Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Przedsiębiorstwo - rodzaje, klasyfikacja, podział

Przedsiębiorstwo - rodzaje, klasyfikacja, podział

 
Przedsiębiorstwo - rodzaje, klasyfikacja, podział

Przedsiębiorstwo

 

Jedną z głównych jednostek kształtujących gospodarkę jest przedsiębiorstwo. Definicja została podana w art. 55. Kodeksu cywilnego.

 

„Przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:
1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
5. koncesje, licencje i zezwolenia;
6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
8. tajemnice przedsiębiorstwa;
9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.”

 

Klasyfikacja przedsiębiorstw

 

Ze względu na to, że wiele jednostek określa się mianem przedsiębiorstw, stosuje się różnego rodzaju klasyfikacje, które je porządkują. Podstawowe podziały przedsiębiorstw stosuje się ze względu na takie kryteria jak: wielkość przedsiębiorstwa, charakter prowadzonej działalności oraz formę własności.


Wszystkie przedsiębiorstwa łączy natomiast fakt, iż prowadzą działalność mającą przynieść zyski, będące wynikiem sprzedaży dóbr lub świadczenia usług.

 

Rodzaje przedsiębiorstw

 

Wymienione wyżej kryteria podziału mają znaczenie nie tylko dlatego, że pozwalają zorientować się w charakterze prowadzonej działalności (tematyce, skali działania itp.). Poszczególne rodzaje przedsiębiorstw mają osobne regulacje prawne, dotyczące różnych sektorów. Odpowiednie typy przedsiębiorstw będą miały np. różne regulacje jeśli chodzi o posiadanie licencji czy pozwoleń. Inaczej też będzie wyglądała możliwość pozyskania funduszy dofinansowujących działalność. Wskazane różnice i cechy będą definiowały różne sposoby zarządzania przedsiębiorstwem.

 

Podział przedsiębiorstw ze względu na wielkość

 

Jednym z najczęściej przywoływanych i rozpatrywanych podziałów jest klasyfikacja przedsiębiorstw ze względu na wielkość. Kryteria użyte do selekcji poszczególnych jednostek to liczba zatrudnionych pracowników (liczba rocznych jednostek roboczych) oraz dane finansowe. Mamy do czynienia z 4 typami:
1. mikroprzedsiębiorstwo – zatrudnienie średnioroczne pracowników to mniej niż 10 osób i przychody netto lub suma bilansowa są mniejsze lub równe 2 mln EUR,
2. małe przedsiębiorstwo – zatrudnienie średnioroczne pracowników to mniej niż 50 osób i przychody netto lub suma bilansowa są mniejsze lub równe 10 mln EUR,
3. średnie przedsiębiorstwo– zatrudnienie średnioroczne pracowników to mniej niż 250 osób i przychody netto są mniejsze lub równe 50 mln EUR lub suma bilansowa jest mniejsza lub równa 43 mln EUR,
4. duże przedsiębiorstwo – wszystkie pozostałe, które nie wpisują się w wyżej wymienione kryteria.


Podział przedsiębiorstw ze względu na formę własności

 

W tym podziale rozróżnienie występuje ze względu na to, kto jest właścicielem przedsiębiorstwa. Mamy jeden główny podział, na przedsiębiorstwa sektora prywatnego oraz przedsiębiorstwa sektora publicznego. Z kolei w tych grupach występują kolejne podgrupy.


W sektorze prywatnym właścicielami są osoby fizyczne, spółki cywilne czy spółdzielnie.
W sektorze publicznym mamy do czynienia z przedsiębiorstwami należącymi do Skarbu Państwa, przedsiębiorstwami komunalnymi oraz z własnością mieszaną.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?