Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Radio w firmie – o czym warto wiedzieć

Radio w firmie – o czym warto wiedzieć

 
Radio w firmie – o czym warto wiedzieć

ZAiKS – opłaty dla firm

 

Słuchanie muzyki to dla niektórych prawdziwa przyjemność. Idąc do restauracji, pubu czy zwykłego hipermarketu, klienci nawet nie zwracają uwagi na to, że w tle można usłyszeć największe hity. Firmy, które decydują się na np. na odtwarzanie muzyki w sklepie, muszą pamiętać o tym, że trzeba uiścić odpowiednie opłaty za prawa autorskie. Zbieraniem pieniędzy zajmuje się w tym wypadku ZAiKS, czyli Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych. Jest to organizacja, która zarządza prawami autorskimi.

 

Zasada jest taka, że płaci się za odtwarzanie muzyki, jeśli wpływa ona na zwiększenie zysków. Oznacza to, że odpłatne puszczanie utworów dotyczy to lokali gastronomicznych, sklepów, dużych galerii handlowych czy ośrodków rekreacyjnych. Dźwięki i melodie mogą bowiem wpływać na ludzi relaksująco, dzięki czemu klienci zdecydują się np. zostać dłużej w restauracji i kupić kolejną kawę.

 

Inaczej sprawa wygląda w zwykłym biurze, gdzie nie odbywają się spotkania z klientami. Puszczanie muzyki nie ma wtedy wpływu na zwiększenie przychodów.

 

Rejestracja radioodbiornika w firmie

 

Pracodawca, który ma w swojej firmie radioodbiornik, musi zarejestrować swoje urządzenie w ciągu 14 dni od nabycia. Rejestracja odbywa się w dowolnym oddziale poczty lub za pomocą strony internetowej Poczty Polskiej. Należy wypełnić odpowiedni wniosek i czekać na otrzymanie zawiadomienia o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego użytkownikowi odbiorników RTV. Warto także zaznaczyć, że każde przedsiębiorstwo powinno rejestrować również odbiorniki radiowe zainstalowane w firmowych samochodach.

 

Abonament RTV dla firm

 

Abonament to obowiązkowa opłata, którą muszą uiścić wszyscy posiadacze odbiorników radiowych. Dotyczy to zarówno osób prywatnych, jak również małych firm i większych przedsiębiorstw. Wysokość abonamentu jest ustalana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Aktualne stawki abonamentu RTV dla firm można znaleźć na stronie wyżej wymienionej instytucji.

 

Uchylanie się od obowiązku opłaty abonamentu wiąże się z zapłaceniem kary. Jeśli kontrola wykaże nieścisłości w kwestii rejestracji odbiorników można spodziewać się grzywny w wysokości trzydziestokrotności miesięcznej opłaty. Dodatkowo trzeba będzie także wyrównać zaległe składki. Abonamentu nie płaci się, jeśli odbiornik jest zepsuty lub jakość odtwarzanej muzyki jest bardzo słaba.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

– Istniejące luki płacowe są wyraźnym dowodem na nierówności w traktowaniu kobiet i mężczyzn. GUS donosi o 17 proc. różnicy w wynagrodzeniach między kobietami a mężczyznami, a im wyższe stanowisko tym luka płacowa większa – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!