ZAiKS – opłaty dla firm
Słuchanie muzyki to dla niektórych prawdziwa przyjemność. Idąc do restauracji, pubu czy zwykłego hipermarketu, klienci nawet nie zwracają uwagi na to, że w tle można usłyszeć największe hity. Firmy, które decydują się na np. na odtwarzanie muzyki w sklepie, muszą pamiętać o tym, że trzeba uiścić odpowiednie opłaty za prawa autorskie. Zbieraniem pieniędzy zajmuje się w tym wypadku ZAiKS, czyli Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych. Jest to organizacja, która zarządza prawami autorskimi.
Zasada jest taka, że płaci się za odtwarzanie muzyki, jeśli wpływa ona na zwiększenie zysków. Oznacza to, że odpłatne puszczanie utworów dotyczy to lokali gastronomicznych, sklepów, dużych galerii handlowych czy ośrodków rekreacyjnych. Dźwięki i melodie mogą bowiem wpływać na ludzi relaksująco, dzięki czemu klienci zdecydują się np. zostać dłużej w restauracji i kupić kolejną kawę.
Inaczej sprawa wygląda w zwykłym biurze, gdzie nie odbywają się spotkania z klientami. Puszczanie muzyki nie ma wtedy wpływu na zwiększenie przychodów.
Rejestracja radioodbiornika w firmie
Pracodawca, który ma w swojej firmie radioodbiornik, musi zarejestrować swoje urządzenie w ciągu 14 dni od nabycia. Rejestracja odbywa się w dowolnym oddziale poczty lub za pomocą strony internetowej Poczty Polskiej. Należy wypełnić odpowiedni wniosek i czekać na otrzymanie zawiadomienia o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego użytkownikowi odbiorników RTV. Warto także zaznaczyć, że każde przedsiębiorstwo powinno rejestrować również odbiorniki radiowe zainstalowane w firmowych samochodach.
Abonament RTV dla firm
Abonament to obowiązkowa opłata, którą muszą uiścić wszyscy posiadacze odbiorników radiowych. Dotyczy to zarówno osób prywatnych, jak również małych firm i większych przedsiębiorstw. Wysokość abonamentu jest ustalana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Aktualne stawki abonamentu RTV dla firm można znaleźć na stronie wyżej wymienionej instytucji.
Uchylanie się od obowiązku opłaty abonamentu wiąże się z zapłaceniem kary. Jeśli kontrola wykaże nieścisłości w kwestii rejestracji odbiorników można spodziewać się grzywny w wysokości trzydziestokrotności miesięcznej opłaty. Dodatkowo trzeba będzie także wyrównać zaległe składki. Abonamentu nie płaci się, jeśli odbiornik jest zepsuty lub jakość odtwarzanej muzyki jest bardzo słaba.