Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Przedsiębiorczość w pracy pożądana

Przedsiębiorczość w pracy pożądana

 
Przedsiębiorczość w pracy pożądana

Przedsiębiorczość na rynku pracy

 

Jeśli właściciele skupiają się na rozwoju swoich firm, jedną z istotnych cech, którą powinni się wykazać, jest przedsiębiorczość. Definicje tego pojęcia wskazują, że cechy człowieka przedsiębiorczego to umiejętność dostrzegania szans, gotowość na podjęcie ryzyka, by za nimi podążyć, doskonalić i odpowiednio wykorzystać. Rzeczywiście, ten kto działa ma zdecydowanie większe szanse na wzrost pozycji w branży i wygenerowania jeszcze większych zysków, niż ten, kto nic nie robi.

 

Jednak obecnie oprócz tego, że cechy tej oczekuje się od szefa, to coraz bardziej pożądana jest u szeregowych pracowników. Jeśli połączyć istotę przedsiębiorczości z umiejętnościami danej osoby, może powstać bardzo ciekawa mieszanka. W większych przedsiębiorstwach, w których pracownicy będą mieli odpowiednie środowisko do pracy nad własnymi pomysłami, nad wprowadzeniem innowacyjnych rozwiązań itp. mogą powstać idealne warunki do rozwoju.

 

Cecha przedsiębiorczości sprzyja również ludziom, którzy dopiero zaczynają przygodę z biznesem. Przedsiębiorczość pomoże rozwinąć skrzydła w wybranej dziedzinie, podjąć odpowiednie działania, zauważyć bodźce, które pozwolą wystartować ze swoim pomysłem.

 

Przedsiębiorczy pracownik - czyli jaki?

 

Nie każdemu pisane jest być przedsiębiorczym pracownikiem. Są typy ludzi spokojnych, którzy nie lubią się wychylać, wolą wykonać to, czego się od nich wymaga i mieć spokój.

 

Charakterystyka osoby przedsiębiorczej opiera się na sformułowaniach dokładnie odwrotnych. To przede wszystkim ryzykant i wizjoner. Bada, eksperymentuje, kreatywnie podchodzi do zadań. Nie boi się proponować nowych rozwiązań. Dlatego ważne jest, by firma dawała mu możliwości do wykazania się.

 

Inne cechy, które można przypisać przedsiębiorczemu pracownikowi to aktywność, dynamizm działania i odpowiedniego reagowania na zaistniałe uwarunkowania. To osoba, która umie wykorzystać nietypową sytuację, w której się znalazła. Zatem działania osoby przedsiębiorczej niekoniecznie są planowane, ale raczej dopasowane do okoliczności.

 

Przy omawianiu wyżej wymienionych cech trzeba jednak pamiętać, że nie oznaczają one lekkomyślności czy ignorancji. Przedsiębiorca posiadać powinien obszerną wiedzę z branży, po której się porusza. Musi też charakteryzować się odpowiedzialnością i pewną stabilnością emocjonalną.

 

Postawy sprzyjające przedsiębiorczości

 

Oprócz wymienionych wyżej cech istnieje zespół czynników, które pomagają rozwijać się osobie przedsiębiorczej. Samodzielność i niezależność pomagają w podejmowaniu szybkich decyzji, których np. wymaga dana sytuacja (zbyt długa ścieżka decyzyjna może np. doprowadzić do „przeterminowania” i utraty szansy). Niezbędne w takich sytuacjach jest również zaufanie ze strony otoczenia (przełożonego i całego zespołu). 

 

Przedsiębiorczy pracownik to taki, który dostrzeże szansę tam, gdzie nie widzą jej inni – przyda mu się więc wsparcie ze strony przełożonego, który dostarczy mu np. szerszego dostępu do informacji i odpowiednich narzędzi.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Robót

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Do obowiązków kierownika robót należeć będzie wykonywanie obowiązków przewidzianych w aktualnie obowiązujących przepisach prawa w tym prawa budowlanego i aktach wykonawczych tego prawa.
  • Inżynier ds. Infrastruktury Technicznej i Konserwacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Opis stanowiska: Przygotowanie obiektów do otwarcia oraz udział w odbiorach inwestycji. Nadzór nad przeglądami technicznymi i konserwacją budynków oraz instalacji. Koordynacja napraw, modernizacji i rozbudowy infrastruktury. Współpraca z zewnętrznymi serwisami technicznymi i remontowymi....
  • Specjalista / Specjalistka ds. Obsługi Gwarancyjnej

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Opis stanowiska: Obsługa klienta – przyjmowanie zgłoszeń, diagnozowanie usterek oraz nadzorowanie ich usuwania. Współpraca z generalnymi wykonawcami, firmami budowlanymi oraz wewnętrznymi działami firmy. Prowadzenie odbiorów mieszkań oraz archiwizacja dokumentacji technicznej.
  • Kierownik Projektu ds. Inwestycji Budowlanych

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Opis stanowiska: Kompleksowe zarządzanie projektami budowlanymi od pozwolenia na budowę po przekazanie nieruchomości do użytkowania. Nadzór nad budżetem, harmonogramem oraz dokumentacją techniczną projektów. Koordynacja odbiorów końcowych inwestycji oraz optymalizacja kosztów realizacji....
  • Kierowca plandeki C+E / Kierowca wywrotki C+E

    TMG Spedition GmbH   Niemcy, Bittterfeld    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Co oferujemy? flotę pojazdów marki Mercedes i MAN; dyspozycję w języku polskim; rejestrację pracowników w niemieckich kasach chorych, urzędach skarbowych oraz wsparcie w kwestiach takich jak zasiłek rodzinny itp. terminowe wypłaty; system premiowy; szkolenie przed rozpoczęciem pracy;...
  • Operator Koparki

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Wymagania: minimum 5 letnie doświadczenie na ww. stanowisku; wykształcenie zawodowe lub techniczne; mile widziana znajomość j. niemieckiego; samodzielność; sumienność dokładność oraz rzetelność;

Najnowsze artykuły

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów Czarnego Piątku, Black Weeked i wreszcie Cyber Monday, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Skorzystaj promocji i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadszedł długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy jest to najgorszy dzień w pracy sprzedawcy? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku. 

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!