Według Internetowego Słownika Języka Polskiego PWN przymiotnik „przedsiębiorczy” oznacza: „chętny do podejmowania różnych spraw i umiejący je pomyślnie załatwić”. Taki pracownik jest cennym nabytkiem w każdej firmie.
Przedsiębiorczy pracownik – kto to jest
Bez wątpienia przedsiębiorczość to pozytywna cecha i wiąże się z nią szereg innych, oczekiwanych przez pracodawców atrybutów. Osoba przedsiębiorcza jest przede wszystkim aktywna i bardzo ambitna. Lubi działać i doskonale wie, w co warto wkładać energię i czas. Nie boi się ryzyka, jednak zanim je podejmie, przemyśli, czy nie jest zbyt duże.
Przedsiębiorczy pracownik niekoniecznie za każdym razem zaangażuje się w swoje zadanie i odda się idei. Jeśli jego zdaniem gra nie jest warta świeczki – nie zawaha się jasno tego zakomunikować. Sprawy, których się podejmie, w większości doprowadza do końca. A jeśli napotka na problemy – nie ma wystarczającej wiedzy czy kompetencji, to albo je zdobędzie, albo dotrze do osoby, która taką wiedzę posiada.
Przedsiębiorczość w pracy
Przedsiębiorczość w pracy oznacza skuteczność, entuzjazm w działaniu, dążenie do rozwoju. Aby pozwolić pracownikowi w pełni wykorzystać ten potencjał, przełożony powinien pozostawić mu spore pole do samodzielnego działania.
Warto jednak podkreślić, że nie każdy członek zespołu musi być przedsiębiorczy. Są stanowiska, na których ta cecha nie ma większego wpływu na jakość pracy. Ważnym zadaniem w procesie rekrutacji jest dobranie pracowników tak, aby uzupełniali się nie tylko jeśli chodzi o kwalifikacje, ale także cechy osobowościowe i kompetencje miękkie.
Przedsiębiorczy pracownik sprawdzi się wszędzie tam, gdzie potrzebna jest osoba zdecydowana, twardo stąpająca po ziemi, rozważna, a przy tym nie bojąca się wyzwań. Choć ta cecha najbardziej kojarzy się z prowadzeniem biznesu, przedsiębiorca może dobrze funkcjonować, także pracując na etacie. Wydawać by się mogło, że w hierarchicznych strukturach dużych korporacji, gdzie każdy posiada swoje wąskie pole działania i dokładnie określony zakres obowiązków, nie ma miejsca na przedsiębiorcze osoby. Nic bardziej mylnego. Rynek pracy wciąż się zmienia i współcześnie wielu właścicieli dużych firm dostrzega korzyści, jakie niesie ze sobą wspieranie oddolnych inicjatyw pracowników.
Dlatego, nawet jeśli nie planujemy prowadzić własnej firmy, warto popracować nad wyrobieniem w sobie opisanych wyżej cech i zrobić jakże pożyteczny krok w przedsiębiorczość. Rynek pracy jest bowiem otwarty na dynamicznych, pewnych siebie i chętnych do działania ludzi.