Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Przechowywanie dokumentów księgowych i ZUS - zasady, czas

Przechowywanie dokumentów księgowych i ZUS - zasady, czas

 
Przechowywanie dokumentów księgowych i ZUS - zasady, czas

Przechowywanie dokumentów księgowych

 

Przedsiębiorcy są zobowiązani do przechowywania dokumentów księgowych. Są one potrzebne w momencie przeprowadzania audytu. Brak odpowiedniej dokumentacji może spowodować naliczenie kar w przypadku kontroli Państwowej Inspekcji Pracy. Zapis prawny dotyczący archiwizowania umów, kontraktów oraz aktów pracowniczych można znaleźć w 74. artykule ustawy z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości.

 

Jak długo przechowywać dokumenty

 

Najważniejszą kwestią jest oczywiście okres przechowywania dokumentów księgowych oraz ZUS-u. Zasady uległy zmianie i od 1 stycznia 2019 roku okres ten uległ skróceniu do 5 lat. Zlikwidowano obowiązek trwałego przechowywania zatwierdzonych sprawozdań finansowych. Wszystkie ważne dokumenty należy archiwizować przez 5 lat, licząc od początku roku następującego po zatwierdzeniu sprawozdania. W ten sposób w tym roku pracodawcy mogą przestać archiwizować sprawozdania finansowe zatwierdzone w 2013 roku oraz starsze.

 

Zasady archiwizacji dokumentów biurowych

 

Dokumenty, które obowiązkowo należy przechowywać to między innymi: podatkowa księga przychodów i rozchodów, ewidencja sprzedaży, rejestry VAT, dochody księgowe, spisy inwentaryzacyjne czy kopie rocznego zeznania podatkowego. Przechowywanie dokumentów księgowych jest kluczowe ze względu na kontrole urzędu skarbowego. Dotyczy to także faktur korygujących oraz duplikatów.

 

Jakie są zasady, które pozwolą na zachowanie porządku? Przede wszystkim wszystkie elementy powinny być ponumerowane chronologicznie. Istotne jest także zabezpieczenie przed zniszczeniem. W większości firm wszystkie dokumenty archiwizuje się w specjalnym pomieszczeniu, do którego dostęp mają tylko uprawnione osoby.

 

Obecnie coraz częściej można zauważyć przeniesienie obowiązku przechowywania dokumentów na zewnętrzne przedsiębiorstwa. Są to specjalne biura rachunkowe, które świadczą takie usługi. Pracodawcy muszą jednak pamiętać, że są zobowiązani powiadomić o korzystaniu z takiej opcji odpowiedni urząd skarbowy w ciągu 15 dni od momentu wydania całej dokumentacji innej jednostce.

 

Wiele firm decyduje się na archiwizowanie dokumentów w formie elektronicznej. W dobie szybkiego rozwoju technologicznego możliwości jest coraz więcej. Dokumentacja powinna być zapisana w formacje PDF. Zalecane jest przechowywanie plików na dysku twardym w osobnym folderze tak, aby z łatwością wyszukać odpowiednie dokumenty w razie potrzeby.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

– Istniejące luki płacowe są wyraźnym dowodem na nierówności w traktowaniu kobiet i mężczyzn. GUS donosi o 17 proc. różnicy w wynagrodzeniach między kobietami a mężczyznami, a im wyższe stanowisko tym luka płacowa większa – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!