcze ukończyć szkolenie kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Ratownik wodny – zarobki
Ile zarabia ratownik wodny? Miesięczne wynagrodzenie ratowników WOPR wynosi mniej więcej 2 615 zł brutto. Ratownicy, którzy mogą pochwalić się dłuższym doświadczeniem, mogą liczyć na pensję w wysokości 2 913 zł brutto. Niestety, płace dla ratowników wodnych w Polsce są znacznie niższe niż np. w Niemczech. Z tego powodu wielu ratowników decyduje się na wyjazd do naszego sąsiada, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, dzięki czemu mogą liczyć na wyższe zarobki.