Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Przedawnienie składek ZUS – podstawowe informacje

Przedawnienie składek ZUS – podstawowe informacje

 
Przedawnienie składek ZUS – podstawowe informacje

Niezapłacony ZUS – konsekwencje

 

Przedsiębiorcy są zobowiązani do comiesięcznego płacenia składek za swoich podwładnych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Konsekwencje niewykonania tego obowiązku ponosi jedynie pracodawca. Oznacza to, że jeśli nasz przełożony spóźnił się, bądź w ogóle nie płacił składek przez dłuższy czas, nie tracimy prawa do emerytury, zasiłków chorobowych czy macierzyńskich. W przypadku, gdy zorientowaliśmy się, że ma miejsce takie niedopatrzenie, powinniśmy zgłosić sprawę do ZUS-u.

 

Niezapłacony ZUS skutkuje naliczeniem odsetek. Dodatkowo przedsiębiorca może zostać obciążony karą, a w jego zakładzie będą przeprowadzone kontrole Państwowej Inspekcji Pracy.

 

Przedawnienie roszczeń ZUS- u

 

 

W 2012 roku weszła w życie ustawa, która zmieniła zasady dotyczące okresu przedawnienia składek ZUS. Wcześniej obowiązywał termin 10 lat na to, aby ubiegać się o uregulowanie należności. Obecnie okres ten został skrócony do 5 lat. Jest jednak jeden wyjątek.


Jeżeli składki nie były opłacane przed 1 dniem 1 stycznia 2012 roku i zgodnie ze starym systemem przedawniłyby się wcześniej, to wtedy obowiązuje 10-letni okres.

 

Każdy ubezpieczony ma prawo sprawdzić stan zadłużenia swoich składek. Można to zrobić w wybranym oddziale ZUS-u lub korzystając z elektronicznej platformy EPU (Elektroniczne Postępowanie Upominawcze).

 

Przedawnienie składek ZUS – podstawa prawna

 

Według artykułu 117. Kodeksu cywilnego przedawnienie roszczeń ZUS zachodzi, gdy: „Po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne.”

 

Oznacza to, że możemy ubiegać się o wyrównanie składek ZUS-u, jednak musimy to zrobić w odpowiednim terminie. Zasady dotyczące tej kwestii zostały opisane w:

• ustawie z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585; ost. zm. Dz.U. z 2012 r. poz. 637),

• Rozporządzeniu Rady Ministrów z 18 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. nr 78, poz. 465; ost. zm. Dz.U. z 2009 r. nr 144, poz. 1181).

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

– Istniejące luki płacowe są wyraźnym dowodem na nierówności w traktowaniu kobiet i mężczyzn. GUS donosi o 17 proc. różnicy w wynagrodzeniach między kobietami a mężczyznami, a im wyższe stanowisko tym luka płacowa większa – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!