Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Przetarg – co to jest, rodzaje, gdzie szukać

Przetarg – co to jest, rodzaje, gdzie szukać

 
Przetarg – co to jest, rodzaje, gdzie szukać

Przetarg – co to jest

 

Według internetowego Słownika Języka Polskiego PWN przetarg to: „publiczna sprzedaż ruchomości lub nieruchomości, w której nabywcą zostaje osoba oferująca najwyższą cenę; konkurs ofert na wykonanie określonych robót i usług”. Konkursy przetargowe są najczęściej podawane do wiadomości publicznej w formie ogłoszeń, które muszą zawierać między innymi: miejsce, przedmiot przetargu, daty złożenia oferty, daty wykonania pracy oraz warunki, jakie musi spełniać wykonawca.

 

Rodzaje przetargów

 

Rozróżniamy dwa rodzaje przetargów. Pierwszy z nich nazywany jest nieograniczonym. Oznacza to, że na ogłoszone zamieszczone np. w internecie mogą odpowiadać wszyscy zainteresowani. Treść i warunki przetargu powinny być wywieszone w miejscu publicznie dostępnym, najlepiej w siedzibie zamawiającego oraz na stronie internetowej firmy. Ważna jest także wartość zamówienia. Gdy przekracza ona 60 000 euro, to ogłoszenie musi być zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych.

 

Drugim typem jest przetarg ograniczony. W tym przypadku wykonawcy na początku składają wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie. Zapraszane są tylko wybrane firmy. Kluczowe jest, aby przedsiębiorcy konkurujący między sobą spełniali wszystkie wymogi opisane w ogłoszeniu. Zamawiający muszą pamiętać, żeby zachować zasady konkurencyjności. Oznacza to, że liczba firm zaproszonych do wzięcia do udziału w przetargu powinna wynosić od 5 do 20.

 

Aktualne przetargi – gdzie ich szukać

 

Dla firm wygrana w przetargu może okazać się bardzo dochodowa. W związku z tym wiele przedsiębiorstw poszukuje możliwości wzięcia udziału w konkursach.

 

Duże zainteresowanie budzą aktualne przetargi budowlane. Aby znaleźć oferty, trzeba skorzystać ze specjalnej, rządowej wyszukiwarki Urzędu Zamówień Publicznych. Poszukiwania na stronie można zawęzić w zależności od rodzaju oferty oraz trybu zamówienia. Przetargi są zazwyczaj pogrupowane po dacie publikacji, dzięki czemu użytkownicy wiedzą, czy daty składania zgłoszeń są nadal aktualne. Większość konkursów jest dodatkowo publikowana na stronach internetowych największych serwisów gospodarczych.

 

Jeśli dana firma ogłosiła przetarg, to ma obowiązek zamieścić stosowną informację na swojej stronie internetowej.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.